Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-18, 16:00 Autor: PAP

Gen. Skrzypczak: fortyfikacja wschodniej granicy to także szkolenie tzw. oddziałów fortecznych

Fortyfikacja wschodniej granicy Polski oznaczać powinna także odpowiednie przygotowanie tzw. oddziałów fortecznych - mówi PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. To żołnierze przygotowani do prowadzenia obrony ufortyfikowanych rubieży obronnych - wyjaśnił.

Premier Donald Tusk, przedstawiając w sobotę założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód", poinformował o decyzji, aby przeznaczyć 10 mld zł na zabezpieczenie wschodniej granicy Polski. "Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga" - mówił.


W rozmowie z PAP były dowódca Wojsk Lądowych ocenił, że słowa szefa rządu odnoszą się z jednej strony do konieczności wzmocnienia bariery, powstrzymującej napływ migrantów, a z drugiej strony - fortyfikacji nieprzekraczalnej dla wojsk. Generał przypomniał, że nad odpowiednimi rozwiązaniami w tej sprawie - jak wcześniej podawał m.in. MON - pracują inżynierowie z Politechniki Śląskiej.


"To dotyczy obszaru wzmocnienia urządzeń elektronicznych, bo wydaje się, że tutaj trzeba to poprawić. Ale również, moim zdaniem, trzeba zastosować urządzenia wzmacniające ochronę tego pasa, gdzie przekraczają ją migranci, urządzeniami ochrony fizycznej, czyli urządzeniami, którymi posługują się wojska inżynieryjne. To różnego rodzaju zapory mało widoczne, które są w stanie powstrzymać ten szturm granicy" - tłumaczył.


Odnosząc się do wojskowych fortyfikacji, które jego zdaniem przejdą do historii jako "linia Tuska", Skrzypczak wskazał na szeroki wachlarz różnego rodzaju systemów. "Począwszy od obszarów, które można pokryć kompleksami leśnymi, co stanowić będzie przeszkodę dla szturmujących wojsk, wspartą fortyfikacjami ziemnymi o różnym charakterze, które będą czyniły teren nieprzekraczalny, szczególnie dla sprzętu pancernego" - mówił, wskazując też na konieczność budowy fortyfikacji, które będą stałymi pozycjami obronnymi, w przypadku gdyby doszło do agresji.


"Trzeba pamiętać o tym, że nie wystarczy postawić fortyfikacje, nie wystarczy postawić kompleksy leśne czy inne urządzenia zwane zaporami inżynieryjnymi, ale te wszystkie urządzenia muszą być bronione przez wojska. A zatem muszą być przygotowane schrony bojowe, muszą być zaplanowane systemy zapór inżynieryjnych, zasieków, wozów hiszpańskich, zębów smoka, pól minowych" - wymieniał.


"Czyli wszystko to, co sprawia, że dany teren jest przez potencjalnego przeciwnika nie do pokonania i chroniony przez wojska ogniem tych wojsk, które będą monitorowały, uniemożliwiały przekroczenie tego terenu" - dodał.


W przypadku szczególnie wrażliwego na wschodniej granicy Polski terenu przy tzw. przesmyku suwalskim, Skrzypczak zwrócił uwagę, że teren ten jest już sam w sobie bardzo trudny do przekroczenia. "Tam są kompleksy leśne, jeziora, kanały, rzeki, to jest niezwykle trudne do pokonania przez przeciwnika, ale to wcale nie znaczy, że tego terenu nie można ufortyfikować, wykorzystując jego walory obronne" - zauważył.


Generał zwrócił także uwagę na konieczność przygotowania żołnierzy. "To wytypowanie i szkolenie formacji wojskowych, które będą przygotowane do prowadzenia obrony tych ufortyfikowanych rubieży obronnych. To jest bardzo ważne, bo to jest zupełnie inny typ działań, niż te, do których dotychczasowe wojsko się szkoli" - tłumaczył Skrzypczak, przekonując do konieczności wyszkolenia tzw. oddziałów fortecznych.


Pytany o specyfikę tego rodzaju oddziałów generał zaznaczył, że są one przygotowane "do prowadzenia stałej obrony na pozycjach obronnych". "Generalnie oddziały te nie nacierają, nie atakują, nie biegają po lesie, tylko obsadzają pozycje obronne i szkolą się w walce w obronie tych pozycji obronnych (...). To jest bardzo odrębna specyfika od tych, do których działań myśmy do tej pory wojska przygotowywali" - podsumował.


Premier Donald Tusk wraz z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem złożyli w sobotę w Krakowie hołd polskim żołnierzom, którzy 80 lat temu zdobyli Monte Cassino. Poza zapowiedzią związaną z planem "Tarcza Wschód" szef rządu podał, że w przyszłym tygodniu poinformuje o działaniach państwa polskiego wymierzonych w autorów prowokacji oraz aktów sabotażu i dywersji. Podał też, że w poniedziałek będzie rozmawiał o finansowaniu komponentu satelitarnego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Polska ma na ten cel otrzymać kredyt w wysokości pół miliarda złotych. (PAP)


nno/ mrr/


Kraj i świat

2024-06-09, godz. 14:10 Paryż - sztafeta z ogniem olimpijskim dotarła do Gujany Francuskiej Ogień olimpijski rozpoczął w niedzielę swoją pozaeuropejską podróż w Gujanie Francuskiej, w ramach „sztafety oceanów”, która zabierze go następnie… » więcej 2024-06-09, godz. 14:10 French Open - Coco Gauff i Katerina Siniakova triumfowały w deblu Amerykanka Coco Gauff i Czeszka Katerina Siniakova triumfowały w grze podwójnej wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open. W finale w Paryżu pokonały… » więcej 2024-06-09, godz. 14:10 Lekkoatletyczne ME - Kobielski: chcę wygrać w Rzymie, głównym rywalem Włoch Tamberi (wideo) Norbert Kobielski znalazł się w gronie 13 zawodników, którzy awansowali do finału skoku wzwyż w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. 'Chcę tutaj… » więcej 2024-06-09, godz. 13:50 PKW: frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 12 wyniosła 11,66 proc. (krótka) Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 12 wyniosła 11,66 proc. - podał w niedzielę podczas konferencji prasowej szef Państwowej… » więcej 2024-06-09, godz. 13:50 Lekkoatletyczne ME - Włodarczyk: fajnie, że tylko Polska ma trzy młociarki w finale (wideo) Malwina Kopron, Katarzyna Furmanek i Anita Włodarczyk awansowały do poniedziałkowego finału rzutu młotem w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie… » więcej 2024-06-09, godz. 13:50 Lekkoatletyczne ME - Smolińska awansowała do półfinału biegu na 400 m ppł Izabela Smolińska awansowała do półfinału biegu na 400 m przez płotki w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Anna Maria Gryc i Krzysztof Hołub… » więcej 2024-06-09, godz. 13:50 French Open - Świątek po sesji zdjęciowej w Paryżu Niedzielna sesja zdjęciowa Igi Świątek odbyła się na terenie kompleksu kortów Rolanda Garrosa w Paryżu. Polska tenisistka z trofeum za zwycięstwo we French… » więcej 2024-06-09, godz. 13:50 Opole/Były prezydent Lech Wałęsa w Opolu zagłosował w wyborach do Parlamentu Europejskiego Były prezydent Lech Wałęsa oddał w Opolu (woj. opolskie) głos w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2024-06-09, godz. 13:40 ME 2024 - szósty wielki turniej Lewandowskiego, wciąż bez wielkiego sukcesu Mistrzostwa Europy w Niemczech będą szóstym wielkim turniejem Roberta Lewandowskiego. W pięciu poprzednich strzelił łącznie siedem goli, zagrał w każdym… » więcej 2024-06-09, godz. 13:40 Wybory do PE/ "Głosuję, bo mogę" – w Rumunii trwają wybory europejskie i samorządowe Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w Rumunii w niedzielę razem z wyborami do samorządów lokalnych. 'Głosuję, bo chcę i mogę' - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »