Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-02, 12:40 Autor: PAP

Małopolska/ Brzeszczańska fundacja uczciła pamięć węgierskich Żydów

Pamięć węgierskich Żydów uczciła brzeszczańska fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. W czwartek na bocznicy kolejowej zwanej Judenrampe zapalono znicze. Tego dnia minęła 80. rocznica przybycia do Auschwitz pierwszych transportów z Węgier.

„Transporty z Węgier skierowano do niemieckiego obozu Auschwitz 28 i 29 kwietnia 1944 roku z obozu Kistarca koło Budapesztu i z miasta Topolya w Wojwodinie (obecnie Serbia - PAP). 2 maja dotarły na Judenrampe. Żydzi zostali tam poddani selekcji, po której zarejestrowano w obozie 486 mężczyzn i 616 kobiet. Pozostałych 2698 osób zamordowano w komorach gazowych” – powiedział PAP Dagmar Kopijasz z brzeszczańskiej fundacji.


W czwartek przedstawiciele fundacji uczcili pamięć ofiar. W imieniu własnym oraz konsula generalnego Węgier Tibora Gerencsera zapalili znicz przed historycznymi wagonami kolejowymi. Stoją one na dawnej Judenrampe. W takich samych wagonach Niemcy deportowali Żydów z okupowanej Europy do obozów zagłady.


„Stojąc w miejscu, gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne, uczciliśmy minutą ciszy Żydów przywiezionych z Węgier. Źródła podają, że było to około 430 tysięcy kobiet, dzieci i mężczyzn” – powiedział Kopijasz.


Węgierscy Żydzi stanowią największą grupę ofiar Auschwitz.


„Po dwóch pierwszych transportach władze obozowe przekonały się, że obóz nie jest gotowy na przyjęcie planowanej, ogromnej liczby Żydów z Węgier. Wstrzymano transporty do czasu dokończenia budowy rampy kolejowej wewnątrz Birkenau. Główna faza deportacji Żydów z Węgier rozpoczęła się 14 maja i trwała do 9 lipca 1944 roku. W tym okresie do Auschwitz przyjechały 142 pociągi” – powiedział Kopijasz.


Ogółem z około 800 tysięcy Żydów na Węgrzech wojnę przeżyło niespełna 200 tysięcy.


Judenrampe funkcjonowała od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. „To tam, wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywności, przywiezieni ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych, którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracowali w obozie, oraz na skierowanych na śmierć. W ciągu trzech lat miejsce to stało się stacją końcową dla około 500 tysięcy przymusowo deportowanych” – przypomniał Kopijasz.


Współcześnie budynkami obozowych magazynów żywności i miejscem pamięci opiekuje się fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. „Oba budynki chcemy przywrócić do pierwotnego stanu, by utworzyć w nich Muzeum +Judenrampe+” – oznajmił Kopijasz.


Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau powstała w 2013 roku, by ratować znajdujące się w rękach prywatnych przedmioty związane z byłym niemieckim obozem Auschwitz oraz jego podobozami. Opiekuje się między innym budynkiem, w którym podczas wojny znajdowała się karna kompania więźniarek Auschwitz II-Birkenau. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ miś/


Kraj i świat

2024-06-06, godz. 21:30 Ekstraklasa piłkarska - prezes Puszczy złożył rezygnację Marek Bartoszek złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu spółki Niepołomicki Sport S.A., która zarządza m.in. występującym w ekstraklasie piłkarskim… » więcej 2024-06-06, godz. 21:30 Nalepki uprawniające do wjazdu do stref czystego transportu z prostszym wzorem Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się w czwartek projekt rozporządzenia resortu klimatu zmieniający rozporządzenie ws. wzoru nalepki dla pojazdów… » więcej 2024-06-06, godz. 21:20 ME 2024 - Maguire i Grealish poza składem reprezentacji Anglii Obrońca Harry Maguire i pomocnik Jack Grealish nie zaleźli się w 26-osobowym składzie reprezentacji Anglii na piłkarskie mistrzostwa Europy w Niemczech. Liderami… » więcej 2024-06-06, godz. 21:20 Norwegia/ Spółka wydobywcza: odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich W regionie Telemark, 150 km na południowy-zachód od Oslo, odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich - poinformowała w czwartek norweska spółka… » więcej 2024-06-06, godz. 21:10 Francja/ Macron zapowiedział przekazanie Ukrainie francuskich myśliwców Mirage (krótka) Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek przekazanie Ukrainie francuskich myśliwców Mirage 2000-5; według agencji Reutera chodzi o sprzedaż… » więcej 2024-06-06, godz. 21:10 Prezydent namawia do udziału w wyborach: najbliższe lata zdecydują, w jakim kierunku będzie podążać UE (opis) Prezydent Andrzej Duda zachęca do udziału w wyborach do PE. Jak podkreślił, najbliższe lata zdecydują, w jakim kierunku będzie podążać cała UE: czy… » więcej 2024-06-06, godz. 21:10 Francja/ "Zrobiłem to dla ciebie" - Normandia wspomina D-Day i składa hołd kombatantom W Normandii, gdzie 80 lat temu rozpoczęła się operacja wojsk aliantów o kryptonimie Overlord, domy udekorowane są flagami państw, których żołnierze brali… » więcej 2024-06-06, godz. 21:10 Kaczyński o sytuacji na granicy: rząd w każdym demokratycznym kraju po czymś takim musiałby podać się do dymisji… Rząd w każdym demokratycznym kraju po czymś takim musiałby podać się do dymisji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek w Chełmie, nawiązując… » więcej 2024-06-06, godz. 21:00 Kanada/ Niedźwiedź zdemolował dom i sterroryzował jego mieszkańców Niedźwiedź, który dostał się do domu w Rossland w Kolumbii Brytyjskiej, zniszczył wszystkie pomieszczenia i zostawił otwartą lodówkę. Niedźwiedzia uwolnili… » więcej 2024-06-06, godz. 21:00 Sikorski: to, czego żołnierze na granicy potrzebują najbardziej, to bezpieczeństwo prawne To, czego żołnierze na granicy potrzebują najbardziej, to bezpieczeństwo prawne - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski zapytany przez PAP o zarzuty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »