Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-18, 21:10 Autor: PAP

Prezydent: idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Premier Donald Tusk mówił w tym tygodniu, że jego rząd będzie dążył do dołączenia Polski do projektu budowy skutecznej żelaznej kopuły, chroniącej europejskie niebo.


Odnosząc się do tej kwestii prezydent Duda w Telewizji Republika powiedział, że "jeśli chodzi o plan włączenia się do kopuły europejskiej, to cała ta idea, wtedy kiedy rzeczywiście została na poważnie ogłoszona, czyli dwa lata temu, dla nas była już nieco spóźniona". "My już od kilku lat realizowaliśmy nasz system obrony przeciwlotniczej, w tym przeciwrakietowej, jako system trójwarstwowy" - zaznaczył. Przypomniał, że chodzi o systemy: Pilica, Narew i Wisła.


"Wisła we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Narew przy dużej współpracy z Wielką Brytanią i trzeci, najniższy, podstawowy, to Pilica, gdzie we własnym zakresie zapewniamy uzbrojenie i cały ten system i tam ogromna rola naszego przemysłu" - mówił prezydent. Dodał, że w budowie tych systemów jesteśmy już zaawansowani, a "to wszystko ma być spięte amerykańskim systemem sterowania elektronicznego i komunikacji".


Jak powiedział, jeżeli "okazałoby się, że jakieś wartości dodane mogą wynikać ze współpracy w ramach kopuły europejskiej, to proszę bardzo, dodatkowo obok tego systemu, który i tak budujemy sami (...), być może warto to rozważyć". "Ale na pewno nie na zasadzie, że porzucimy tamte nasz projekty i okaże się, że coś, co jest lansowane przez niemiecki biznes, przemysł i polityków, to nagle porzucimy wszystko co do tej pory zrobiliśmy, pieniądze, które wydaliśmy i będziemy brali udział w niemieckim pomyśle biznesowym" - wskazał Duda.


"Byłbym co do tego bardzo ostrożny. Inna kwestia, też bardzo ważna, to czy ten system europejski uwzględni nasze potrzeby przemysłowe, czy weźmie pod uwagę to, co my możemy do tego systemu włączyć, czyli choćby to, co jest częścią Pilicy (...), czy wezmą pod uwagę nasze systemy radarowe, które są znakomite i należą do absolutnie najlepszych na świecie" - pytał prezydent.


Andrzej Duda ocenił, że "w tej chwili ten europejski pomysł niczego, co jest naszym wkładem w europejską obronność, nie uwzględnia".


Premier Donald Tusk mówił w poniedziałek po rozmowie z premier Danii Mette Frederiksen, że Polska chce uczestniczyć w pracach nad budową europejskiej żelaznej kopuły. We wtorek szef rządu podkreślił, że potencjalne uczestnictwo Polski w European Sky Shield Initiative, to nie alternatywa wobec czegokolwiek, tylko uzupełnienie. Zapewnił, że "nikt nie mówi o rezygnacji z dotychczasowych programów" i że Polska będzie dalej rozwijać systemy Pilica, Narew i Wisła.


Formuła European Sky Shield Initiative (ESSI) została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów. (PAP)


Autor: Marcin Jabłoński


mja/ godl/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-01, godz. 16:20 W. Brytania/ Zaczęły się zatrzymania osób, które mają być deportowane do Rwandy Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w środę, że rozpoczęło się zatrzymywanie nielegalnych imigrantów, których wytypowano do deportacji… » więcej 2024-05-01, godz. 16:20 Zachodniopomorskie/ Koniec utrudnień na S3 w kierunku Szczecina Zakończyły się utrudnienia w ruchu na trasie S3 na wysokości miejscowości Renice, gdzie w środę doszło do serii kolizji. » więcej 2024-05-01, godz. 16:20 Małopolskie/ Wypadek spadochroniarza na lotnisku w Pobiedniku Wielkim Policja wyjaśnia okoliczności wypadku spadochroniarza, do którego doszło w środę przy lotnisku w Pobiedniku Wielkim (Małopolskie). Według wstępnych ustaleń… » więcej 2024-05-01, godz. 16:10 Szwecja/ Media o 20. rocznicy rozszerzenia UE: sukces, ale też stracona szansa Wzrost poziomu życia, zdrowsi ludzie i środowisko to sukcesy 20 lat członkostwa w UE 10 państw, w tym Polski. Straconą szansą jest postawa części wschodnioeuropejskich… » więcej 2024-05-01, godz. 16:00 Turniej WTA w Madrycie - Rybakina awansowała do półfinału Reprezentująca Kazachstan Jelena Rybakina pokonała swoją rodaczkę Julię Putincewą 4:6, 7:6 (7-4), 7:5 i awansowała do półfinału tenisowego turnieju WTA… » więcej 2024-05-01, godz. 15:50 Kraków/ Muzealnicy z całej Europy na konferencji w Muzeum Krakowa z okazji 20-lecia w UE Muzealnicy z całej Europy uczestniczą w Muzeum Krakowa w konferencji z okazji 20-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej. Wydarzeniu towarzyszy wystawa prezentująca… » więcej 2024-05-01, godz. 15:50 20 lat Polski w UE/ Wojewoda lubelski: budowa lotniska i S17 do Warszawy wśród najważniejszych inwestycji Budowa lotniska, drogi ekspresowej S17 do Warszawy i S19 do Rzeszowa to zdaniem wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego jedne z najważniejszych inwestycji… » więcej 2024-05-01, godz. 15:40 Szef MSZ: mam nadzieję, że amerykańskie wparcie Ukrainy będzie inspiracją dla innych Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził w środę nadzieję, że amerykańska decyzja o wysłaniu Ukrainie rakiet ATACMS 'będzie inspiracją dla innych'. 'To chyba… » więcej 2024-05-01, godz. 15:40 Ranking FIDE - Carlsen niezmiennie liderem, Duda 17., Wojtaszek 62., Bartel 100. Arcymistrz Magnus Carlsen pozostaje liderem rankingu FIDE w majowym notowaniu. Pierwszą pozycję norweski szachista utrzymuje już 12 lat i 10 miesięcy. Jan-Krzysztof… » więcej 2024-05-01, godz. 15:40 Formuła 1 - na torze w Imoli oddano hołd Ayrtonowi Sennie i Rolandowi Ratzenbergerowi Na autodromie w Imoli we Włoszech minutą ciszy uczczono w środę pamięć brazylijskiego kierowcy Formuły 1 Ayrtona Senny w 30. rocznicę jego śmierci na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »