Przejdź do treści

Radiowa Akademia Fotografii
W niedzielę 8 maja gościem radiowej Akademii Fotografii będzie Krzysztof Kleszcz, szef Stowarzyszenia Nasz Grodziec, który opowie i pokaże losy mieszkańców Biłki Szlacheckiej, którzy po wojnie osiedlili się właśnie we wsi pod Ozimkiem.

20 stycznia 2011 11:21

W niedziele po godz. 9:00 zapraszamy do słuchania Radiowej Akademii Fotografii – audycji prowadzonej przez red. Krzysztofa Dobrowolskiego.  To propozycja dla tych słuchaczy, którzy uważają, że obrazy należy nie tylko oglądać, ale również o nich opowiadać.

Bywa tak, że okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu fotografii lub obiekty znajdujące się na drugim planie, są nie mniej ciekawe od tego, co zamierzał utrwalić na kliszy fotograf. Jeżeli miało to miejsce w szczególnym okresie historycznym, to poza walorem emocjonalnym pojawia się tez wartość dokumentalna.

Takim momentem na Śląsku Opolskim był okres kilku miesięcy roku 1945. Z jednej strony miał miejsce eksodus tutejszej ludności niemieckiej, która uciekała na Zachód przed nadchodzącym frontem i Armią Czerwoną. Pół roku później, w tym samym miejscu zaczęli się pojawiać Polacy wysiedleni z Kresów Wschodnich II RP. Dramaty tych ludzi - niezależnie od narodowości - są częścią naszej wspólnej historii najnowszej.

Z powodu upływu czasu uczestnicy tamtych wydarzeń odchodzą, młodsze pokolenie wykazuje dystans do przeszłości, a jedynym śladem tamtych dramatów są fotografie. Na wielu z nich, obok ludzi, są obiekty, których już nie ma. Taką wartość ma np. zdjęcie z 1945 roku żołnierzy radzieckich, którzy na Rynku w Nysie stoją na tle barokowych kamienic. Kilka dni później, za sprawą wyzwolicieli, budynki te zostały zamienione w gruzy.

 Korzystając z zaufania i zainteresowania słuchaczy, chcemy stworzyć galerię fotografii pokazującą to, co łączy nas - dawnych i obecnych mieszkańców Śląska - drogę "Z domu, do domu".

W trakcie dotychczasowych trzech programów zaproszeni byli m.in. przedstawiciele Muzeum Śląska Opolskiego (etnografowie tej placówki są zainteresowani wykorzystaniem zbiorów do celów dokumentacyjnych), Muzeum przy Landmanschaft Schlesien w Koenigswinter k.Bonn, gdzie się znajdują także zbiory pamiątek i fotografii jakie przekazali dawni mieszkańcy Śląska. Swoje zbiory (w formie kopii) deklaruje też udostępnić Schlesisches Muzeum w Goerlitz, gdzie znajdują się pamiatki pozostawione przez Niemców, jak i przekazane przez zasiedlających opuszczone domostwa Polaków z Kresów Wschodnich.

Przysyłajcie nam zdjęcia na adres:

fotoakademia@radio.opole.pl lub na adres redakcji:

Radio Opole
ul. Strzelców Bytomskich 8
45-082 Opole
z dopiskiem: Red. Krzysztof Dobrowolski

Zdjęcia po ich wykorzystaniu zwrócimy.Zdjęcia interneutów

Te zdjęcia dostaliśmy od Jerzego Bosowskiego z Opola Rodzina Luise i Heinricha Welzel. Zdjęcie zrobione we Wrocławiu ok. 1924 r. Z prawej strony jest adres zakładu fotograficznego - ul. Brigittental, obecnie Górnickiego. W centrum siedzi ojciec rodziny (urodzony w 1872 r) i matka (urodzona w 1873 r). Pomiędzy nimi stoi najmłodsza córka ur. w 1914 r. Otaczają ich dzieci - łącznie 8. Najstarsza córka (pierwsza z prawej) wyszła za mąż za mieszkańca Opola i tu z nim zamieszkała i założyła
Te zdjęcia dostaliśmy od Jerzego Bosowskiego z Opola Na tym zdjęciu jest m. in. mój dziadek Franciszek Niemiec i mój pradziadek Jan Niemiec. Obaj służyli w czasie I wojny światowej w armii austriackiej. Oczywiście nikt ich nie pytał, czy chcą służyć w tej armii, tylko zostali wcieleni do wojska. Mój dziadek zaznaczył siebie krzyżykiem (to ten młody siedzący chłopak, pierwszy od prawej), a także zaznaczył swojego ojca krzyżykiem nad jego głową (stojący, drugi od prawej z dużymi wąsami).
Zdjęcia pokazują wieś leżąca w okolicach Lwowa i jej mieszkańców
Zdjęcia pokazują wieś leżąca w okolicach Lwowa i jej mieszkańców
Zdjęcia pokazują wieś leżąca w okolicach Lwowa i jej mieszkańców
Zdjęcia pokazują wieś leżąca w okolicach Lwowa i jej mieszkańców
Zdjęcia pokazują wieś leżąca w okolicach Lwowa i jej mieszkańców
Zdjęcia pokazują wieś leżąca w okolicach Lwowa i jej mieszkańców
fot. Sławoj Dubiel
fot. Sławoj Dubiel
fot. Sławoj Dubiel
fot. Sławoj Dubiel
fot. Sławoj Dubiel
fot. Sławoj Dubiel
fot. Sławoj Dubiel

Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 20 stycznia 2011 11:21

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 06 maja 2011 16:54

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu