Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-09, 21:10 Autor: PAP

SN: realizacja uprawnień właścicieli dekretowych - ważnym interesem społecznym

Należy uznać, że realizacja wynikających z dekretu warszawskiego uprawnień byłych właścicieli stołecznych nieruchomości lub ich spadkobierców, może być ważnym interesem społecznym - wynika z czwartkowego wyroku Sądu Najwyższego w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów.

Tym samym w rozstrzygniętej w czwartek sprawie SN orzekł o oddaleniu skargi kasacyjnej spółki dążącej do przedłużenia użytkowania wieczystego zajmowanej nieruchomości, która jest objęta roszczeniem reprywatyzacyjnym.


"Brak możliwości realizacji uprawnień wynikających z dekretu warszawskiego był krzywdzący dla całej społeczności powojennych właścicieli nieruchomości warszawskich i potrzeba uregulowania związanego z tym poczucia krzywdy uznawana jest za istotny problem społeczny i ważne zadanie, którego realizacji oczekuje się od ustawodawcy" - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia SN Maciej Kowalski. Jak dodał, fakt ten wskazuje "na istnienie istotnego interesu społecznego, a nie tylko prywatnych interesów poszczególnych uprawnionych z dekretu warszawskiego".


Natomiast użytkownik wieczysty dążący w tej sprawie do przedłużenia użytkowania nieruchomości otrzymał tę nieruchomość "jedynie na minimalny ustawowy okres" 40 lat, co - jak zaznaczył sędzia - może stanowić pomocniczą okoliczność przy rozstrzygnięciu tego sporu na korzyść spadkobierców dawnych właścicieli.


Problem wyniknął w związku z pozwem, który w 2016 r. złożyła spółka będąca użytkownikiem wieczystym stołecznej kamienicy przy ul. Mokotowskiej. W pozwie domagała się ona zobowiązania m.st. Warszawy do złożenia oświadczenia o przedłużeniu użytkowania wieczystego nieruchomości co najmniej o kolejne 40 lat, do 2057 r. Poprzedni 40-letni termin użytkowania wieczystego dobiegał bowiem końca w 2017 r.


Sądy oddaliły powództwo spółki. Wskazywały m.in. na zapis Kodeksu cywilnego stanowiący, że odmowa przedłużenia użytkowania wieczystego "jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny". "Ważnym interesem społecznym jest realizacja uprawnień byłych właścicieli nieruchomości, bądź ich następców prawnych, wynikających z dekretu warszawskiego" - oceniły sądy.


Do SN trafiła skarga kasacyjna spółki na takie rozstrzygnięcia, a troje sędziów tego sądu, pod przewodnictwem Dariusza Dończyka, we wrześniu 2021 r. zdecydowało o przedstawieniu powiększonemu składowi Izby Cywilnej SN zagadnienia prawnego w tej sprawie.


"Zaistniała kolizja dwóch uprawnień. Z jednej strony prawo dotychczasowego użytkownika wieczystego do przedłużenia umowy użytkowania wieczystego, a z drugiej strony uprawnienie dawnych właścicieli dekretowych wynikające z wniosku o ustanowienie własności czasowej złożonego na podstawie dekretu warszawskiego" - wskazano w uzasadnieniu tego pytania.


Jeszcze w zeszłym roku skład siedmiorga sędziów pod przewodnictwem I prezes SN Małgorzaty Manowskiej zajmując się tym zagadnieniem zdecydował o przejęciu skargi kasacyjnej do bezpośredniego rozpoznania, czyli wydania merytorycznego rozstrzygnięcia nie tylko co do problemu prawnego, ale też w odniesieniu do tej konkretnej sprawy.


W czwartek SN wydając wyrok ocenił, że nie można odmówić słuszności stanowiskom zajętym w tej sprawie przez sądy powszechne, które nie uwzględniając powództwa spółki powoływały się "na przepisy konstytucji gwarantujące ochronę praw własności i dziedziczenia oraz przepisy zmierzające do poszanowania zasady zaufania obywateli do państwa".


Jak jednak zastrzegł sędzia Kowalski każdy ewentualny analogiczny przypadek takich sporów pomiędzy dawnymi właścicielami, a użytkownikami wieczystymi, musi być rozpatrywany indywidualnie, zaś na podejmowane rozstrzygnięcia wpływ muszą mieć "konkretne okoliczności danej sprawy".


"Inaczej będzie można ocenić interes społeczny, gdy zbiegają się uprawnienia właściciela dekretowego z roszczeniem dotychczasowego użytkownika wieczystego w sytuacji, gdy wieczysty użytkownik stał się użytkownikiem budynków, a inaczej, gdy użytkownik wieczysty dokonał zabudowy. Inaczej należy też ocenić ten interes, gdy ze względu na stan techniczny budynków wieczysty użytkownik dokonał ich modernizacji, remontu lub rozbudowy" - wymieniał sędzia Kowalski. Kolejną okolicznością braną pod uwagę w takich sprawach - jak zaznaczył - może być też okres, na jaki oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste.


Do wyroku jeden z siedmiorga sędziów - Kamil Zaradkiewicz - zgłosił zdanie odrębne.


Przed miesiącem Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale dotyczącej reprywatyzacji orzekł, że nabywcy roszczeń wynikających z dekretu warszawskiego nie mają uprawnienia strony w sprawie administracyjnej o wydanie decyzji reprywatyzacyjnej. Uchwałę tamtą komentowano jako zakończenie procederu "handlu roszczeniami dekretowymi".


Jak jednak podkreślał pełnomocnik osób występujących z roszczeniem reprywatyzacyjnym do nieruchomości użytkowanej przez spółkę i mających w rozstrzygniętej w czwartek sprawie status interwenienta ubocznego, sprawa ta dotyczyła bezpośrednich spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ par/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 11:10 Łódzkie/ Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parking Do końca przyszłego roku przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim w woj. łódzkim na powstać nowy parking samochodowy na 88 miejsc - zapowiedział w… » więcej 2024-05-20, godz. 11:10 Kraków/ Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów Prezydent Andrzej Duda Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski ma pośmiertnie odznaczyć współtwórcę zespołu Skaldowie Jacka Zielińskiego podczas… » więcej 2024-05-20, godz. 11:10 Siemoniak: we wtorek decyzja ws. komisji do badania wpływów rosyjskich Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak powiedział w poniedziałek, że we wtorek zapadnie decyzja rządu, jak, kiedy i w jakiej formie… » więcej 2024-05-20, godz. 11:10 Druga generacja kultowego fotela biurowego - Ergohuman (MediaRoom) Współczesne biura niejednokrotnie wyposażane są w technologicznie zaawansowane urządzenia, które poprawiają efektywność pracy. Jedną z najnowszych nowinek… » więcej 2024-05-20, godz. 11:00 Adele ogłosiła, że niedługo rozpocznie starania o kolejne dziecko Słynna brytyjska piosenkarka kontynuuje swoją doskonale przyjętą rezydenturę w Las Vegas. Podczas ostatniego występu Adele podzieliła się z fanami ważnym… » więcej 2024-05-20, godz. 11:00 MSZ: kondolencje po tragicznej katastrofie śmigłowca w Iranie Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło w poniedziałek kondolencje rodzinie i bliskim ministra SZ Islamskiej Republiki Iranu Hosejna Amira Abdollahijana… » więcej 2024-05-20, godz. 10:50 Dolnośląskie/ Bezpartyjni Samorządowcy i PSL utworzyli wspólny klub w sejmiku (krótka) Bezpartyjni Samorządowcy i PSL utworzyli w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wspólny klub. Mają łącznie pięciu radnych w 36-osobowym sejmiku i chcą… » więcej 2024-05-20, godz. 10:50 GUS: o 20,1 proc. wzrosła liczba widzów w kinach stałych w porównaniu z 2022 r. O 20,1 proc. wzrosła liczba widzów w kinach stałych w 2023 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego oblikowanych… » więcej 2024-05-20, godz. 10:50 Rosja/ Wyrok 25 lat więzienia za próbę podpalenia obiektów wojskowych Mieszkaniec Nowosybirska w Rosji został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za domniemaną próbę podpalenia komisariatów wojskowych (komend uzupełnień)… » więcej 2024-05-20, godz. 10:50 Tajwan/ Prezydent: nie idziemy na ustępstwa w kwestii demokracji i wolności (aktl.) Chcę wezwać Chiny, by przestały zastraszać Tajwan politycznie i militarnie; chcemy również ogłosić światu, że Tajwan nie idzie na ustępstwa w kwestii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »