Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-10, 07:10 Autor: PAP

Na maturze wiedza o społeczeństwie i język niemiecki na poziomie rozszerzonym

Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu czekają ich pisemne z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Wszystkie one nie są obowiązkowe. Piszą je tylko ci maturzyści, którzy zadeklarowali taką wolę.

W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. W nowej formule przystępują do nich tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II. Abiturienci z wcześniejszych roczników w większości zdają maturę w starej formule.


Chęć zdawania egzaminu z wiedzy o społeczeństwie zadeklarowało ok. 17,3 tys. tegorocznych absolwentów. Przedmiot ten jest na siódmym miejscu wśród wybieranych przez absolwentów zdających w nowej formule. Chce go zdawać 6,1 proc. z nich. Chęć zdawania języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało ok. 3,3 tys. tegorocznych absolwentów, a na poziomie dwujęzycznym – 414 tegorocznych absolwentów.


Egzamin z wiedzy o społeczeństwie rozpocznie się o godz. 9.00. Potrwa 180 minut. Z języka niemieckiego zacznie się o godzinie 14.00. Na poziomie rozszerzonym potrwa 150 minut, a na dwujęzycznym – 180 minut.


Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.


Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.


Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do jeszcze pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Z tego obowiązku wyłączeni są absolwenci techników i branżowych szkół II stopnia, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.


Deklaracje o chęci zdawania tylko jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym złożyło 37,1 proc. tegorocznych absolwentów. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 31 proc., trzy egzaminy – 24 proc., cztery egzaminy – 5 proc., pięć egzaminów – 0,6 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc. Żadnego egzaminu na poziomie rozszerzonym nie będzie zdawać 2,2 proc. absolwentów.


Wśród tegorocznych maturzystów – podobnie jak w latach ubiegłych – najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski, na drugim miejscu jest matematyka, na trzecim – geografia. (PAP)


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ joz/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 15:30 IMGW i RCB wydały ostrzeżenia przed burzami (aktl.3) IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego i najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami w północno-zachodnich oraz wschodnich częściach kraju. Ostrzeżenia… » więcej 2024-05-20, godz. 15:30 Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki Wiceministra edukacji narodowej Izabela Ziętka powiedziała w poniedziałek w Senacie, że edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki… » więcej 2024-05-20, godz. 15:30 MAEA: 168 incydentów związanych z handlem materiałami radioaktywnymi w 2023 r. Handel materiałami jądrowymi i radioaktywnymi pozostaje ograniczony; w 2023 r. odnotowano 168 incydentów w 31 krajach - podała w poniedziałek Międzynarodowa… » więcej 2024-05-20, godz. 15:30 UE/ Bodnar: status sędziów powinien być osobno uregulowany (krótka) Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w poniedziałek w Brukseli powiedział, że status sędziów wybranych na podstawie rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa… » więcej 2024-05-20, godz. 15:20 Rząd ma się zająć projektem ws. grupowych powództw przeciwko firmom Możliwość wytaczania przed sądem powszechnym grupowych powództw przeciwko przedsiębiorcom za naruszenie ogólnych interesów konsumentów oraz dochodzenia… » więcej 2024-05-20, godz. 15:20 Wrocław/ Na Uniwersytecie Przyrodniczym otwarto Centrum Innowacyjnych Technologii Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu otwarto w poniedziałek Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (CIT)… » więcej 2024-05-20, godz. 15:20 Łódź/ Kwiatkowski: Sędzia Tomasz Szmydt chciał znać dokumenty wszystkich sędziów W KRS pojawił się pomysł, aby specjalna komisja sprawdzała najbardziej wrażliwe dane w sądach wojskowych i powszechnych w całej Polsce; opinię prawną… » więcej 2024-05-20, godz. 15:20 EBI inwestuje 300 mln w polski program satelitarny; Tusk: plan budowy żelaznej kopuły nad Europą coraz bliżej (opi… Szefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino poinformowała w poniedziałek w Warszawie, że EBI zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski… » więcej 2024-05-20, godz. 15:20 Koziej przestrzega przed "pułapką fortecznego myślenia"; Tarcza Wschód musi być częścią strategii Tarcza Wschód musi być częścią szerszej strategii bezpieczeństwa Polski, zakładającej także starania o polskie interesy w NATO i UE - powiedział PAP… » więcej 2024-05-20, godz. 15:10 Kraków/ Jacek Zieliński ze Skaldów spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim Współzałożyciel zespołu Skaldowie spoczął w poniedziałek w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Artystę żegnały tłumy mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »