Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-08, 17:15 Autor: Grzegorz Frankowski

"W Bliszczycach woda poszła przez wieś". Ćwierć wieku temu Opolszczyznę nawiedziła powódź tysiąclecia

Pamiątkowy obelisk w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pamiątkowy obelisk w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Nowy wał przeciwpowodziowy w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Nowy wał przeciwpowodziowy w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mieszkańcy Bliszczyc przy pamiątkowej tablicy - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mieszkańcy Bliszczyc przy pamiątkowej tablicy - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Na początku lipca 1997 roku intensywne opady deszczu podniosły stan rzeki Odry i jej dorzeczy do poziomu nienotowanego nigdy w historii. Woda w wielu miejscach zaczęła przerywać wały. Na Opolszczyźnie pierwsze miejscowości zostały zalane 6 lipca. W Bliszczycach w gminie Branice woda osiągnęła 170 centymetrów. Przygraniczna rzeka Opawa zabrała mieszkańcom wioski praktycznie cały dobytek.
Mieszkańcy Bliszczyc w 10. rocznicę powodzi postawili pamiątkowy obelisk i wodowskaz z zaznaczonym poziomem wody. Pamiątka po tamtych tragicznych wydarzeniach stanęła na podwórku Kazimierza Rybki.

- Ku pamięci i przestrodze razem z sąsiadami żeśmy taki obelisk postawili. Wały nam teraz zbudowali bardzo porządne. W zeszłym roku zostały oddane do użytku. Raczej już się nie obawiamy tej wielkiej wody.

- U mnie w domu woda zalała cały parter – mówi Wiesław Gniewski, mieszkaniec Bliszczyc. - 1,7 wody tu było. Trzeba było wszystkie posadzki zrywać. Meble trzeba było wyrzucić. Nikt się tego nie spodziewał. Liczyliśmy, że to potrwa dzień, dwa, pięć, a to od 7 do 23 lipca trwało. Trochę człowiek był zszokowany tą sytuacją.

- Woda bardzo szybko zalewała poszczególne posesje - wspomina Stanisław Pleśniak, emerytowany nauczyciel ze szkoły w Branicach. - Tutaj nie dało rady w ogóle wejść, gdzie jesteśmy. Nawet jest taki mostek, którego woda zabrała. Wówczas poziom wody osiągnął 1,5 metra. Później ratownicy wywozili stąd ludzi.

- W gminie Branice w czasie powodzi najbardziej ucierpieli mieszkańcy Bliszczyc, Branic Zamku, Boboluszek, Dzierżkowic i Wiechowic – wylicza Andrzej Maksymowicz, kierownik referatu organizacyjno-prawnego w urzędzie gminy.

- Miejscowości były zatopione w 90 procentach. W Bliszczycach nastąpiło przerwanie wałów i ta woda nie szła wzdłuż koryta, tylko poszła przez wieś i te domy po kolei zalewała - dodaje Jolanta Misiurka, kierownik USC i spraw obywatelskich w gminie Branice.

Powódź miała katastrofalne skutki. W kraju zalanych zostało 1362 miejscowości. Uszkodzonych zostało 680 tys. mieszkań, ponad 14 tys. kilometrów dróg i 600 kilometrów wałów przeciwpowodziowych. Zniszczeniu uległo prawie pół miliona hektarów upraw. Żywioł pochłonął 55 osób, a dach nad głową straciło kilka tysięcy osób.
Kazimierz Rybka
Wiesław Gniewski
Stanisław Pleśniak
Andrzej Maksymowicz i Jolanta Misiurka

Wiadomości z regionu

2024-06-12, godz. 16:12 "Kadencja autorskiej kontynuacji". Szymon Ogłaza nowym marszałkiem województwa opolskiego Szymon Ogłaza został wybrany na marszałka województwa opolskiego. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Bułę, który został posłem Parlamentu Europejs… » więcej 2024-06-12, godz. 15:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w Brzegu W regionie wciąż nie brakuje amatorów nielegalnej gry na automatach. Po jednej z ostatnich akcji opolskiej KAS, część z nich będzie musiała poszukać innej… » więcej 2024-06-12, godz. 15:00 Przewoził 2 kg narkotyków. Mieszkańcowi Brzegu grozi 10 lat więzienia [FILM] Policyjny pościg rozegrał się w Brzegu za 30-letnim mieszkańcem miasta. Funkcjonariusze przechwycili 1100 gramów marihuany, prawie 750 gramów mefedronu i… » więcej 2024-06-12, godz. 14:50 Z Wysokiej do Fatimy na rowerze. Strażak pomaga choremu chłopcu Strażak ochotnik z OSP Wysoka tym razem z pomocą ruszył nie do pożaru, a dla Niedużego Wojtka. Łukasz Mularz postanowił rowerem przejechać z Wysokiej aż… » więcej 2024-06-12, godz. 14:50 Od kultury po sport. Dni Opola w najbliższy weekend Tegoroczne Dni Opola naszpikowane są całym przekrojem wydarzeń. Nie zabraknie wystaw, imprez biegowych i koncertów. Miejskie święto odbędzie w dniach 14… » więcej 2024-06-12, godz. 14:00 Kadeci z brzeskiej "Budowlanki" ślubowali wierność ojczyźnie Marzą o służbie w wojsku i choć dopiero się uczą, są już o krok bliżej zawodowej służby. 29 kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz uczniowie… » więcej 2024-06-12, godz. 13:30 To był "Turniej Mądrych Głów". Uczniowie z Opola rywalizowali w grze ulicznej Uczniowie z Opola opuścili szkolne ławki i wyruszyli w teren. Trwa gra uliczna rozgrywana jako 'Turniej Mądrych Głów'. Do poruszania się po najważniejszych… » więcej 2024-06-12, godz. 12:15 Andrzej Buła po niemal 11 latach żegna się z urzędem. Teraz kierunek Bruksela Andrzej Buła podziękował za niemal 11 lat pracy na rzecz województwa opolskiego w roli marszałka i zapowiedział, że tę pracę będzie kontynuował także… » więcej 2024-06-12, godz. 12:15 Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej o nastrojach w firmach i skutkach podwyższania płacy minimalnej - Na kiepski nastrój w opolskich firmach wpływa ogólnie klimat niepewności powodowany wieloma aspektami m.in. wojną w Ukrainie czy wzrostem opłat za autostrady… » więcej 2024-06-12, godz. 11:15 Kluczbork: spalarnia byłaby niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania. Co dalej? Kotłownia opalana paliwem pochodzącym z odpadów jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego południowej części Kluczborka. To jednogłośna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »