Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-17, 17:40 Autor: PAP

Podlaskie/ W liceach w Bielsku Podlaskim i Hajnówce matura z języka białoruskiego

Około 60 maturzystów z dwóch liceów z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim napisało w piątek maturę z tego języka. Blisko 30 kolejnych było z niej zwolnionych, bo to laureaci lub finaliści olimpiady tego języka – wynika z danych od dyrektorów tych szkół.

II Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim i II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce to szkoły z tradycjami nauki tego języka jako języka białoruskiej mniejszości narodowej w Polce. Wybiera je głównie młodzież ze środowiska tej mniejszości. Egzamin wygląda tak jak egzamin z języka polskiego. Sprawdza wiedzę z literatury i z gramatyki.


W liceum w Bielsku maturę na poziomie podstawowym pisały w piątek 3 osoby, a 11 było z niego zwolnionych. Absolwentów jest 44 – poinformował PAP Włodzimierz Wawulski, który pełni obowiązki dyrektora szkoły (w rocznym zastępstwie). Dodał, że część osób po tym, jak w ubiegłym roku szkolnym szkoła dostała wytyczne ministerstwa edukacji i kuratorium, że matura z białoruskiego nie jest w tej szkole obowiązkowa, z nauki tego języka– za zgodą rodziców – zrezygnowała już wtedy. Przyznał, że skala tych rezygnacji jest duża.


Wawulski dodał, że szkoła w Bielsku Podlaskim przyjmuje, że jeśli uczniowie rezygnują z nauki białoruskiego, to nie ma za to sankcji. Dodał, że placówka, która boryka z się ze spadkiem liczby uczniów z powodu niżu demograficznego, paradoksalnie korzysta na tych rezygnacjach, bo w pierwszych klasach było w tym roku więcej uczniów niż w starszych. W całej szkole jest 263 uczniów.


W hajnowskim liceum maturę z języka białoruskiego pisało w piątek 59 uczniów, 15 było zwolnionych z tego egzaminu (finaliści i laureaci olimpiady mają stuprocentowy wynik z matury) – poinformował PAP dyrektor szkoły Igor Łukaszuk. Matura trwała 210 minut. Dyrektor Łukaszuk powiedział, że w tej szkole matura z języka białoruskiego zgodnie z przepisami ustawowymi jest obowiązkowa. Dodał, że co roku w szkole przystępuje do niej mniej więcej stała liczba absolwentów.


W ocenie dyrektora Włodzimierza Wawulskiego ze względu na sytuację geopolityczną na Wschodzie młodzież nie chce się uczyć białoruskiego.


"Zdajemy sobie sprawę, że autorytarne rządy prezydenta Łukaszenki, sytuacja na Wschodzie, wojna rosyjsko-ukraińska i postrzeganie języka białoruskiego na Białorusi powodują, że rodzice i uczniowie jakby nie widzą potrzeby nauki języka białoruskiego, nad czym oczywiście ubolewamy" – powiedział Wawulski. Ocenił, że jeżeli sytuacja na Białorusi się nie zmieni, niewiele zmieni się także w kwestii nauki tego języka w Polsce.


Igor Łukaszuk nie podziela opinii Wawulskiego, że młodzież nie chce się uczyć białoruskiego z powodów geopolitycznych.


"Może to być jedna z wymówek albo taki sposób na tłumaczenie sytuacji. Prawdą jest, że może być różny klimat dla kwestii tożsamości, poczucia bezpieczeństwa i nauki języka" – powiedział Łukaszuk. Podkreślił, że nauka tego języka i wszystko, co się z tym szerzej wiąże, to kwestia podtrzymywania tożsamości narodowej mniejszości białoruskiej w Polsce. (PAP)


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2024-06-07, godz. 13:30 Szwecja/ Premier Kristersson: przystępujemy do programu nadzoru powietrznego NATO Szwecja przystępuje do programu nadzoru powietrznego NATO Air Policing - ogłosił w piątek w obecności szefa NATO Jensa Stoltenberga premier Szwecji Ulf Kristersson… » więcej 2024-06-07, godz. 13:30 Tarnów/ Pochówek zużytych świętych ksiąg na zabytkowym cmentarzu żydowskim Ceremonia pochówku zużytych ksiąg do modlitwy i innych religijnych druków odbyła się na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Jak wyjaśnił Adam Bartosz… » więcej 2024-06-07, godz. 13:30 Lekkoatletyczne ME - Płocińska: spełniłam małe sportowe marzenie (wideo) Aleksandra Płocińska awansowała do finału biegu na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Martyna Galant i Sofia Ennaoui odpadły w eliminacjach… » więcej 2024-06-07, godz. 13:30 Ł. Kohut: UE obok NATO może być drugą silną tarczą dla Polski Europoseł Łukasz Kohut ocenił, że Unia Europejska może być dla Polski drugą - obok NATO - silną tarczą w kontekście sytuacji za wschodnią granicą kraju… » więcej 2024-06-07, godz. 13:30 Kora na znaczku Poczty Polskiej W sobotę 8 czerwca Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek z wizerunkiem Kory - Olgi Sipowicz. To emisja z serii „Gwiazdy polskiej muzyki”, w której uhonorowano… » więcej 2024-06-07, godz. 13:30 Elbląg/ Żołnierz zgubił w czasie ćwiczeń karabin - usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązku Żołnierz terytorialnej służby wojskowej z 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku, który zgubił w czasie nocnych ćwiczeń karabin, usłyszał zarzut niedopełnienia… » więcej 2024-06-07, godz. 13:30 Policjanci prewencji chroniący polsko-białoruską granicę będą mieli ze sobą broń palną W związku z rosnącą agresją na polsko-białoruskiej granicy, zapadła decyzja, aby policjanci oddziałów prewencji, pełniący tam służbę mieli ze sobą… » więcej 2024-06-07, godz. 13:20 „Festiwal Paderewski na Ujazdowie” 2024 r. (MediaRoom) Idea prezentowania muzyki Paderewskiego na wzór koncertów Chopinowskich jest jakoby odwzajemnieniem skutecznego wypromowania i spopularyzowania muzyki Chopina… » więcej 2024-06-07, godz. 13:20 Kaczyński: prokurator Janeczek nie ponosi odpowiedzialności za to, co się stało Zastępca Prokuratora Generalnego ds. wojskowych Tomasz Janeczek został odsunięty od wszelkich spraw w ramach nielegalnej akcji przejęcia prokuratury i nie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:20 Kraków/ Działacze opozycji antykomunistycznej odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności 23 działaczy opozycji antykomunistycznej zostało odznaczonych w piątek w Krakowie Krzyżami Wolności i Solidarności, które są przyznawane za zasługi w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »