Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-04, 06:50 Autor: PAP

Lasy Europy są poważnie zagrożone

Tylko kilka gatunków drzew jest wystarczająco elastycznych, aby przetrwać tak szybkie zmiany klimatyczne. Dlatego właśnie z ich wykorzystaniem należy prowadzić akcje ponownego zalesiania - ustalili badacze z Austrii.

Jednak nawet te gatunki nie będą w stanie stworzyć silnych lasów mieszanych, odpornych na zagrożenia i zapewniających stabilność ekosystemu - zaznaczyli naukowcy.


Lasy Europy już teraz są poważnie dotknięte zmianami klimatycznymi. Z powodu suszy i szkodników wyginęły tysiące hektarów drzew. Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego sprawdzili, które drzewa są najbardziej odporne na obecne warunki, przez co można by je wykorzystać do ponownego zalesiania. Ich ustalenia jasno pokazały, że tylko kilka gatunków nadaje się takich celów, np. dąb szypułkowy.


Jednak, co podkreślają badacze na łamach „Nature Ecology and Evolution” (http://dx.doi.org/10.1038/s41559-024-02406-8), dla przetrwania ekosystemów leśnych niezwykle ważne są lasy mieszane, dlatego kilka zidentyfikowanych gatunków to zdecydowanie za mało. Monokultury leśne są zaś nieoptymalne, bo niezwykle podatne na wszelkie negatywne czynniki.


We wstępie do publikacji naukowcy przypomnieli, że chociaż w europejskich lasach występuje wiele różnych drzew, to jednak liczba gatunków jest tu zdecydowanie mniejsza niż w porównywalnych klimatycznie obszarach Ameryki Północnej czy Azji Wschodniej. W przyszłości sytuacja będzie jeszcze gorsza: w zależności od regionu warunkom klimatycznym nie będzie w stanie sprostać jedna trzecia, a nawet połowa obecnie występujących na Starym Kontynencie drzew. „To ogromny spadek – skomentował główny autor badania dr Johannes Wessely. – Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że tylko niektóre gatunki są interesujące dla leśnictwa”.


Naukowcy zbadali 69 z nieco ponad 100 gatunków europejskich drzew. Ustalili, że tylko dziewięć z nich będzie się nadawać do ewentualnego przyszłego zalesiania terenów kontynentalnej Europy, a cztery - Wielkiej Brytanii. „Drzewa sadzone w celu ponownego zalesiania muszą bowiem przetrwać zarówno w obecnych, jak i przyszłych warunkach. To jest trudne, ponieważ będą musiały wytrzymać zimno i mrozy w nadchodzących kilku latach, a także znacznie cieplejszy klimat pod koniec XXI wieku” – wyjaśnia Wessely. - Do takich gatunków zalicza się m.in. dąb szypułkowy”.


Jednak nawet w przypadku wybrania optymalnie dostosowanego do zmian klimatycznych zestawu drzew rodzi się poważny problem związany z bioróżnorodnością - dziewięć gatunków to stanowczo za mało, aby stworzyć stabilny las mieszany. „A to właśnie lasy mieszane, składające się z różnych gatunków drzew, są ważnym czynnikiem zwiększającym odporność tych ekosystemów na rozmaite zakłócenia, np. korniki. Niestety, w niektórych miejscach Europy może zabraknąć drzew, które umożliwiłyby utworzenie odpowiednio zróżnicowanych lasów mieszanych” – dodał współautor publikacji prof. Rupert Seidl.


Naukowiec przypomniał, że drzewa pełnią różne istotne funkcje: magazynują węgiel, stanowią siedliska lub źródło pożywienia dla zwierząt, mogą zostać przetworzone na drewno. Ale nie wszystkie gatunki spełniają te role w równym stopniu. Spośród określonego przez jego zespół zestawu „drzew przyszłości" jedynie trzy (z dziewięciu) wydają się być obiecujące pod tym względem.


„Nasza praca wyraźnie pokazuje, jak poważnie zmiana klimatu wpływa na żywotność lasów. Nie możemy polegać wyłącznie na mieszance kilku gatunków drzew. Szybkie działania mające na celu łagodzenie zmian klimatycznych są niezbędne dla zrównoważonej ochrony tych ekosystemów” - podsumował dr Wessely.(PAP)


Katarzyna Czechowicz


kap/ bar/


Kraj i świat

2024-05-18, godz. 05:50 Słowacja/ Spotkanie urzędującej prezydent Słowacji oraz prezydenta-elekta z szefami partii politycznych zagrożone Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie… » więcej 2024-05-18, godz. 05:50 Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku Naukowcy z University of New Mexico (USA) dokładnie przebadali jądra kilkudziesięciu ludzi oraz psów i znaleźli, jak twierdzą, niebezpieczne ilości mikroplastiku… » więcej 2024-05-18, godz. 05:50 Ekstraklasa piłkarska - sobotnie mecze mogą wyłonić mistrza Polski Do końca sezonu piłkarskiej ekstraklasy pozostały dwie kolejki, ale już w sobotę może być znany mistrz Polski. Stanie się tak, jeżeli lider Jagiellonia… » więcej 2024-05-18, godz. 05:40 Turniej WTA w Rzymie - Świątek przed szansą na 21. tytuł w karierze Iga Świątek stanie przed szansą na 21. tytuł w karierze, a trzeci w turnieju WTA 1000 w Rzymie. W sobotnim finale liderka światowego rankingu zmierzy się… » więcej 2024-05-18, godz. 05:10 USA/ Stan klęski żywiołowej w Houston - do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Władze Houston, w Teksasie, poinformowały w piątek wieczorem, że w wyniku niszczycielskiej fali burz z wiatrami o sile huraganu zginęło tam co najmniej siedem… » więcej 2024-05-18, godz. 04:40 Rosales Rodriguez w "GW": Muzeum Narodowe potrzebuje pieniędzy i projektu Muzeum Narodowe w Warszawie potrzebuje 'pieniędzy i projektu' - powiedziała 'Gazecie Wyborczej' p.o. dyrektorki placówki dr hab. Agnieszka Rosales Rodriguez… » więcej 2024-05-18, godz. 02:40 Serbia/ Prezydent Vuczić: Berlin i Waszyngton kłamią, chcąc oskarżyć wszystkich Serbów o ludobójstwo Berlin i Waszyngton kłamią, powtarzając, że rezolucja ONZ w sprawie Srebrenicy mówi o indywidualnej odpowiedzialności. Tak naprawdę ma na celu oskarżenie… » więcej 2024-05-18, godz. 02:20 Zambia/ Co najmniej 10 osób zmarło po wypiciu lokalnego piwa z dodatkiem pasty do butów Co najmniej 10 osób zmarło, a wiele zostało hospitalizowanych w kilku różnych miejscowościach południowej Zambii po wypiciu piwa, do którego dodano spirytus… » więcej 2024-05-18, godz. 02:00 Chile/ Prezydent: sprzeciwimy się wszelkim próbom wydobycia surowców na Antarktydzie Prezydent Chile Gabriel Borić oświadczył, że jego kraj stanowczo sprzeciwi się wszelkim próbom komercyjnego wydobycia surowców na Antarktydzie - podał… » więcej 2024-05-18, godz. 01:50 Korea Płn./ Testy rakiet balistycznych wyposażonych w nowy system naprowadzania Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obserwował w piątek testy taktycznych pocisków balistycznych wyposażonych w nowy autonomiczny system naprowadzania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »