Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-19, 11:00 Autor: PAP

Macedonia Płn./ Ekspert: ryzyko wzrostu nacjonalizmu istnieje i ma potencjał destabilizacyjny

Ryzyko wzrostu nacjonalizmu etnicznego w Macedonii Północnej istnieje i chociaż nie sądzę, że może wywołać nowy konflikt zbrojny, ma potencjał destabilizacyjny - mówi PAP prof. Petar Atanasow z Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Skopje, komentując relacje macedońskiej większości i albańskiej mniejszości w kraju.

Mniejszość albańska stanowi około jednej czwartej liczącej 2 mln populacji Macedonii Płn. W większości ośrodków obie społeczności żyją obok siebie lub razem ze sobą, można jednak trafić na wioski czy miasteczka gdzie przeważają Albańczycy.


"Procesy segregacji i braku zaufania między społecznościami są nadal widoczne i nasilają się, co na dłuższą metę nie jest dobrym kierunkiem. Poczucie braku zaufania między społecznościami bardzo często jest konsekwencją kontekstu regionalnego i wpływu proserbskiego nastawienia Macedończyków i prokosowskiego nastawienia Albańczyków" - zauważa rozmówca PAP.


"Albańskie partie polityczne domagają się wyższych stanowisk dla Albańczyków, jak fotele premiera, prezydenta i tak dalej, jednak rozdział urzędów powinien opierać się na konkurencji pomysłów i jakości, a nie na parytecie etnicznym" - podkreśla prof. Atanasow.


W wyborach parlamentarnych zorganizowanych na początku maja od władzy odsunięto partię socjaldemokratów i największą w Macedonii Płn. partię Albańczyków. Rozmowy koalicyjne mające doprowadzić do powołania nowego rządu prowadzą obecnie partia macedońskich nacjonalistów WMRO-DPMNE oraz koalicja opozycyjnych dotąd ugrupowań albańskich VLEN.


"Etnizacja polityki może zakłócać i niszczyć spójność społeczną. W tej chwili trudno jest ocenić, który proces zwycięży: etnizacja czy demokratyzacja. Debata na temat problemu etnicznego łatwo może doprowadzić do niebezpieczniej eskalacji, jednak jest debatą konieczną" - podkreśla ekspert.


Podstawą prawną współistnienia społeczności macedońskiej i albańskiej jest porozumienie Ochrydzkie, które zakończyło w 2001 roku konflikt zbrojny pomiędzy partyzantami albańskimi a siłami bezpieczeństwa Macedonii Północnej (nie używającej jeszcze w tamtych latach przyjętej w 2018 roku nazwy kraju - PAP). Umowa doprowadziła do zaprzestania działań zbrojnych, dobrowolnego rozbrojenia etnicznych albańskich grup zbrojnych, decentralizacji rządu oraz reformy politycznych i kulturalnych praw mniejszości.


"Porozumienie zatrzymało ingerencję etniczną w model polityczny kraju. Istnieją napięcia i żądania, ale ogólnie rzecz biorąc, kraj jest stabilny, a ludzie starają się zapewnić sobie lepsze życie, pomimo różnic etnicznych. Władze lokalne mają więcej autonomii w sprawie różnic etnicznych, ale w przyszłości, zwłaszcza na szczeblu centralnym, należy wzmocnić procesy demokratyczne i zmniejszyć etniczny aspekt polityki" - ocenia prof. Atanasow.


Odpowiadając na pytanie o to, jak Macedonii Płn. udaje się unikać poważnego podgrzewania napięć etnicznych w regionie, w którym są one problemem dla większości państw, rozmówca PAP stwierdza, że "kraj cieszy się większą równowagą i spokojem ze względu na brak silnego nacjonalizmu macedońskiego".


"Porozumienie z Ochrydy utorowało drogę bardziej zrównoważonej międzykulturowo polityce, ale także wzmocniło prawa dotyczące różnic w potrzebach kulturalnych. Uwzględniono potrzebę wzmocnienia władzy politycznej po stronie Albańczyków. Zmiany konstytucyjne i liczne ustawy przyznające stronie albańskiej większe uprawnienia w zakresie praw językowych, tożsamości, mechanizmów ochrony konstytucyjnej i równego udziału w instytucjach są elementami polityki prointegracyjnej" - wymienia ekspert.


Zapytany o to, czy możliwość wstąpienia do Unii Europejskiej przyczynia się do łagodzenia napięć, prof. Atanasow odpowiada, że "z pewnością może ona powstrzymywać ryzyko wybuchu konfliktów etnicznych".


Macedonia Północna nadal nie może faktycznie rozpocząć negocjacji akcesyjnych z UE ze względu na warunki narzucone przez Bułgarię w sprawie zmian w macedońskiej konstytucji. W czasie ostatniej kampanii przed wyborami parlamentarnymi ugrupowania albańskie podkreślały konieczność spełnienia stawianych przed krajem żądań. Zastrzeżenia do nich miała jednak prawicowa WMRO-DPMNE - zwyciężczyni wyborów parlamentarnych i zorganizowanych równoległe wyborów prezydenckich.Ze Skopje Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ fit/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 12:40 Wybory do PE/ Analityk dla PAP: wybory pokazały podział Słowacji na dwa obozy polityczne Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, że Słowacja nadal jest podzielona na dwa obozy polityczne - powiedział PAP analityk ośrodka NSM Market Research… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Mazowieckie/ Marszałkiem Mazowsza kolejny raz został Adam Struzik Kolejny raz marszałkiem województwa mazowieckiego został Adam Struzik - tak zadecydowali w poniedziałek radni sejmiku województwa mazowieckiego. Adam Struzik… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Wybory do PE/ Były rzecznik rządu Piotr Müller z lepszym wynikiem niż wieloletnia eurodeputowana Anna Fotyga B. rzecznik rządu Piotr Müller, który startował do europarlamentu z okręgu pomorskiego, w niedzielnych wyborach uzyskał lepszy wynik niż wieloletnia eurodeputowana… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Rada Przedsiębiorczości: brak decyzji KRRiT w sprawie TVN Style to wroga bezczynność Rada Przedsiębiorczości wyraziła sprzeciw wobec działań KRRiT wymierzonych w kanał TVN Style należący do TVN Warner Bros. Discovery. W swoim oświadczeniu… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Wrocław/ I i III miejsce dla Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli I i III miejsce w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych. W rywalizacji wzięły udział 33 zespoły z całego… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Wybory do PE/ W okręgu podkarpackim po raz pierwszy w historii cztery mandaty: Obajtek i Rzońca (PiS), Łukacijewska… Podkarpacie będzie mieć czterech europosłów. Po raz pierwszy w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego. Mandaty zdobyli: Daniel Obajtek (PiS), Bogdan… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 W woj. podlaskim zdecydowanie wygrało PiS, w całym okręgu lepsza była KO W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do PE jeden okręg z Warmią i Mazurami, zdecydowanie wygrało PiS, zdobywając 42,09 proc. głosów. W skali… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Strzał w dziesiątkę dla kibiców piłkarskich: polska drużyna narodowa zakłada bazę na EURO 2024 w Hanowerze (Me… Napięcie rośnie. Już tylko kilka dni pozostało do gwizdka inaugurującego Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn i Region Hanower pulsuje radością… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Francja/ Mer Paryża: decyzja o rozwiązaniu parlamentu tuż przed igrzyskami jest niepokojąca Decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rozwiązaniu parlamentu tuż przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu jest 'nadzwyczaj niepokojąca' - oświadczyła… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Lekkoatletyczne ME - dwie Polki z awansem do półfinału biegu na 800 m i finału rzutu oszczepem Angelika Sarna i Anna Wielgosz awansowały do półfinału biegu na 800 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Adrianna Topolnicka odpadła w eliminacjach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »