Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-05-16, 15:00

"Dziennikarz jest częścią systemu medialnego" - ks. prof. Marek Lis

Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Czy współcześnie można jeszcze uprawiać dziennikarstwo niezależne? Dlaczego, zamiast rzetelnych wiadomości, mamy coraz częściej "show", w którym trudno rozpoznać, kto dziennikarz a kto rozmówca. O tym, jak zmienia się współczesne dziennikarstwo rozmawialiśmy z medioznawcą, ks. prof. Markiem Lisem.
2024-05-14, 09:50

Kanada - jak się tu żyje, pytamy Katarzynę Rdzanek

Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Ostatnio wśród youtuberów modne są krótkie zestawienia rzeczy, które im się podobają i tych, których nienawidzą w kraju zamieszkania, ale nie urodzenia. Z naszym gościem, Katarzyną Rdzanek, obywatelką Polski i Kanady, pobawiliśmy się w taki ranking. Sprawdziliśmy także jak z perspektywy czasu i odległości zmienił się jej stosunek do
ojczyzny.
2024-05-13, 11:41

"Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i samych bibliotek" - Marcin Sawicki z WBP w Opolu

"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Tydzień Bibliotek to jedna z wielu ogólnopolskich akcji, której celem jest pokazanie, że ich działalność może być urozmaicona i atrakcyjna, a ponieważ maj od dawna w Polsce kojarzy się z książkami, więc skorzystaliśmy z podwójnej okazji, by o współczesnym czytelnictwie porozmawiać z Marcinem Sawickim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-05-10, 09:05

Dariusz Romanowski o nieudanych produkcjach w patriotycznej kinematografii

Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
"Czerwone maki" Krzysztofa Łukaszewicza to ostatnia polska superprodukcja historyczno-patriotyczna. Reżyser miał do dyspozycji spory budżet, dobrych aktorów i nośny temat: batalię o Monte Cassino. Co z tego wyszło? Złośliwie można powiedzieć to co zwykle, dzieło patetyczne, ale nudne. O patriotycznych "zakalcach" w naszej kinematografii rozmawialiśmy z Dariuszem Romanowskim.
2024-05-09, 11:05

Małgorzata Kornaga o mobilizowaniu do obywatelskiej aktywności

Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga przez wiele lat była dziennikarką, radiową i telewizyjną. Teraz realizuje się w innych sferach: jest radną, działa w stowarzyszeniach: ZAKSA - Strzelce Opolskie i "Działamy". W naszym programie opowie o tym, jak mobilizować siebie i otoczenie do obywatelskiej aktywności.
2024-05-08, 10:13

O insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie Uniwersale połanieckim z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W majowej "kumulacji" świąt i rocznic państwowych najmniej chyba mówi się o insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie czyli Uniwersale połanieckim. I choć każdy przynajmniej słyszał o naczelniku Tadeuszu Kościuszce to z głębszą wiedzą na ten temat jest krucho. O tym pierwszym, po dwóch rozbiorach, zrywie niepodległościowym Polaków porozmawiamy z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.
2024-05-07, 10:27

"My, skrajnie otyli" - posłuchaj rozmowy z autorką reportażu o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią

Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Dwie trzecie polskich żołnierzy ma nadwagę, a 17 procent jest otyła - wynika z badań Narodowego Programu Zdrowia. Najcięższy wojskowy miał 189 kg! Ale ten problem dotyka wielu środowisk i narasta. O to, dlaczego tyjemy, nomen omen, na potęgę i jakie są konsekwencje - zapytaliśmy Magdalenę Gajdę, autorkę książki "My, skrajnie otyli".
1234567

Zobacz także

2024-03-13, godz. 14:25 "Zgubiłam ją" - Agata Suchocka o szczęśliwie odnalezionej po 25 latach powieści, której premiera już wkrótce Niedawno było głośno o ostatniej powieści Gabriela Garcii Márqueza, która miała być zniszczona, ale jednak trafiła do księgarni. Podobnie ciekawa historia… » więcej 2024-03-12, godz. 17:35 Co z podwórkami, które pozostały w starym budownictwie? Pytamy architekta i urbanistę Czasy, gdy dzieci spędzały wolny czas na podwórkowym trzepaku minęły bezpowrotnie. Co prawda na nowych osiedlach powstają place zabaw, ale co z podwórkami… » więcej 2024-03-11, godz. 09:00 "Marilyn Monroe przyłożyła rękę do stereotypu, że mężczyźni wolą blondynki" - Grzegorz Bortnik "Naiwna, ale najlepiej doradzi. Słaba, ale udźwignie... Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most" - o kobiecie można powiedzieć wszystko, tak jak zrobiła Wisława… » więcej 2024-03-08, godz. 10:01 "Ptaki nie mają nerek i dawanie im solonego pieczywa uszkadza ich układ pokarmowy" - Tomasz Fronckiewicz Wg rządowych danych, każdego dnia znika z naszej planety co najmniej 20 gatunków zwierząt i roślin z winy człowieka! Podejmowane są co prawda także akcje… » więcej 2024-03-06, godz. 12:45 "Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego" - posłuchaj rozmowy z autorem książki O tym, że życie to nie bajka, wie każdy, ale chyba niewielu zna jego najciemniejsze strony. Tymczasem są takie zawody, które zmuszają do tego, jak np. kurator… » więcej 2024-03-05, godz. 13:44 "Polityka to jest coś, co wyróżnia człowieka od świata zwierząt" - Zbigniew Bujak Polityka, na ogół, źle się nam kojarzy, również ci, którzy ją uprawiają. Stąd deklaracje "polityka to bagno", "polityk kłamie i myśli tylko o kolejnych… » więcej 2024-03-04, godz. 11:07 "Widać, że to jest porażka, ale bardzo ambitna porażka" - Dariusz Romanowski o filmie "Sami swoi. Początek" Jaki jest sens dopisywania początków, końców czy pobocznych wątków do kultowych filmów? Pytanie to jest aktualne, bo polscy widzowie mają właśnie okazję… » więcej 2024-03-01, godz. 11:38 "Właściwy człowiek na właściwym miejscu" - prof. Adam Drosik o Radosławie Sikorskim Głośno się zrobiło o Radosławie Sikorskim, tym razem, prawie bez kontrowersji, pozytywnie. Minister Spraw Zagranicznych zyskał podziw na świecie swoim wystąpieniem… » więcej 2024-02-28, godz. 13:04 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Jak do tego doszło? Dziś, kiedy kolejki ustawiają się co najwyżej przed modnymi lokalami, no i oczywiście do lekarza, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś stało się... po wszystko… » więcej 2024-02-28, godz. 10:39 O kondycji piosenek dla dzieci rozmawiamy z Darią Pakosz Kiedyś każde pokolenie miało swoich idoli muzycznych, także to najmłodsze. A czego dziś słuchają dzieci i gdzie próbują swoich sił? Według niektórych… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »