Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

"Betania" dołącza do kampanii "Hospicjum to też życie"
Już po raz dziewiąty Fundacja Hospicyjna przygotowuje kampanię społeczną „Hospicjum to też życie”. W tym roku kampania poświęcona jest sztuce komunikacji w opiece medycznej. W Opolu potrwa do 21 grudnia, a zainaugurował ją 12 października koncert Filharmoników Opolskich pod batutą Bartosza Żurakowskiego z gościnnym udziałem pianisty Neal'a Larrabee. W czasie trwania akcji zostaną zorganizowane prelekcje, spotkania z młodzieżą i mieszkańcami Opola oraz Dni Otwarte Centrum Opieki Paliatywnej "Betania".

19 października 2012 14:30

Hospicja to miejsca, w których przekazywanie trudnych informacji związanych z chorobą, życiem i odchodzeniem jest codziennością, a umiejętność właściwego komunikowania jest niezbędna. Celem kampanii jest pokazanie, jak ważna jest właściwa komunikacja pomiędzy zespołem leczącym i pacjentem oraz pacjentem i jego rodziną. Żaden lek ani terapia nie będą skuteczne, dopóki chory ich nie zastosuje. Sztuka komunikowania się jest więc niezbędnym elementem powodzenia procesu leczenia.

Kampanię organizuje Fundacja Hospicyjna. Bierze w niej udział większość ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całej Polski, w tym Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" w Opolu Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie.

Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" mieści się przy Pl. Kościelnym 2 w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Otwarto je w marcu 2012 roku dzięki wielkiemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie oraz darczyńców. Mieści się tam hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe oraz Poradnia Opieki Paliatywnej. Celem ośrodka jest zapewnienie pełnej opieki nad osobami przewlekle chorymi i umierającymi. Świadczona pomoc jest bezpłatna. Pobyt podopiecznych w hospicjum jest w około 60% pokrywany ze środków NFZ. Resztę, czyli około 40% stowarzyszenie musi pozyskać od darczyńców i sponsorów.

Podczas trwania kampanii zostanie zbudowana ściana z fotografiami mieszkańców "Betanii". Fotografie będzie można obejrzeć na Pl. Wolności od 11 do 21 października oraz między 18 a 21 grudnia. W ramach kampanii odbędzie się też zbiórka pieniędzy w opolskich marketach oraz w okolicy Placu Wolności przy eksponowanej ścianie z fotografiami. W czasie trwania akcji planowane są też prelekcje i spotkania z młodzieżą i mieszkańcami miasta, a 17 listopada w godz. od 10:00 do 14:00 odbędzie się Dzień Otwarty Centrum Opieki Paliatywnej „Betania". W planie jest także 17 października warsztat z zakresu komunikacji dla wolontariuszy, a 11 listopada charytatywny Bal Niepodległości przygotowany wraz ze Stowarzyszeniem "Horyzonty". Koncert zamykający kampanię w Opolu odbędzie się 21 grudnia o godz. 19:00 - zagra Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego.

Patronat honorowy nad kampanią objęło Ministerstwo Zdrowia. Radio Opole objęło patronat medialny nad przebiegiem kampanii w Opolu. Więcej informacji na stronie: www.hospicjumopolskie.pl/aktualnosci.html

Przeczytaj także: "W Betanii każda chwila jest cenna i piękna"

Oprac. Agnieszka Lubczańska

Tagi: hospicjum, IX Ogólnopolska kampania społeczna, Centrum Opieki Paliatywnej, Betania, Hospicjum to też życie, Fundacja Hospicyjna, Filharmonia Opolska, Larrabee, kampania społecznaDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a: Agnieszka Lubczańska

Data publikacji: 03 października 2012 10:36

Ostatnio zmieniał: Agnieszka Lubczańska

Data ostatniej zmiany: 31 października 2012 17:16

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 00:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Nasze Sprawy

Nasze Sprawy

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu