Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 07:10 Autor: PAP

Tłumy na wystawie „Paryż 1874. Wymyślić impresjonizm” z okazji 150-lecia impresjonizmu

W paryskim Musée d'Orsay trwa wystawa pt. „Paryż 1874. Wymyślić impresjonizm”. Ekspozycja powstała z okazji 150-lecia impresjonizmu przyciąga tłumy zwiedzających z całego świata.

Musée d'Orsay w Paryżu jest oblężone przez zwiedzających. Przed wejściem tworzy się 50-osobowa kolejka do zakupu biletów. Wielu chętnych zarezerwowało wejściówki z parotygodniowym wyprzedzeniem. Np. licealiści z Berlina zaplanowali wycieczkę jeszcze w marcu, tuż po otwarciu wystawy.


„Zainteresowanie jest ogromne. Przez cały czas, od dnia otwarcia wystawy, mamy tłumy chętnych” – mówi PAP Marie, pracownica muzeum. „Zwiedzający muszą się uzbroić w cierpliwość, zwłaszcza ci, którzy chcieliby obcować z dziełem przez dłuższą chwilę. Trzeba odczekać, by zbliżyć się do danego obrazu” – dodaje.


Zwiedzający chętnie zatrzymują się przed słynnym obrazem Moneta „Impresja, wschód słońca”. To od nazwy tego właśnie dzieła powstał nowy nurt w malarstwie – impresjonizm. Obraz został namalowany w 1872 r. techniką olejną na płótnie o wymiarach 48×63 cm. Na co dzień jest eksponowany w paryskim muzeum malarstwa impresjonistycznego Musée Marmottan Monet.


Musée d'Orsay na jubileuszowej wystawie „Paryż 1874. Wymyślić impresjonizm” prezentuje 130 dzieł takich mistrzów, jak Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Camille Pisarro, Paul Cezanne.


150 lat temu, 15 kwietnia 1874 roku, otwarto w Paryżu pierwszą wystawę impresjonistów „Głodni niepodległości". Monet, Renoir, Degas, Morisot, Pissarro, Sisley, a nawet Cézanne postanowili uwolnić się od panujących wówczas zasad, organizując własną wystawę, poza oficjalnymi kanałami: tak narodził się impresjonizm. Aby uczcić tę rocznicę, twórcy ekspozycji na nowo spoglądają na tę kluczową datę, uważaną za początek awangardy. Ta historyczna wystawa, która miała miejsce w dawnej pracowni jednego z najważniejszych francuskich fotografów, Nadara, zgromadziła niezależnych artystów, którzy zdecydowali się wystawiać prace poza oficjalnym Salonem. Ambitni, prowokujący, wizjonerscy.


Klimat tego okresu przypomina okres powojenny, następujący po dwóch konfliktach: wojnie francusko-niemieckiej w 1870 r., a następnie gwałtownej wojnie domowej. W kontekście kryzysu artyści na nowo zastanawiają się nad swoją sztuką i odkrywają nowe kierunki. Ów „klan buntowników" maluje sceny współczesnego życia lub pejzaże w jasnych kolorach i z żywym akcentem, szkicowane na świeżym powietrzu. Jak zauważył jeden z ówczesnych obserwatorów, „wydaje się, że szukają przede wszystkim wrażenia". Owej sztandarowej dla kierunku „impresji”.


Dzisiejsza paryska ekspozycja prezentuje wybór dzieł, które pojawiły się na tamtej historycznej wystawie impresjonistów, i zestawia je z obrazami i rzeźbami prezentowanymi w tym samym czasie w Salonie Oficjalnym. "Ta bezprecedensowa konfrontacja pozwala odtworzyć wizualny szok prac wystawianych wówczas przez impresjonistów, ale także go skonfrontować poprzez nieoczekiwane podobieństwa i nakładanie się pierwszej wystawy impresjonistów na Salonie" – napisano na oficjalnej stronie wystawy.


W Musée d'Orsay znalazły się także prace impresjonistów sprowadzone z innych światowych muzeów, jak choćby "Tancerka" Auguste'a Renoira, którą udostępniła Narodowa Galeria Sztuki z Waszyngtonu, "Wyścigi na prowincji" Edgara Degasa użyczyło Museum of Fine Arts z Bostonu, a obraz "Maszyna Marly'ego" wypożyczyło muzeum Glyptoteka z Kopenhagi.


Ekspozycja została ubogacona o dodatkowe atrakcje. Można bowiem skorzystać z multimedialnej prezentacji. Wyposażony w zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości widz może wejść w atmosferę pierwszej wystawy impresjonistów – odtworzonej w ten sposób po raz pierwszy. Zostaje przeniesiony do Salonu, następnie do pracowni malarza Frédérica Bazille'a, gdzie narodził się pomysł tej wystawy, a nawet do Le Havre, gdzie Monet namalował swój słynny obraz „Impresja, wschód słońca". Ta wirtualna podróż pozwala lepiej zrozumieć powiązania łączące członków grupy. Jak informuje muzeum w materiałach prasowych, multimedialna wycieczka opiera się na wnikliwych badaniach, które pozwoliły zgromadzić źródła niezbędne do jak najwierniejszego odtworzenia zarówno warsztatu Nadara, jak i odbywającej się tam wystawy. To efekt pracy ekspertów w dziedzinie rekonstrukcji 3D i rzeczywistości wirtualnej pod naukowym kierownictwem Musée d'Orsay.


Wystawa „Paryż 1874. Wymyślić impresjonizm” została zorganizowana przez dwie placówki muzealne: Musée d'Orsay oraz waszyngtońską Narodową Galerię Sztuki. Można ją oglądać w Musée d'Orsay do 14 lipca 2024. Od września ekspozycja będzie prezentowana w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie. (PAP)


Z Paryża Dorota Kieras (PAP)    


         


dki/ miś/


 


Kraj i świat

2024-05-03, godz. 07:30 USA nie widzą poważniejszego problemu z obecnością Rosji w Nigrze Minister obrony USA Lloyd Austin oświadczył w piątek, że amerykańskie siły zbrojne nie doświadczają w Nigrze poważniejszego problemu z wkroczeniem rosyjskiego… » więcej 2024-05-03, godz. 07:30 Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad) AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce. Jestem tym zafascynowany, bo pierwszy raz pojawił się podmiot myślenia, mówienia i kreowania… » więcej 2024-05-03, godz. 07:30 Współcześni gniazdownicy: z przymusu, a nie z lenistwa Młodzi dorośli, którzy wciąż nie wyfrunęli ze swoich rodzinnych gniazd, robią to z przymusu, a nie z lenistwa czy zamiłowania do komfortu - uważają eksperci… » więcej 2024-05-03, godz. 07:20 W piątek obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem prezydenta i pierwszej damy Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda weźmie w piątek udział w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prezydent wręczy odznaczenia… » więcej 2024-05-03, godz. 07:20 Znudziły cię pastele? Projektanci podpowiadają, by tej wiosny postawić na burgund Wiosna niewątpliwie kojarzy nam się z jasnymi barwami. O tej porze roku w naszych szafach królują zwykle delikatne pastele i orzeźwiające neony, które znakomicie… » więcej 2024-05-03, godz. 07:20 Paryż - chodziarz Ben Hlima: sukces Tomali z Tokio był dla mnie motywacją 'Sukces Dawida Tomali w Tokio był dla mnie motywacją. Chcę iść w jego ślady i zdobyć olimpijski medal w Paryżu' - powiedział PAP urodzony w Tunezji chodziarz… » więcej 2024-05-03, godz. 07:20 Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie Zdrowy styl życia może w ponad 60 proc. zrównoważyć wpływ genów skracających życie - wynika ze szczegółowej analizy wyników kilku dużych, długoterminowych… » więcej 2024-05-03, godz. 07:00 Polscy studenci na rzecz zmniejszania zanieczyszczeń w Berlinie Studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) stworzyli aplikację, która ma pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń… » więcej 2024-05-03, godz. 06:40 25 lat temu zmarł Władysław Terlecki, pisarz i dramaturg 25lat temu, 3 maja 1999 roku, zmarł Władysław Lech Terlecki, pisarz i dramaturg. Uprawiał pisarstwo historyczne, które - zdaniem prof. Andrzeja Mencwela -… » więcej 2024-05-03, godz. 06:20 233 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »