Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-27, 08:50 Autor: PAP

Pomyślnie przebiegła skomplikowana operacja u 17-latka; groziła mu amputacja nogi

Sukcesem zakończył się skomplikowany, interdyscyplinarny zabieg u 17-latka z Olsztyna, chorującego na neurofibromatozę. Pacjentowi groziła amputacja nogi. Specjaliści ze Szpitala Dziecięcego we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie dokonali przeszczepu kości zaplanowanego z użyciem druku 3D.

To pierwsza taka operacja pediatryczna na Warmii i Mazurach. Pacjentem był 17-letni Kamil Tatuch z Olsztyna, który dzięki nowoczesnemu leczeniu ma szansę na odzyskanie pełnej sprawności, a nawet uprawianie sportu.


Kamil choruje na neurofibromatozę (nerwiakowłókniakowatość), co sprawia, że złamania kości są u niego bardzo trudne do leczenia. Trzy lata temu chłopiec doznał złamania kości piszczelowej lewej nogi.


"Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia. Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Postanowiliśmy wykonać operację ratującą jego kończynę przed amputacją" - powiedział cytowany w komunikacie Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.


Zabieg był skomplikowany. Najpierw specjaliści zaplanowali go z użyciem druku 3D, co pomogło precyzyjnie ocenić poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia.


Wycięto duży fragment kości. W to miejsce wszczepiono przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta. Został on dodatkowo wzmocniony przeszczepem allogenicznym, czyli od dawcy z banku tkanek. Dzięki temu udało się zachować kończynę, a także możliwość ruchów w jej stawach.


Już w najbliższy poniedziałek planowane jest rozpoczęcie pionizowania pacjenta. Jest duża szansa, że jeśli się wszystko wygoi, to już za ok. 4-6 miesięcy będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować - ocenili lekarze.


Operacja trwała 4,5 godziny. Przeprowadzili ją lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej; lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii; lek. Piotr Pisowłocki, specjalista ortopedii i traumatologii; lek. Natalia Łukaszewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii wraz z zespołem pielęgniarek operacyjnych i anestezjologicznych we współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.


"Podobne zabiegi przeprowadzają nieliczne ośrodki pediatryczne w Polsce. W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonywaliśmy dotąd wysokospecjalistyczne zabiegi z zastosowaniem zespolenia mikronaczyniowego wspólnie z chirurgami szczękowo-twarzowymi, następnie rozpoczęliśmy ich wykonywanie z chirurgami dziecięcymi, a od tej pory jesteśmy przygotowani, by na stałe wprowadzić je do zakresu ortopedycznego" - zaznaczył prof. Łukasz Krakowczyk.


Decyzją ministra zdrowia od 20 lutego tego roku Szpital Dziecięcy w Olsztynie został powołany do grona wysokospecjalistycznych ośrodków kompleksowo leczących pacjentów z neurofibromatozami. Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce, prowadzących pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami z neurofibromatozami oraz chorobami pokrewnymi.(PAP)


autor: Agnieszka Libudzka


ali/ jann/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 08:10 Chiny/ Resort obrony: oświadczenia władz Holandii o incydencie z udziałem naszej armii są "haniebne" Ministerstwo obrony Chin uznało we wtorek za 'haniebne' oświadczenia władz Holandii dotyczące incydentu, który miał miejsce w piątek na Morzu Wschodniochińskim… » więcej 2024-06-11, godz. 08:10 Liga NHL - wynik Wynik poniedziałkowego meczu finału hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - Edmonton Oilers 4:1(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 2-0 dla Panthers)… » więcej 2024-06-11, godz. 08:10 Warszawa/ Jajo na placu 5 Rogów przechodzi lifting, będzie jaśniejsze Dwumetrowe jajo odsłonięte w maju ubr., jest teraz osłonięte namiotem. Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Dróg Miejskich, trwa czyszczenie tej instalacji… » więcej 2024-06-11, godz. 07:50 Nie żyje operator filmowy Arkadiusz Tomiak Nie żyje operator filmowy Arkadiusz Tomiak, autor zdjęć do takich filmów jak 'Daleko od okna', 'Symetria', 'Statyści', 'Palimpsest', 'Obława', 'Karbala'… » więcej 2024-06-11, godz. 07:40 USA/ Jubileuszowy koncert New York Conservatory of Music w polskim konsulacie Ćwierć wieku działalności świętuje New York Conservatory of Music założona przez pianistę Jerzego Stryjniaka i jego żonę, muzykolog Joannę Stryjniak… » więcej 2024-06-11, godz. 07:40 WAT i UW: nowy rozdział w badaniach nad materią miękką Naukowcy WAT i UW odkryli, że w ciekłych kryształach cząstki mogą układać się w spiralę (helisę) nawet wtedy, gdy zbudowane są tak, że nakładają… » więcej 2024-06-11, godz. 07:30 "Rz": Zdjęcie zabójcy w aktach śledztwa Organy ścigania znają wizerunek mężczyzny, który dźgnął nożem młodego żołnierza na białoruskiej granicy. Ustalane są jego personalia - informuje… » więcej 2024-06-11, godz. 07:30 USA/ Ekspert: wyniki wyborów do PE powinny wzbudzić pewien niepokój w Białym Domu Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinny wzbudzić pewien niepokój w Białym Domu - powiedział PAP ekspert think tanku German Marshall Fund Jackson… » więcej 2024-06-11, godz. 07:30 ME 2024 – Sobiech: w Hanowerze naszym piłkarzom niczego nie zabraknie Artur Sobiech uważa, że ośrodek w Hanowerze, z którego w czasie Euro 2024 będą korzystać polscy piłkarze, to obiekt na wysokim poziomie, ze świetnie przygotowanymi… » więcej 2024-06-11, godz. 07:20 Rosja/ Na Kaukazie rozbił się rosyjski bombowiec Su-34 Rosyjski bombowiec Su-34 rozbił się w Osetii Północnej na Kaukazie najprawdopodobniej w wyniku awarii - powiadomiły we wtorek lokalne media, powołując się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »