Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Barka' może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2023-09-13, 14:20 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA]

Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
- Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola. Dzisiaj apeluje: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu może zatonąć. Niezbędny remont w stoczni może kosztować nawet 3 miliony złotych.

Tematem tym zajęliśmy się dziś w naszym paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.

„Barka” powstała w 1947 r. Pierwotnie to jeden z dziewięciu powojennych parowych holowników pracujących na Odrze. Aktualnie, po licznych przejściach, baza-przystań należąca do Towarzystwa Przyjaciół 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Przez minione lata na pokładzie stworzonej rękami harcerzy przystani i w szeregach drużyny stawiały swoje pierwsze żeglarskie kroki setki dzieci i młodych ludzi z Opola i całego województwa.
- Do linii wodnej trzeba będzie poszycie w tym roku wymieniać. To jest około 43 ton blachy. Koszt wymiany w stoczni to jest około 2,5 do 3 milionów złotych. Moja harcówka na wodzie jest wpisana w "Rejestr zabytków" i służy młodzieży w wychowaniu - mówi harcmistrz Maria Markuszewska.
Maria Markuszewska
Kamieniem milowym w drodze do uratowania "Barki" jest informacja o tym, że "Barka" zostanie zaholowana przez specjalne pchacze z Opola do Kędzierzyna i po remoncie i z powrotem. To ogromne koszty, ale to już załatwione.
Maria Markuszewska
Harcówka na wodzie od 2011 roku wpisana została w "Rejestr zabytków", co - jak potwierdziła nam opolska wojewódzka konserwator zabytków - może zdecydowanie ułatwić staranie się o środki na remont obiektu.

- Dzieło ratowania holownika rozpoczęliśmy z druhną Markuszewską kilkanaście lat temu. wtedy z inicjatywy pani Marysi wpisaliśmy go na Rejestr zabytków w 2011 roku. Chodziło nam głównie o to, żeby holownik nie został zezłomowany i "pocięty na żyletki", jak to się mówi. Aktualnie obiekt jest objęty ochroną prawną i żadnych działań bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy nim robić nie można - mówi Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
Elżbieta Molak
Wpis do rejestru może bardzo pomóc i ułatwić pozyskanie dotacji z Budżetu Państwa. Właściciel ma prawo do złożenia wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki mogą też wpłynąć z innych źródeł...
Elżbieta Molak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-04-02, godz. 20:30 Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA] "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka… » więcej 2024-03-29, godz. 14:37 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej 2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:54 Egzamin na prawo jazdy zdać niełatwo [INTERWENCJA] Na nasz interwencyjny telefon 774 541 541 trafiło ostatnio zgłoszenie, w którym jeden z naszych słuchaczy skarży się na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego… » więcej 2024-03-26, godz. 14:00 Kto i gdzie może rozwieszać swoje materiały wyborcze? [INTERWENCJA] Kampania wyborcza trwa, to też taki czas, kiedy z płotów, bilbordów, witryn sklepowych, przystanków, słupów ogłoszeniowych i fasad budynków uśmiecha… » więcej 2024-03-25, godz. 15:05 „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA] Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone… » więcej 2024-03-22, godz. 13:48 "Potrzebujesz magnezu i kawałka sznurka". Okazało się to słabą radą...[INTERWENCJA] Co zrobić, gdy coś trafi za kraty, a właściwie kratki? Mowa o kratkach kanalizacyjnych. Jeśli na ulicy, w kratkę kanalizacyjną wpadnie nam coś cennego… » więcej 2024-03-21, godz. 14:00 Czy sąd może rozdzielić rodzeństwo i zakazać kontaktu dzieci między sobą? [INTERWENCJA] Tym razem temat związany z sytuacją dzieci w domach dziecka. Jakie są procedury w przypadku rodzeństwa, które jest rozdzielone i przebywa w różnych ośrodkach… » więcej 2024-03-18, godz. 14:50 Czy włodarze mogą odmówić kontrkandydatom organizacji spotkania wyborczego w lokalnej świetlicy? [INTERWENCJA] Nowy tydzień w magazynie interwencyjnym rozpoczęliśmy od tematu związanego z wyborami samorządowymi, a właściwie od tego, co w ramach wyborów wolno, a… » więcej 2024-03-15, godz. 13:20 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? Rzecznik Remondis Polska… Wracamy do tematu, którym już kiedyś zajmowaliśmy się, ale tym razem była okazja osobiście porozmawiać z rzecznikiem prasowym Remondis Polska - Piotrem… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »