Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-27, 05:50 Autor: PAP

Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt

Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta mają jednak znacznie lepszą kontrolę nad różnymi partiami ciała i są lepiej zintegrowane – ustalili naukowcy.

Jak przypominają autorzy nowej pracy opublikowanej w magazynie „„Science Robotics” (https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.adi9754), konstruktorzy robotów, od wielu dekad starają się opracować maszyny naśladujące zwierzęta i podobnie sprawne jak one.


Jednak nadal żywe stworzenia są zdolne do wyczynów, które dla mechanicznych wytworów człowieka są nieosiągalne.


„Antylopa gnu może przemieszczać się na tysiące kilometrów po trudnym terenie, kozica górska potrafi wspinać się na pionowy klif, znajdując oparcie w stopniach, których praktycznie nie widać, a karaluch może stracić nogę i nie zwolnić” – mówi prof. Max Donelan z Simon Fraser University.


“Nie mamy robotów, które nawet w ułamku byłyby równie wytrzymałe, zwinne czy silne” – podkreśla specjalista.


Ekspert i jego zespół dokładnie przyjrzeli się pięciu różnym elementom kluczowym dla sprawności robota – mocy, ramie, napędowi, czujnikom i systemom kontroli.


Porównali je następnie do ich biologicznych odpowiedników.


Choć wcześniej sądzono, że zwierzęta są ogólnie dużo sprawniejsze dzięki lepiej działającym poszczególnym elementom, to prawda okazała się inna.


Podczas gdy pojedyncze elementy ciała zwierząt, co do zasady radziły sobie dużo gorzej od odpowiadających im elementów robota, to żywe stworzenia były o wiele lepsze pod względem kontroli i integracji swoich części.


„Zauważyliśmy, że z nielicznymi wyjątkami sztuczne komponenty przewyższają swoje biologiczne pierwowzory – czasami bardzo znacząco. Jednak naprawdę wyraźnie widać, że jeśli porówna się zwierzęta do robotów na poziomie całości, pod względem zdolności ruchu zwierzęta są niedoścignione. Robotyka musi jeszcze silnie się rozwinąć” – mówi jeden z naukowców, Tom Libby z SRI International.


Badacze przypominają jednak, że zwierzęta to efekt milionów lat ewolucji, a roboty konstruowane są tak naprawdę od kilkudziesięciu lat. To wskazuje, że można liczyć na dalszy, szybki postęp.


„Rozwój robotów będzie przebiegał szybciej od ewolucji, ponieważ nie działa ona w zaplanowany sposób. Możemy korygować budowę robotów, a lekcje wyniesioną z budowy jednego robota możemy zastosować w innym. Biologia nie ma takich możliwości. Zatem możemy działać dużo szybciej niż ewolucja, która zaczęła jednak dużo wcześniej” – podkreśla prof. Sam Burden z University of Washington.


Także to odkrycie może naturalnie pomóc w projektowaniu robotów, które staną się sprawniejsze dzięki naciskowi na lepszą integrację pracy ich podzespołów.


Badacze przedstawiają wizję robotów lepiej radzących sobie w naturalnym czy ludzkim środowisku i np. dostarczających paczki, pracujących w niebezpiecznym otoczeniu czy zajmujących się groźnymi materiałami.(PAP)


Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 10:20 Łódzkie/ Przewrócona betoniarka blokuje wjazd z DK74 na autostradę A1 w Piotrkowie Trybunalskim Przewrócona betoniarka od godz. 4.30 blokuje wjazd z DK74 na autostradę A1 w Piotrkowie Trybunalskim. Kierowca samochodu trafił do szpitala. Utrudnienia potrwają… » więcej 2024-06-11, godz. 10:20 Białystok/ Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami Sytuacja na wschodniej granicy czy pomoc dla przedsiębiorców w związku z planowaną przy granicy strefą buforową, sytuacja uchodźców w Polsce - to niektóre… » więcej 2024-06-11, godz. 10:20 ME 2024 - Engel: na pewno zdobędziemy jakieś punkty 'Na pewno zdobędziemy jakieś punkty i jeśli nie uda się awansować z dwóch pierwszych miejsc, to pozostaje szansa, aby wyjść z trzeciej pozycji' - powiedział… » więcej 2024-06-11, godz. 10:20 Cwalina-Śliwowska (Polska2050-TD): w pewnym sensie zawiedliśmy wyborców (wideo) Polacy po wyborach parlamentarnych nadal widzą kłótnie i przerzucanie się odpowiedzialnością, a nasi wyborcy oczekiwali czegoś innego; można powiedzieć… » więcej 2024-06-11, godz. 10:10 Francja/ Macron przedstawi we wtorek swą kampanię przed wyborami do parlamentu Prezydent Francji Emmanuel Macron wystąpi we wtorek po południu na konferencji prasowej, na której przedstawi kierunki kampanii obozu prezydenckiego przed przedterminowymi… » więcej 2024-06-11, godz. 10:00 RCB: w poniedziałek utonęły cztery osoby, od kwietnia łącznie 73 W poniedziałek utonęły kolejne cztery osoby - poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na platformie X. RCB apeluje o bezpieczeństwo, podkreślając… » więcej 2024-06-11, godz. 10:00 Zagrał Klauna Arta w „Masakrze w Halloween”. Teraz wcieli się w krwiożerczą Myszkę Miki David Howard Thornton wcieli się w rolę tytułowego Williego z parowca w komediowym horrorze „Screamboat”. Willie z parowca to jedna z pierwszych wersji… » więcej 2024-06-11, godz. 10:00 Wiceszef MON: wprowadzamy regulacje, które dają bezpieczeństwo użycia broni Wiceszef MON Stanisław Wziątek powiedział, że zgodnie z nowymi przepisami przygotowanymi przez MON użycie przez żołnierzy broni nie będzie traktowane jako… » więcej 2024-06-11, godz. 10:00 Lekkoatletyczne ME - Czubak po rekordzie Kaczmarek: to nie jest krok, to wielki skok (wideo) 'To nie jest krok, to wielki skok' - powiedział PAP rekordzista Polski w biegu na 400 m Tomasz Czubak o wyczynie Natalii Kaczmarek, która w poniedziałek czasem… » więcej 2024-06-11, godz. 09:50 Aktor znany z roli Herkulesa Poirot wyruszy w podróż śladami Agathy Christie David Suchet, który przez wielu uważany jest za najlepszego ekranowego Herkulesa Poirot, uda się w podróż śladami twórczyni postaci słynnego detektywa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »