Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-05-16, 15:00

"Dziennikarz jest częścią systemu medialnego" - ks. prof. Marek Lis

Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Czy współcześnie można jeszcze uprawiać dziennikarstwo niezależne? Dlaczego, zamiast rzetelnych wiadomości, mamy coraz częściej "show", w którym trudno rozpoznać, kto dziennikarz a kto rozmówca. O tym, jak zmienia się współczesne dziennikarstwo rozmawialiśmy z medioznawcą, ks. prof. Markiem Lisem.
2024-05-14, 09:50

Kanada - jak się tu żyje, pytamy Katarzynę Rdzanek

Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Ostatnio wśród youtuberów modne są krótkie zestawienia rzeczy, które im się podobają i tych, których nienawidzą w kraju zamieszkania, ale nie urodzenia. Z naszym gościem, Katarzyną Rdzanek, obywatelką Polski i Kanady, pobawiliśmy się w taki ranking. Sprawdziliśmy także jak z perspektywy czasu i odległości zmienił się jej stosunek do
ojczyzny.
2024-05-13, 11:41

"Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i samych bibliotek" - Marcin Sawicki z WBP w Opolu

"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Tydzień Bibliotek to jedna z wielu ogólnopolskich akcji, której celem jest pokazanie, że ich działalność może być urozmaicona i atrakcyjna, a ponieważ maj od dawna w Polsce kojarzy się z książkami, więc skorzystaliśmy z podwójnej okazji, by o współczesnym czytelnictwie porozmawiać z Marcinem Sawickim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-05-10, 09:05

Dariusz Romanowski o nieudanych produkcjach w patriotycznej kinematografii

Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
"Czerwone maki" Krzysztofa Łukaszewicza to ostatnia polska superprodukcja historyczno-patriotyczna. Reżyser miał do dyspozycji spory budżet, dobrych aktorów i nośny temat: batalię o Monte Cassino. Co z tego wyszło? Złośliwie można powiedzieć to co zwykle, dzieło patetyczne, ale nudne. O patriotycznych "zakalcach" w naszej kinematografii rozmawialiśmy z Dariuszem Romanowskim.
2024-05-09, 11:05

Małgorzata Kornaga o mobilizowaniu do obywatelskiej aktywności

Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga przez wiele lat była dziennikarką, radiową i telewizyjną. Teraz realizuje się w innych sferach: jest radną, działa w stowarzyszeniach: ZAKSA - Strzelce Opolskie i "Działamy". W naszym programie opowie o tym, jak mobilizować siebie i otoczenie do obywatelskiej aktywności.
2024-05-08, 10:13

O insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie Uniwersale połanieckim z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W majowej "kumulacji" świąt i rocznic państwowych najmniej chyba mówi się o insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie czyli Uniwersale połanieckim. I choć każdy przynajmniej słyszał o naczelniku Tadeuszu Kościuszce to z głębszą wiedzą na ten temat jest krucho. O tym pierwszym, po dwóch rozbiorach, zrywie niepodległościowym Polaków porozmawiamy z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.
2024-05-07, 10:27

"My, skrajnie otyli" - posłuchaj rozmowy z autorką reportażu o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią

Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Dwie trzecie polskich żołnierzy ma nadwagę, a 17 procent jest otyła - wynika z badań Narodowego Programu Zdrowia. Najcięższy wojskowy miał 189 kg! Ale ten problem dotyka wielu środowisk i narasta. O to, dlaczego tyjemy, nomen omen, na potęgę i jakie są konsekwencje - zapytaliśmy Magdalenę Gajdę, autorkę książki "My, skrajnie otyli".
1234567

Zobacz także

2024-04-15, godz. 11:37 "Kobiet walczących z bronią w ręku w historii trochę było" - Grzegorz Bortnik Kto słyszał o Matyldzie Ogórkównej urodzonej 12 kwietnia 1897 roku? Poza historykami zajmującymi się powstaniami śląskimi, pewnie niewielu. Tymczasem była… » więcej 2024-04-12, godz. 12:02 Kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony - dlaczego polskie filmy mają takie niedostatki? Polskie filmy zyskują nagrody i, dzięki platformom, dużą oglądalność. Jednak jeden zarzut utrzymuje się od lat - kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony… » więcej 2024-04-10, godz. 15:20 "My innych takich parków w województwie w zasadzie nie mamy" - Iwona Solisz o zabytkowym parku w Pokoju Park w Mosznej zyskał poważną konkurencję! W Pokoju brakuje co prawda pałacu, bo został doszczętnie zniszczony, ale nowo otwarty park imponuje połączeniem… » więcej 2024-04-09, godz. 16:50 "Przed nami dużo do zrobienia" - Łukasz Wielgosz o nowym Ministerstwie ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego działa od niedawna i ma wiele do zrobienia, bo "obywatelskość" nie jest najmocniejszą stroną Polaków… » więcej 2024-04-08, godz. 10:10 Dlaczego wydłużają się składy wielu produktów spożywczych? O rosnącej liczbie podejrzanych konserwantów i o tym, jak ich unikać rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem. » więcej 2024-04-04, godz. 08:47 O zielonych klinach, miejskich ogródkach i fontannach , czyli co zrobić, by w mieście było więcej przyrody "Zie­lo­no mam w gło­wie i fioł­ki w niej kwit­ną" - pisał poeta Kazimierz Wierzyński. Wiosna wyjątkowo sprzyja rozmowie o potrzebie bliskości z przyrodą… » więcej 2024-04-04, godz. 10:41 Do grona autorów powieści kryminalnych dołączyła ostatnio Agnieszka Jeż Agnieszka Jeż stworzyła postać Soni Kranz, policjantki a zarazem kobiety po przejściach. Z pisarką rozmawialiśmy o jej najnowszej książce pt. "Pastwa"… » więcej 2024-04-03, godz. 10:40 "Trzeba korzystać z konsultacji społecznych w momencie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego" - Roman Ja… Niemal w każdym mieście są obszary, które odstręczają swoim "odhumanizowanym" wyglądem, takie "mordory" w rodzaju centrów biznesowych, stref przemysłowych… » więcej 2024-04-02, godz. 08:46 Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum? Posłuchaj rozmowy z autorką książki "Autyzm. Poradnik dla rodziców… Święta to zwykle czas rodzinnych spotkań, a wcześniej sporego rozgardiaszu. Jak w takich warunkach radzą sobie osoby z autyzmem, które potrzebują spokoju… » więcej 2024-03-29, godz. 11:12 O jajku jako ważnym symbolu naszej kultury rozmawiamy z etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego Zanim wyląduje na stole wielkanocnym pod różnymi postaciami, porozmawiajmy o jajku jako ważnym symbolu naszej kultury. Jajko kojarzy się z życiem, ale pojawia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »