Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-05-16, 15:00

"Dziennikarz jest częścią systemu medialnego" - ks. prof. Marek Lis

Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Czy współcześnie można jeszcze uprawiać dziennikarstwo niezależne? Dlaczego, zamiast rzetelnych wiadomości, mamy coraz częściej "show", w którym trudno rozpoznać, kto dziennikarz a kto rozmówca. O tym, jak zmienia się współczesne dziennikarstwo rozmawialiśmy z medioznawcą, ks. prof. Markiem Lisem.
2024-05-14, 09:50

Kanada - jak się tu żyje, pytamy Katarzynę Rdzanek

Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Ostatnio wśród youtuberów modne są krótkie zestawienia rzeczy, które im się podobają i tych, których nienawidzą w kraju zamieszkania, ale nie urodzenia. Z naszym gościem, Katarzyną Rdzanek, obywatelką Polski i Kanady, pobawiliśmy się w taki ranking. Sprawdziliśmy także jak z perspektywy czasu i odległości zmienił się jej stosunek do
ojczyzny.
2024-05-13, 11:41

"Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i samych bibliotek" - Marcin Sawicki z WBP w Opolu

"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Tydzień Bibliotek to jedna z wielu ogólnopolskich akcji, której celem jest pokazanie, że ich działalność może być urozmaicona i atrakcyjna, a ponieważ maj od dawna w Polsce kojarzy się z książkami, więc skorzystaliśmy z podwójnej okazji, by o współczesnym czytelnictwie porozmawiać z Marcinem Sawickim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-05-10, 09:05

Dariusz Romanowski o nieudanych produkcjach w patriotycznej kinematografii

Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
"Czerwone maki" Krzysztofa Łukaszewicza to ostatnia polska superprodukcja historyczno-patriotyczna. Reżyser miał do dyspozycji spory budżet, dobrych aktorów i nośny temat: batalię o Monte Cassino. Co z tego wyszło? Złośliwie można powiedzieć to co zwykle, dzieło patetyczne, ale nudne. O patriotycznych "zakalcach" w naszej kinematografii rozmawialiśmy z Dariuszem Romanowskim.
2024-05-09, 11:05

Małgorzata Kornaga o mobilizowaniu do obywatelskiej aktywności

Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga przez wiele lat była dziennikarką, radiową i telewizyjną. Teraz realizuje się w innych sferach: jest radną, działa w stowarzyszeniach: ZAKSA - Strzelce Opolskie i "Działamy". W naszym programie opowie o tym, jak mobilizować siebie i otoczenie do obywatelskiej aktywności.
2024-05-08, 10:13

O insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie Uniwersale połanieckim z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W majowej "kumulacji" świąt i rocznic państwowych najmniej chyba mówi się o insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie czyli Uniwersale połanieckim. I choć każdy przynajmniej słyszał o naczelniku Tadeuszu Kościuszce to z głębszą wiedzą na ten temat jest krucho. O tym pierwszym, po dwóch rozbiorach, zrywie niepodległościowym Polaków porozmawiamy z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.
2024-05-07, 10:27

"My, skrajnie otyli" - posłuchaj rozmowy z autorką reportażu o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią

Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Dwie trzecie polskich żołnierzy ma nadwagę, a 17 procent jest otyła - wynika z badań Narodowego Programu Zdrowia. Najcięższy wojskowy miał 189 kg! Ale ten problem dotyka wielu środowisk i narasta. O to, dlaczego tyjemy, nomen omen, na potęgę i jakie są konsekwencje - zapytaliśmy Magdalenę Gajdę, autorkę książki "My, skrajnie otyli".
1234567

Zobacz także

2024-02-14, godz. 14:57 "Chęci to za mało!" - tak uważają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego apelują do rządu o konkretne i szybkie działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z postulatów jest jak… » więcej 2024-02-12, godz. 13:24 Czego boją się i czym fascynują w baśniach nasi wschodni sąsiedzi? Posłuchaj rozmowy z Iwoną Czaplą Choć jesteśmy narodem słowiańskim, bardziej znamy baśnie Duńczyka Andersena czy Niemców, braci Grimm niż ukraińskie czy rosyjskie. Tę lukę wypełnia… » więcej 2024-02-12, godz. 10:10 Czy da się dziś żyć bez pestycydów i detergentów? Okazuje się, że tak! Był czas, gdy nie wyobrażaliśmy sobie życia bez detergentów, zawierających substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska. Dziś coraz częściej pojawiają… » więcej 2024-02-09, godz. 14:27 "Koszt wykonania kary śmierci to ponad 3 mln dolarów" - prof. Tomasz Grzyb Prawie połowa Polaków popiera karę śmierci! Czy to jedynie deklaracja słowna czy rzeczywista radykalizacja postaw? Z badań wynika, że surowych kar domagają… » więcej 2024-02-08, godz. 10:00 Cyfrowa higiena - na czym polega? O tym rozmawialiśmy z psycholożką i logopedką Higiena kojarzy się nam głównie z zachowaniem czystości ciała i otoczenia przy pomocy różnych środków. Ale w przypadku korzystania z komputera, raczej… » więcej 2024-02-07, godz. 15:30 "W polskiej szkole kobiety w nauce historii funkcjonują - jeśli już - to na tronie" - historyk Grzegorz Bortnik To była akcja w stylu westernowym. Czterech przyszłych premierów i jedna premierowa napadli na rosyjski pociąg w Bezdanach. Skradzione pieniądze zasiliły… » więcej 2024-02-06, godz. 10:52 "Etnolekt śląski to najbardziej pierwotna mowa tej ziemi" - więcej o tym, Ewelina Laxy i Wojciech Glensk z Rady Języka… Język śląski ma szansę awansować z gwary do języka regionalnego. Projekt w tej sprawie trafił do sejmu i ma być głosowany w ciągu najbliższych tygodni… » więcej 2024-02-05, godz. 10:27 "Każdy człowiek jest w jakiś sposób powiązany" - pastor Wojciech Pracki Sitwa, klika, koteria czy, bardziej swojsko, krewni i znajomi królika - nazw jest wiele, ale chodzi o jedno: grupę wzajemnie popierających się osób dążących… » więcej 2024-02-02, godz. 10:55 O trendach w polskim kinie historycznym i o tym, czy warto wybrać się na film "Kos" Po latach wielkich produkcji historycznych gloryfikujących naszą przeszłość pojawiły się ostatnio filmy o mniej "świetlanych" stronach dziejów Polski… » więcej 2024-02-01, godz. 10:19 "Otoczenie wywiera presję" - psychoterapeutka o tzw. lookizmie W wielu krajach zapanowała presja "dobrego wyglądu" tzw. lookizm. Głównie kobiety, ale także mężczyźni gotowi są na wiele, aby jej sprostać, stąd popularność… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »