Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-10, 03:50 Autor: PAP

Macedonia Płn./ Ekspert: ostatnie rządy prawicy potwierdzają ich oddanie akcesji do UE

W czasie poprzednich rządów WMRO-DPMNE Macedonia Północna otrzymała kilka rekomendacji rozpoczęcia negocjacji z Unią Europejską, co potwierdza ich oddanie akcesji – zauważa w rozmowie z PAP Marko Trosanowski, szef Instytutu Demokracji w Skopje, komentując wynik macedońskich wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Ekspert dodaje, że chociaż rządząca krajem od siedmiu lat koalicja z socjaldemokratami z SDSM na czele wyraźnie podkreślała przywiązanie do UE, państwo otrzymało w trakcie ich władzy najgorszy w historii raport dotyczący progresu w reformach.


"Skopje będzie kontynuować drogę w kierunku akcesji, jeśli wpisze do konstytucji mniejszość bułgarską, na co naciska Sofia" - mówi ekspert.


„Problem polega na tym, że wymóg ten nie ma nic wspólnego z procesem rozszerzenia UE ale jest częścią dwustronnego sporu Macedonii Płn. i Bułgarii” – podkreśla rozmówca PAP.


WMRO-DPMNE oświadczało w czasie kampanii, że mogłoby zgodzić się z warunkiem sąsiada, jeśli Macedonia Płn. otrzyma gwarancje powstrzymania się Sofii od wysuwania innych żądań w przyszłości.


Odnosząc się do całości procesu akcesyjnego Macedonii Płn. do UE, ekspert zaznacza, że „utknął on w martwym punkcie nie z powodu braku zaangażowania w reformy, ale tego, w jakim stopniu Skopje dostosuje się do żądań dotyczących tożsamości i języka kraju”.


„Ponad 70 proc. Macedończyków sprzeciwia się wprowadzeniu mniejszości bułgarskiej do konstytucji i procesowi integracji z UE z tego właśnie powodu - z powodu niekończących się żądań, które nie mają nic wspólnego z kryteriami UE” – zauważa rozmówca PAP.


„Największym błędem procesu akcesyjnego w przypadku Macedonii Północnej było złożenie francuskiego weta zaraz po zmianie nazwy kraju. Złamało to ogromny entuzjazm wśród społeczeństwa i elit politycznych. Kiedy wszyscy byli gotowi uporać się z traumą związaną ze zmianą nazwy kraju, Francja zablokowała nam drogę do UE” – przypomina Trosanowski.


Władze w Skopje zdecydowały o przemianowaniu państwa z „Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii”, jak funkcjonowało w ONZ, na „Republikę Północnej Macedonii”. Krok ten miał zażegnać konflikt z sąsiednią Grecją.


„Kiedy na Ukrainie wybuchła pełnowymiarowa wojna, wszyscy spodziewaliśmy się przyspieszenia procesu UE, głównie na poziomie politycznym, poprzez odłożenie jednostronnych blokad i skupienie się na postępie merytorycznym” – przywołuje rozmówca PAP.


„Wszyscy oczekiwali, że sprawa nabierze tempa, że to jest moment, w którym UE potrzebuje jedności i konsekwencji” – dodaje. Zaznacza jednak, że „to, czego doświadczyliśmy, nie przybliżyło regionu w jakikolwiek znaczący sposób do UE”.


„Wyraźnie widać, że uwaga skupiona jest na Ukrainie i Mołdawii. Przymyka się oczy na odstępstwa od standardów tych dwóch krajów, co jest w pewnym stopniu zrozumiałe, ponieważ Ukraina jest w stanie wojny. Jednak w krajach Bałkanów Zachodnich panuje wrażenie, że w tym procesie obowiązują podwójne standardy” – podsumowuje szef Instytutu Demokracji w Skopje.


Ze Skopje Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ zm/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 16:40 Paralekkoatletyczne MŚ - srebrny medal Michała Kotkowskiego na 200 m w Kobe Michał Kotkowski zdobył w japońskim Kobe srebrny medal paralekkoatletycznych mistrzostw świata w biegu na 200 metrów. » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Kardiolinia.pl: ruszyło Centrum Edukacji i Wsparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca (MediaRoom) Kardiolinia.pl czyli Centrum Edukacji i Wparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca, to platforma edukacyjna stworzona przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego… » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Stolica/ Koncert "Korzenie polskiej muzyki kameralnej" w Łazienkach Królewskich - w sobotę W Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 25 maja odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy niezwykle rzadko wykonywane utwory kameralne… » więcej 2024-05-20, godz. 16:20 Holandia/ Kandydat na premiera rezygnuje po oskarżeniu o pominięcie kolegi we wniosku patentowym Ronald Plasterk ogłosił, że wycofuje swoją kandydaturę na premiera Holandii. W oświadczeniu, do którego dotarł holenderski dziennik 'De Telegraaf', podkreślił… » więcej 2024-05-20, godz. 16:20 Włochy/ Co trzeci nastolatek chce wyemigrować po osiągnięciu pełnoletności Ponad jedna trzecia włoskich nastolatków chce wyemigrować, kiedy skończą 18 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu włoskiego urzędu statystycznego… » więcej 2024-05-20, godz. 16:10 Timothy Snyder dla Sestry.eu: jeśli Trump wygra, Ameryka po prostu zniknie Jeśli wygra Trump, Ameryka po prostu zniknie. Nie będziemy mieli żadnej polityki zagranicznej, przez długi czas będziemy mieli chaos - powiedział portalowi… » więcej 2024-05-20, godz. 16:10 UE/ Szłapka: organizacje obywatelskie i wolne media powinny stać na straży praworządności w Polsce (krótka2) Na straży praworządności w Polsce powinny stać nie tylko sądy, ale także społeczeństwo obywatelskie i wolne media. To prawdziwe filary liberalnej demokracji… » więcej 2024-05-20, godz. 16:10 Katowice/ Ponad 700 tys. uczestników wydarzeń biznesowych w 2023 r. Blisko 6,5 tys. rozmaitych wydarzeń biznesowych zorganizowano w 2023 r. w Katowicach. Na konferencje, targi, sympozja i inne imprezy do miasta przyjechało 730… » więcej 2024-05-20, godz. 16:10 Morawiecki: Aby budować skuteczną obronę na wschodzie, Polska powinna wypowiedzieć traktat ottawski (opis) Aby budować realną obronę na granicy wschodniej, Polska powinna wypowiedzieć tzw. traktat ottawski, bo dałoby to możliwość wykorzystywania min do budowy… » więcej 2024-05-20, godz. 16:00 Beata Pożarowszczyk-Kuczko i Iwona Krupa Trenerkami Roku 2023 Beata Pożarowszczyk-Kuczko i Iwona Krupa zostały laureatkami plebiscytu zorganizowanego przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego 'Trenerka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »