2024-05-08, 23:50 Autor: PAP

Piłkarska LM - Real Madryt w finale (opis)

Real Madryt awansował do finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu pokonał u siebie Bayern Monachium 2:1 (0:0). W pierwszym spotkaniu był remis 2:2. We wtorek do finału, który 1 czerwca zostanie rozegrany na Wembley w Londynie, awansowała Borussia Dortmund.

Real Madryt - Bayern Monachium 2:1 (0:0).

Bramki: dla Realu - Joselu dwie (88, 90+1); dla Bayernu - Alphonso Davies (68).

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Widzów: 76 579.

Pierwszy mecz - 2:2. Awans - Real.

Real: Andrij Łunin - Lucas Vazquez, Antonio Ruediger, Nacho Fernandez, Ferland Mendy - Federico Valverde (81. Joselu), Aurelien Tchouameni (70. Eduardo Camavinga), Toni Kroos (69. Luka Modric) - Jude Bellingham, Rodrygo (81. Brahim Diaz), Vinicius Junior.

Bayern: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Matthijs de Ligt, Eric Dier, Noussair Mazraoui - Konrad Laimer, Aleksandar Pavlovic - Leroy Sane (76. Kim Min-Jae), Jamal Musiala (85. Thomas Mueller), Serge Gnabry (27. Alphonso Davies) - Harry Kane (84. Eric Maxim Choupo-Moting).

Od początku spotkania zdecydowaną przewagę miał Real. Już w 13. minucie blisko gola był Vinicius Junior, ale trafił w słupek, a dobitkę Rodrygo obronił Manuel Neuer. Niemiecki bramkarz później jeszcze kilkukrotnie zatrzymywał strzały tych dwóch brazylijskich piłkarzy.

Wydawało się, że gol dla gospodarzy jest kwestią czasu, aż nadeszła 68. minuta, w której Bayern przeprowadził doskonałą kontrę. Anglik Harry Kane zagrał na skrzydło do Alphonso Daviesa, a Kanadyjczyk jednym zwodem minął Antonio Ruedigera i trafił do siatki.

W 71. minucie piłka w końcu wpadła do bramki Bayernu, ale prowadzący mecz sędzia Szymon Marciniak po analizie VAR gola nie uznał. Nacho Fernandez faulował bowiem Joshuę Kimmicha.

Po stracie gola w odstępie kilkunastu minut na cztery zmiany zdecydował się trener Realu Carlo Ancelotti. Intuicja nie zawiodła doświadczonego włoskiego szkoleniowca. Bohaterem okazał się bowiem wprowadzony w 81. minucie Joselu.

34-latek wyrównał w 88. minucie po dużym błędzie Neuera. Świetnie spisujący się do tej pory bramkarz najpierw niezbyt dobrze wprowadził wyrzutem piłkę do gry, a chwilę później wypuścił ją przed siebie po strzale. Dopadł do niej Joselu i wpakował do siatki.

Trzy minuty później Real już prowadził. Tym razem po ciekawie rozegranym rzucie rożnym Ruediger dograł do Joselu, który z sześciu metrów nie miał problemów ze zdobyciem gola. W tej sytuacji Marciniak ponownie korzystał z analizy VAR, aby upewnić się, że strzelec nie był na spalonym.

Przez niemal całe spotkanie nie można było mieć najmniejszych zastrzeżeń do polskiego arbitra. Kontrowersja pojawiła się jednak w 13. doliczonej przez niego minucie. Marciniak sugerując się podniesioną chorągiewką sędziego liniowego przerwał gwizdkiem akcję Bayernu z powodu spalonego, a moment później do siatki trafił Matthijs de Ligt. Powtórki telewizyjne nie rozstrzygają jednoznacznie, czy decyzja Marciniaka była słuszna, a ponieważ przerwał akcję, nie podlegała analizie VAR.

"Królewscy" z 14 triumfami są najbardziej utytułowanym klubem w historii rywalizacji o Puchar Europy. W finale wystąpią po raz 18., a Borussia po raz trzeci. Dortmundczycy, którzy w półfinale dwukrotnie pokonali Paris Saint-Germain 1:0, Ligę Mistrzów wygrali raz - w 1997 roku.(PAP)

wkp/ pp/

2024-05-20, godz. 00:40 Niger/ Wojska amerykańskie opuszczą zachodnioafrykański kraj do połowy września Amerykańskie oddziały w Nigrze opuszczą ten zachodnioafrykański kraj do 15 września - poinformowały w niedzielę we wspólnym oświadczeniu Waszyngton i… » więcej 2024-05-20, godz. 00:10 PŚ we florecie - Walczyk-Klimaszyk druga w Szanghaju Julia Walczyk-Klimaszyk zajęła drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata Grand Prix FIE florecistek w Szanghaju. To jej najlepsze osiągnięcie w tym cyklu… » więcej 2024-05-20, godz. 00:10 Ukraina/11 ofiar śmiertelnych, dziesiątki rannych po rosyjskich atakach na obwód charkowski Co najmniej 11 ofiar śmiertelnych i dziesiątki rannych to bilans niedzielnych rosyjskich ataków na Charków i obwód charkowski - poinformowały władze. Rosjanie… » więcej 2024-05-19, godz. 23:50 MŚ w hokeju - Kanada z szóstą wygraną, USA rozbiły Kazachstan (wyniki, tabele) Obrońcy tytułu, hokeiści Kanady pokonali Szwajcarię 3:2 i wrócili na fotel lidera grupy A mistrzostw świata. W puli B drużyna USA rozbiła 10:1 Kazachstan… » więcej 2024-05-19, godz. 23:50 PŚ szpadzistek - szóste miejsce polskiej drużyny w Fudżajrze Polskie szpadzistki zajęły szóste miejsce w drużynowych zawodach Pucharu Świata w Fudżajrze. Indywidualnie najlepsza z nich była Aleksandra Jarecka, która… » więcej 2024-05-19, godz. 23:40 1. liga piłkarska - o awans, baraże i utrzymanie w ostatniej kolejce (podsumowanie) Arka Gdynia i GKS Katowice stoczą bezpośredni pojedynek o awans, a Resovia z Polonią Warszawa korespondencyjny o utrzymanie w ostatniej kolejce piłkarskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 23:40 Liga francuska - PSG zwycięstwem zakończyło mistrzowski sezon Piłkarze Paris Saint-Germain w ostatniej, 34. kolejce francuskiej ekstraklasy wygrali 2:0 z Metz i na stadionie Parc des Princes świętowali 12. mistrzostwo… » więcej 2024-05-19, godz. 23:30 Liga francuska - 34. kolejka Wyniki 33. kolejki niedzielnych meczów francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaToulouse 0Brest 3 - Mahdi Camara 48, Jordan Amavi 54, Kenny Lala 90Lorient… » więcej 2024-05-19, godz. 22:50 Paryż - Polacy wywalczyli awans olimpijski w koszykówce 3x3 (opis) Reprezentacja Polski koszykarzy w odmianie 3x3 wywalczyła prawo startu w tegorocznych igrzyskach olimpijskich. W meczu o trzecie miejsce turnieju kwalifikacyjnego… » więcej 2024-05-19, godz. 22:50 Liga włoska - 37. kolejka (aktl.) Wyniki meczów 37. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaSassuolo 0 czerwona kartka: Matheus Henrique 90+3Cagliari 2 - Matteo Prati 71, Gianluca… » więcej