Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-08, 20:50 Autor: PAP

Sejm/ KO, PSL, Polska 2050 i Lewica za przywróceniem głosowania korespondencyjnego; PiS i Konfederacja - przeciw

KO, PSL, Polska 2050 i Lewica opowiedziały się w środę w Sejmie za projektem noweli Kodeksu wyborczego, przywracającym głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do PE. PiS i Konfederacja chcą odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.

W środę Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, która zakłada, że wszyscy wyborcy - w kraju i za granicą - będą mogli głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. W wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością. Projekt wnieśli do Sejmu posłowie KO na początku marca.


Podczas debaty wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył poseł PiS Łukasz Schreiber. Jego zdaniem, głosowanie korespondencyjne niesie ryzyko oszustw. "Intencją jest to, by sprawiać zamęt, zmniejszyć zaufanie obywateli do procesu wyborczego" - mówił.


Posłanka KO Dorota Łoboda wypomniała swojemu przedmówcy, że sfałszować można było wynik w wyborach kopertowych, które chciało organizować PiS. "Państwo powinno zrobić wszystko by ułatwić obywatelkom i obywatelom udział w wyborach" - przekonywała. Proponowane rozwiązania mają - jej zdaniem - wpłynąć na podniesienie frekwencji, ułatwić głosowanie tym, którzy mają problem z dostępem do lokali wyborczych, zwłaszcza Polakom za granicą.


"Chcemy by to prawo (do głosowania) było realizowane" - mówiła. Podkreśliła, że wybór formy głosowania wciąż pozostanie wyborem obywatela.


Proponowane rozwiązania chwalił Michał Pyrzyk z PSL. Ludowcy mają głosować za zmianami dopuszczającymi korespondencyjny udział w wyborach.


Jednak już Bartosz Romowicz jako reprezentant Polski 2050 zgłosił szereg wątpliwości. Pytał m.in., czy pakiety wyborcze będą bezpieczne i zastanawiał się, dlaczego prawo do głosowania korespondencyjnego nie obejmuje wyborów samorządowych. Zapowiedział, że Polska 2050 poprze przesłanie projektu do komisji, zastrzegając, że wymaga on dużo pracy.


Arkadiusz Sikora w imieniu klubu Lewicy podzielił wątpliwości, co do głosowania korespondencyjnego z wyłączeniem wyborów samorządowych. Docenił jednak fakt, że prace nad nowymi przepisami odbywają się z odpowiednim wyprzedzeniem.


Zdaniem Witolda Tumanowicza z Konfederacji projekt otwiera furtkę do nadużyć, a powszechny dostęp do głosowania korespondencyjnego grozi sprzedawaniem głosów. Konfederacja opowiedziała się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.


Jarosław Sachajko z koła Kukiz'15 zarzucił autorom projektu, że celem zmian prawa jest wygrana wyborów prezydenckich. "To tylko przykrywka, by coś zachachmęcić" - ocenił.


Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, korespondencyjnie mogą głosować osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat. Głosowanie korespondencyjne możliwe jest tylko w kraju.(PAP)


lui/ reb/ mrr/


Kraj i świat

2024-06-12, godz. 16:20 Reuters: Hamas chce pisemnych gwarancji USA w sprawie zawieszenia broni Palestyński Hamas domaga się pisemnych gwarancji od USA, które zobowiązałyby strony proponowanego porozumienia o zawieszeniu broni do utrzymania tego stanu… » więcej 2024-06-12, godz. 16:20 Płk Wawrzynkiewicz: programy dla młodzieży realizowane przez MON cieszą się dużym zainteresowaniem Programy edukacyjne dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, realizowane przez MON, cieszą się ogromnym zainteresowaniem - mówił w Sejmie podczas podkomisji… » więcej 2024-06-12, godz. 16:20 Polacy niewiele wiedzą o seksie, ale uważają, że to inni nie wiedzą (MediaRoom) Raport „Narodowa Kartkówka z WdŻ”, efekt współpracy DOZ.pl z fundacją Anji Rubik SEXED.pl pokazał, że tylko 16 proc. z ponad 2 tys. badanych ma wiedzę… » więcej 2024-06-12, godz. 16:20 Katar/ Blinken: porozumienie w sprawie rozejmu w Strefie Gazy wciąż możliwe do osiągnięcia Porozumienie w sprawie rozejmu w Strefie Gazy wciąż jest możliwe do osiągnięcia, ale nie ma gwarancji sukcesu, bo niektóre zmiany żądane przez Hamas nie… » więcej 2024-06-12, godz. 16:10 CBOS: Hołownia, Kosiniak-Kamysz i Trzaskowski liderami rankingu zaufania do polityków Największym zaufaniem po raz kolejny cieszy się lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia (54 proc.). Na drugim miejscu znalazł się wicepremier… » więcej 2024-06-12, godz. 16:10 Statuetki „Kryształowych Piór” przyznane. Oto laureaci 18. edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy (Me… Tegoroczna edycja konkursu dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” została rozstrzygnięta. Pierwszą nagrodę oraz statuetkę otrzymało dziewięcioro dziennikarzy… » więcej 2024-06-12, godz. 16:10 Konferencja w Senacie: kobiety mają prawo czuć się tak bezpiecznie, by wyrażać swe poglądy i oczekiwania Kobiety mają pełne prawo czuć się tak bezpiecznie, by wyrażać swoje poglądy i oczekiwania; trzeba m.in. zlikwidować nierówności w płacach kobiet i mężczyzn… » więcej 2024-06-12, godz. 16:00 Matysiak (Lewica) o prezydenckim projekcie: niepełny i niespełniający zadeklarowanych celów (krótka6) Projekt jest niepełny i nie spełnia zadeklarowanych celów - powiedziała Paulina Matysiak, przedstawiając stanowisko klubu Lewicy dot. prezydenckiego projektu… » więcej 2024-06-12, godz. 16:00 Prof. Drobniak: transformacja Śląska potrzebuje rozwoju w wymiarach: gospodarczym, społecznym, środowiskowym Transformacja energetyczna w woj. śląskim, aby była jednocześnie sprawiedliwa, potrzebuje rozwoju w wymiarach: gospodarczym społecznym czy środowiskowym… » więcej 2024-06-12, godz. 16:00 Francja/ Macron wezwał do jednoczenia sił umiarkowanych przeciw skrajnej lewicy i prawicy (opis) Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w środę do połączenia sił umiarkowanych z różnych stron sceny politycznej w obliczu ofensywy radykalnej lewicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »