Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-04, 05:40 Autor: PAP

Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

Ukazała się analiza, jaki ślad węglowy generuje podróżowanie na konferencje astronomiczne - poinformował Uniwersytet w Kolonii w Niemczech.

Według dowodów naukowych istnieje zauważalny wpływ antropogenicznej emisji gazów cieplarnianych na zmiany klimatu na Ziemi, w szczególności takich jak dwutlenek węgla i metan. Większość emisji jest związana z wykorzystaniem paliw kopalnych, w szczególności 16 proc. dotyczy transportu, w tym 7 proc. transportu lotniczego.


Udział w konferencjach naukowych to istotny element pracy naukowca. Dr Andrea Gokus z Washington University w St. Louis (USA) wraz ze swoim zespołem spróbowali oszacować, jaki wpływ na klimat na Ziemi mają konferencje naukowe z dziedziny astronomii.


Autorzy wskazują szacunki, że na świecie pracuje około 30 tysięcy zawodowych astronomów, wliczając w to doktorantów. Stanowi to mniej niż 1 proc. wszystkich naukowców z różnych dziedzin nauki (wskazywane szacunki liczby naukowców na świecie to 8 milionów osób).


W celu przeprowadzenia analizy zebrano dane o konferencjach astronomicznych z 2019 roku, kiedy to na świecie odbyły się co najmniej 362 wydarzenia tego rodzaju (przy czym najwięcej w Europie). Połączono to z danymi dotyczącymi emisji śladu węglowego wynikającego z podróży na te konferencje.


Łącznie uczestnicy wygenerowali ślad węglowy odpowiadający 42 500 tonom emisji dwutlenku węgla. Jest to średnio jedna tona na uczestnika konferencji (dla porównania: w krajach rozwiniętych średni ślad węglowy na mieszkańca wynosi 9,5 tony dwutlenku węgla). Łączny dystans, którzy musieli pokonać uczestnicy, aby dotrzeć na konferencje, to półtora razy więcej niż odległość Ziemi od Słońca.


Autorzy obliczeń nie negują potrzeby organizowania konferencji naukowych i ich wpływu na rozwój badań naukowych. Sugerują jednak, aby konferencje organizować w takich miejscach, w których większość uczestników ma bliski dystans do pokonania, albo umożliwiać formę wirtualną lub hybrydową, szczególnie dla uczestników z dalekich rejonów świata.


Celem badań było uzyskanie danych dla ewentualnych przyszłych porównań z innymi dziedzinami nauki i opracowania lepszych strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych.


Artykuł przedstawiający te analizy ukazał się w czasopiśmie „PNAS Nexus” (https://academic.oup.com/pnasnexus/article/3/5/pgae143/7659884). (PAP)


cza/ bar/


Kraj i świat

2024-05-18, godz. 06:10 MŚ w hokeju - Niemcy kolejnym rywalem Polaków Polscy hokeiści zagrają w sobotę (godz. 16.20) w Ostrawie z Niemcami w swoim szóstym, przedostatnim meczu grupowym mistrzostw świata Elity. » więcej 2024-05-18, godz. 06:10 Prognoza pogody na 18 i 19 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zachodnia, centralna i północna Europa będą pod wpływem niżów z ośrodkami w rejonie północnej… » więcej 2024-05-18, godz. 06:10 Andrzej Zieliński: To nie jest zawód dla ludzi o słabej psychice (wywiad) Popularność przyniosły mu role w serialach „Na dobre i na złe” oraz „Odwróceni”. Ale Andrzej Zieliński to aktor, którego żywiołem jest przede… » więcej 2024-05-18, godz. 06:00 Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu Zmiany klimatu, które wpływają na parametry pogody i wywołują anomalie pogodowe, mogą negatywnie oddziaływać na ludzi z chorobami mózgu - wynika z badania… » więcej 2024-05-18, godz. 05:50 Słowacja/ Spotkanie urzędującej prezydent Słowacji oraz prezydenta-elekta z szefami partii politycznych zagrożone Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie… » więcej 2024-05-18, godz. 05:50 Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku Naukowcy z University of New Mexico (USA) dokładnie przebadali jądra kilkudziesięciu ludzi oraz psów i znaleźli, jak twierdzą, niebezpieczne ilości mikroplastiku… » więcej 2024-05-18, godz. 05:50 Ekstraklasa piłkarska - sobotnie mecze mogą wyłonić mistrza Polski Do końca sezonu piłkarskiej ekstraklasy pozostały dwie kolejki, ale już w sobotę może być znany mistrz Polski. Stanie się tak, jeżeli lider Jagiellonia… » więcej 2024-05-18, godz. 05:40 Turniej WTA w Rzymie - Świątek przed szansą na 21. tytuł w karierze Iga Świątek stanie przed szansą na 21. tytuł w karierze, a trzeci w turnieju WTA 1000 w Rzymie. W sobotnim finale liderka światowego rankingu zmierzy się… » więcej 2024-05-18, godz. 05:10 USA/ Stan klęski żywiołowej w Houston - do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Władze Houston, w Teksasie, poinformowały w piątek wieczorem, że w wyniku niszczycielskiej fali burz z wiatrami o sile huraganu zginęło tam co najmniej siedem… » więcej 2024-05-18, godz. 04:40 Rosales Rodriguez w "GW": Muzeum Narodowe potrzebuje pieniędzy i projektu Muzeum Narodowe w Warszawie potrzebuje 'pieniędzy i projektu' - powiedziała 'Gazecie Wyborczej' p.o. dyrektorki placówki dr hab. Agnieszka Rosales Rodriguez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »