Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-29, 16:00 Autor: PAP

USA/ "NYT": arabscy przywódcy tłumią propalestyńskie protesty w obawie o własną przyszłość

Arabscy przywódcy od lat pozwalali swoim sfrustrowanym społeczeństwom na aktywność propalestyńską i antyizraelską, ale wobec przedłużającej się wojny w Strefie Gazy obawiają się, czy w rezultacie nie zostaną trafieni rykoszetem, pisze poniedziałkowy "The New York Times".

Egipt - twierdzi amerykański portal - nie krył swojego stanowiska w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jego potępianie Izraela w związku z wojną w Gazie było "głośnie i nieustanne". Jednak kiedy w początkach kwietnia setki ludzi zebrały się w centrum Kairu, by zademonstrować solidarność z Palestyńczykami, funkcjonariusze bezpieczeństwa wkroczyli do akcji, aresztując 14 demonstrantów. Nawet kiedy w październiku ubiegłego roku rząd sam organizował propalestyńskie wiece, policja w ich rezultacie zatrzymywała dziesiątki manifestantów, którzy wznosili hasła antyrządowe. Jak twierdzą obrońcy, nadal ponad 50 z nich pozostaje w więzieniach.


Był to schemat powtarzający się w całym regionie - twierdzi dziennik. Odkąd Izrael w odpowiedzi na atak Hamasu rozpoczął wojnę, gniew obywateli państw arabskich z powodu sytuacji w Gazie przenosił się też na własne rządy, a to powodowało represje. W niektórych krajach nawet publiczne okazywanie nastrojów propalestyńskich wystarczy, aby grozić aresztowaniem - utrzymuje portal.


Maroko prowadzi sprawy przeciwko dziesiątkom osób aresztowanych podczas propalestyńskich protestów lub zatrzymanych za krytykujące zbliżenie królestwa z Izraelem wpisy w mediach społecznościowych. W Arabii Saudyjskiej, która dąży do porozumienia normalizacyjnego z Izraelem, oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które już takie porozumienie mają, władze "wykazują taką nadwrażliwość na wszelkie oznaki sprzeciwu, że wiele osób boi się wypowiadać na ten temat" - zauważa NYT. Według Amnesty International rząd Jordanii od początku października aresztował co najmniej 1500 osób. Pięćset z nich zatrzymano w marcu, kiedy przed ambasadą Izraela w Ammanie odbyły się ogromne protesty.


Arabskie autokracje rzadko tolerują sprzeciw. Jednak aktywizm wokół sprawy palestyńskiej jest szczególnie drażliwy, jako że przez dziesięciolecia aktywiści wiązali sentymenty propalestyńskie z walką o zwiększenie wolności we własnych krajach. Izrael - twierdzi dziennik - był dla nich wcieleniem sił autorytarnych i kolonialnych, które udaremniły rozwój ich własnych społeczeństw. Flagi palestyńskie często pojawiały się podczas protestów Arabskiej Wiosny, które przetoczyły się przez region w 2011 r., i władze mają świadomość, że aktywizm może szybko zwrócić się przeciwko nim.


Wojna w Gazie wywołała w wielu krajach oburzenie wymierzone we współpracujących z Izraelem przywódców, którzy stali za tzw. porozumieniami Abrahamowymi, zawartymi z Izraelem przez Bahrajn, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Analitycy twierdzą, że państwa te odnoszą zbyt wiele praktycznych korzyści ze współpracy z Izraelem, by odstąpić od porozumień pokojowych. Egipt, pierwszy kraj arabski, który zawarł pokój z Izraelem, przez lata wspólnego zwalczania bojówek na północnym Synaju nawiązał ze swoim sąsiadem bliskie partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa. Egipt i Izrael współpracowały także nad blokadą Gazy w celu powstrzymania Hamasu, który zagraża obu krajom. Kair potrzebuje współpracy z Izraelem, aby zapobiec ogromnemu napływowi uchodźców palestyńskich z Gazy.


Monarchie Zatoki Perskiej, w tym Arabia Saudyjska i Emiraty, które od lat stają w obliczu ataków grup wspieranych przez Iran, od dawna utrzymują cichą współpracę z Izraelem, który postrzega Teheran jako swoje największe zagrożenie. To porozumienie typu „wróg mojego wroga” utorowało drogę do późniejszych rozmów normalizacyjnych, a krytyka tych inicjatyw jest rzadkością, ponieważ wiele monarchii w Zatoce Perskiej skutecznie zakazuje wszelkich form protestów i organizowania się politycznego. (PAP)


os/ mms/


Kraj i świat

2024-05-16, godz. 08:50 Śląskie/ Palił się punkt zbiórki odpadów w Czechowicach-Dziedzicach Pożar wybuchł w nocy z środy na czwartek w punkcie selektywnej zbiórki odpadów w Czechowicach-Dziedzicach. Objął około 100 mkw. Ogień został szybko opanowany… » więcej 2024-05-16, godz. 08:50 Pierce Brosnan gwiazdą horroru w reżyserii swojego syna Jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii rozpoczną się zdjęcia do horroru zatytułowanego Wolfland” („Kraina wilka”). Będzie to drugi film w reżyserskiej… » więcej 2024-05-16, godz. 08:40 Joński: będzie kilka zawiadomień do prokuratury ws. wyborów korespondencyjnych Podczas organizowania w 2020 r. wyborów korespondencyjnych złamano prawo, dlatego jestem przekonany, że będzie kilka zawiadomień do prokuratury w wielu obszarach… » więcej 2024-05-16, godz. 08:40 Dziadek Heleny Bonham Carter ratował Żydów przed Holokaustem Występującą w roli głównej w dramacie „Jedno życie” Helenę Bonham Carter łączy z graną przez nią bohaterką więcej niż można by przypuszczać… » więcej 2024-05-16, godz. 08:40 Liga NBA - wyniki Wyniki środowych meczów 2. rundy play off koszykarskiej ligi NBA: Konferencja WschodniaBoston Celtics - Cleveland Cavaliers 113:98 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-16, godz. 08:30 Cannes 2024/ Krytycy o "Dziewczynie z igłą": jednoznaczny triumf; film z potencjałem na nagrody 'Dziewczyna z igłą' to jednoznaczny i urzekający triumf; film z potencjałem na nagrody, który przyciąga uwagę świetnymi występami aktorskimi i czarno-białą… » więcej 2024-05-16, godz. 08:30 Niemcy/ "Der Spiegel" o zamachu na premiera Słowacji: czasy politycznej nienawiści Jeszcze nie wiadomo, z jakich pobudek działał sprawca zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę, ale jedno jest pewne: strzały te padły w 'czasach politycznej… » więcej 2024-05-16, godz. 08:20 Pomorskie/ Ruch wahadłowy po wypadku na DK22 w Malborku (aktl.) Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 22 w Malborku. W wypadku ranne zostały dwie osoby - poinformowała… » więcej 2024-05-16, godz. 08:20 Premiera spektaklu "Kim jest Pan Schmitt?" w Małej Warszawie - w czwartek Moja interpretacja tej sztuki polega na tym, iż pokazuję rodzaj napięcia czy też konfliktu pomiędzy rzeczywistością a tym, jak my postrzegamy siebie i innych… » więcej 2024-05-16, godz. 08:20 Chiny/ Putin przyjęty z honorami wojskowymi na rozpoczęcie wizyty w Pekinie Władimir Putin został przyjęty w czwartek w Pekinie z pełnymi honorami wojskowymi na rozpoczęcie swojej dwudniowej wizyty w Chinach. Chiński przywódca Xi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »