Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-09, 07:10 Autor: PAP

Organizatorzy Konkursu Wieniawskiego: cieszy nas wsparcie samorządu Poznania

Cieszy nas deklaracja prezydenta Poznania co do większego niż dotąd wsparcia miasta przy organizowaniu Konkursu Wieniawskiego – powiedziała PAP dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu Karolina Kaźmierczak.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się w Poznaniu, z reguły co pięć lat. W 2026 roku zostanie przeprowadzony po raz 17. Organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.


Jacek Jaśkowiak, rozpoczynając w tym tygodniu swoją trzecią kadencję na stanowisku prezydenta stolicy Wielkopolski, zapowiedział, że w najbliższych pięciu latach będzie chciał położyć większy niż dotąd nacisk na kulturę. Przypomniał o swoim planie wybudowania w mieście nowej siedziby Filharmonii Poznańskiej. Zapowiedział też intensywniejsze wsparcie Konkursu Wieniawskiego.


W rozmowie z PAP Jaśkowiak przyznał, że kwestie ewentualnego zwiększenia środków przeznaczonych przez miasto na konkurs oraz intensywniejszej niż dotąd współpracy miasta z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu nie zostały jeszcze skonkretyzowane.


„Będziemy na ten temat rozmawiać z Towarzystwem. Potrzebne będzie na pewno wsparcie ministerstwa kultury. Będziemy też szukali sponsorów, chociażby wśród spółek skarbu państwa czy prywatnych inwestorów. Zgadzam się z Rafałem Grupińskim (szefem PO w Wielkopolsce – PAP), że bardzo istotne jest stawianie na wyższą kulturę. Ona może być ambasadorem Poznania na arenie międzynarodowej” – powiedział.


Dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Karolina Kaźmierczak powiedziała PAP, że Poznań od zawsze rozumiał, że organizacja takiego wydarzenia, jak Konkurs Wieniawskiego, to praca wieloletnia.


„Dlatego miasto wspiera Towarzystwo nie tylko w +najgłośniejszych+ latach konkursowych, ale również na co dzień. Cieszymy się bardzo, że uzyskaliśmy wsparcie trzyletnie w związku z organizacją kolejnej edycji w 2026 roku” – powiedziała.


Karolina Kaźmierczak przyznała, że przygotowanie i przeprowadzenie konkursu to koszt rzędu kilkunastu mln zł. „Oczywiście bez dodatkowego wsparcia organizacja wydarzenia nie będzie możliwa. Międzynarodowy oddźwięk po poprzedniej edycji pokazuje, jak ważna i ściśle związana z Poznaniem jest to marka. Aby ją rozwijać ważna jest stabilizacja, także ta finansowa. Potrzeba również przestrzeni - stąd niezwykle nas cieszy obietnica budowy Centrum Muzyki - miejsca, w którym poznańska kultura mogłaby znaleźć wspólny dom” - powiedziała.


Centrum Muzyki w którym mieścić się będzie m.in. siedziba Filharmonii Poznańskiej powstać miałoby do 2029 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Według wstępnych założeń w obiekcie mają się znaleźć dwie sale koncertowe: sala główna na ponad 1 tys. miejsc i sala kameralna na ok. 300 miejsc.


„Liczymy na zaproszenie nas do rozmów o kształcie tego miejsca, w związku z tym, że Konkurs jest bardzo specyficznym wydarzeniem o indywidualnych potrzebach. Zapewnienie większych możliwości realizacyjnych dla produkcji radiowych i telewizyjnych pomoże dotrzeć z marką Konkursu i Poznania jeszcze szerzej na całym świecie” – podkreśliła dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.


Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.


W 2022 roku pierwszą nagrodę i złoty medal 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego odebrała Japonka Hina Maeda. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-12, godz. 07:00 Włochy/ W czwartek rozpoczyna się trzydniowy szczyt G7 w Apulii W Apulii, na południu Włoch, rozpoczyna się w czwartek trzydniowy szczyt G7. Miejscem obrad będzie luksusowy ośrodek wypoczynkowy Borgo Egnazia. Po raz pierwszy… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie Odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura - tarbozaura, a także unikatowe zdjęcia dokumentujące odkrycie jego szczątków 60 lat temu przez polsko-mongolski… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 ME 2024 - po raz pierwszy od 1992 roku bez braci Po raz pierwszy od 1992 roku w kadrach uczestników piłkarskich mistrzostw Europy nie ma braci. W historii imprez tej rangi były jednak rodzeństwa, które zapisały… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 Sondaż dla "SE": połowa wyborców KO nie chce Tuska na prezydenta Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla 'Super Expressu' wynika, że co drugi ankietowany nie chce, by Donald Tusk walczył o prezydenturę. Paradoksalnie to… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Lekarzu, zapytAI pacjenta By skorzystać ze sztucznej inteligencji w diagnozie, lekarz musi uzyskać zgodę badanego - stanowi nowy kodeks etyki lekarskiej. Prawnicy przewidują problemy… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 "DGP": Budżetówka nie dostanie podwyżek W 2025 r. urzędnicy i służby mundurowe będą mogli liczyć na wzrost uposażenia zaledwie o 4,1 proc. Tak wynika z dokumentu ministra finansów przekazanego… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 Udział w Prokuraturze Europejskiej ułatwi ściganie mafii VAT-owskich - założenia projektu ustawy Udział Polski w Prokuraturze Europejskiej ułatwi ściganie zorganizowanych grup przestępczych, w szczególności w zakresie przestępczości związanej z podatkiem… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 Hausner: bez naprawy finansów publicznych nie da się podnieść wiarygodności ekonomicznej Polski Bez naprawy finansów publicznych nie da się podnieść wiarygodności ekonomicznej Polski - wskazał w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Programowej Open Eyes… » więcej 2024-06-12, godz. 06:40 MKiŚ: w listopadzie mają wejść w życie przepisy dot. m.in. zaskarżania planów urządzenia lasu do sądów W listopadzie br. mają wejść w życie przepisy noweli ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, które przewidywać będą możliwość m.in. zaskarżania… » więcej 2024-06-12, godz. 06:40 W środę planowane podpisanie rozporządzenia MSWiA o utworzeniu tzw. strefy buforowej Strefa zakazu przebywania przy granicy polsko-białoruskiej będzie miała długość 60,67 km; na odcinku ok. 44 km obejmie obszar o szerokości 200 m od linii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »