Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-06-12, 13:44

"Słowiańskie mity i opowieści w komiksie"

Wiktoria Korzeniewska i Bartosz Renans w audycji Witolda Sułka [fot. archiwum prywatne]
Wiktoria Korzeniewska i Bartosz Renans w audycji Witolda Sułka [fot. archiwum prywatne]
Wiktoria Korzeniewska i Bartosz Renans w audycji Witolda Sułka [fot. archiwum prywatne]Jak zaznacza w rozmowie autorka komiksu o słowiańskich mitach, Wiktoria Korzeniewska, powstał on zarówno z przekonania o potrzebie przybliżenia ich młodszym czytelnikom i to w formie niezwykle przez nich lubianej, czyli opowieści graficznej.

Wspólnie z ilustratorką, Natalią Noszczyńską stworzyły więc nie tylko zbiór podań i legend, ale nadały mu formę powieściową, w której ważną rolę odgrywają współcześni bohaterowie.

Książkę wydało Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
2024-06-06, 14:36

Anna Kamińska o pracy nad opowieściami biograficznymi

Witold Sułek i Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Witold Sułek i Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Najważniejszy jest portret człowieka jako całości, ale poprzez opowieść, w której daje się głos wszystkim. To bez wątpienia charakteryzuje wszystkie dotychczasowe książki Anny Kamińskiej, która w audycji opowiada o swoim warsztacie, pasjach, wyszukiwaniu kolejnych bohaterek i bohaterów. Połączenie reportażu, dokumentu i twardej historii wyszperanej w archiwach z wartkim, literackim językiem doceniają też czytelnicy, a książki trafiają do czołówki sprzedaży. Do tego, jak przyznaje, lubi wyzwania i wchodzenie wciąż w nowe obszary wiedzy, a poznawanie ludzi i ich historii to wielka satysfakcja.
2024-06-04, 12:48

Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji?

Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji? [fot. pixabay.pl]
Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji? [fot. pixabay.pl]
O poezji można mówić i pisać na różne sposoby i z różnych perspektyw. Gość naszego spotkania prof. Piotr Śliwiński od wielu lat łączy dyskurs akademicki i profesjonalny warsztat krytycznoliteracki z czytelniczą pasją i osobistą refleksją i emocjonalnością. Podczas wizyty w Opolu w ramach XXI Festiwalu Nauki odwiedził, razem z prof. Pawłem Marcinkiewiczem studio Radia Opole, by nie tylko zaprezentować książkę "Niepozorność znaczeń. Szkice i preteksty", ale po prostu porozmawiać o polskiej poezji ostatnich lat.
2024-06-03, 16:02

Pierwszy polski komiks o kobiecie w spektrum autyzmu

Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Komiks "Zamaskowana. Z pamiętnika autystki", którego autorką jest Kasia Mazur, to, jak zauważyło również wielu krytyków literackich i specjalistów psychologów, nie tylko historia kobiety będącej w spektrum autyzmu, ale osobista, intymna historia od okresu dorastania do dorosłości. Nie pozbawiona humoru, w krótkich, tematycznych epizodach, pozwala nam również wejrzeć w głąb samych siebie. Znajdujemy tu bowiem nie tylko autyzm, ale również depresję, hejt związany z ciałem, czy brakiem zrozumienia inności.
2024-05-31, 15:48

Książki, które pomogą wprowadzić dzieci w świat muzyki

Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, nie tylko wybrała i poleciła kilka książek, które wprowadzają najmłodszych w świat muzyki, ale prezentują one temat w dużo szerszym kontekście, od tego czym jest dźwięk, jak go doświadczamy i przeżywamy, jak powstawały różne instrumenty, aż po życie sławnych kompozytorów i piosenkarek. Wiele z tych pozycji, to jednak nie popularnonaukowe opracowania, ale najczęściej ciekawe dla młodego czytelnika, żywe i fabularne historie, w których poznaje to wszystko wraz z bohaterami.
2024-05-29, 15:27

"Contrition" - kontrowersyjny, ale ważny i potrzebny komiks

Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Z Magdą Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozmawiamy o jednym z najgłośniejszych komiksów roku 2023, czyli "Contrition" Carlosa Porteli i Keko. Ze względu na podjęty w nim temat pedofili, a zwłaszcza tego, jak postępować z jej sprawcami, wzbudził zainteresowanie nie tylko wielbicieli wciągającej fabuły (którą również posiada, co jest jego niewątpliwym atutem, bo zamiast częstej w ttakich przypadkach publicystyki, dostajemy żywą historię, prawdziwych ludzi ), czy komiksu jako takiego, ale również środowiska psychologów, terapeutów, prawników, czy etyków.
2024-05-29, 15:20

Co nowego w bibliotece Eichendorffa?

Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Gościem audycji był ks. Marek Dziony, dyrektor Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej im. J. von Eichendorffa w Opolu, który zaprezentował kilka nowości, a jak podkreślił w rozmowie, biblioteka znacznie poszerzyła swoją ofertę, m.in. o książki dla młodszych czytelników.

Oczywiście tematyka śląska pozostaje nadal w centrum pracy, więc wiele miejsca poświęciliśmy kolejnemu tomowi legend i podań, które zebrał Richard Kuhnau, a którego współwydawcą jest właśnie biblioteka.
2024-05-28, 15:05

"El roi" - podróż między epokami

Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Debiutancka powieść Beaty Skrzypczak łączy w sobie elementy fantastyczne, czy bardziej mitologiczne, nawiązując do dawnych legend, jak i do tekstów starotestamentowych, a zarazem jest opowieścią o żydowskiej społeczności Nowego Sącza. Dla autorki, jak sama podkreśla w rozmowie, jest zarazem podróżą do własnych korzeni, jednak pisaną z myślą o rzeczach uniwersalnych i zapewne bliskich dla większości czytelników.
2024-05-14, 12:41

Z Agatą Kunderman o "Wodach czerwonych"

Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Chociaż najnowsza powieść Agaty Kunderman jest połączeniem klasycznego kryminału z thrillerem, to zawiera również ciekawy kontekst społeczno-obyczajowy, chociażby mobbingu, czy regulacji prawnych dotyczących składowania niebezpiecznych odpadów. Jest też zdecydowanie "układanką" dla cierpliwych czytelników, którzy lubią połączenie kilku równoległych historii, oraz dla tych, którzy lubią nowinki ze świata kryminalistyki i kryminologii. O niektórych, bo przecież nie można w tym przypadku zdradzić czytelnikom zbyt wiele, autorka opowiedziała w audycji, a dobrą informacją dla tych którym spodobają się przygody Niemiłki i Starskiej, będzie na pewno ta, że pisze już kolejną.
2024-05-07, 12:12

Dr Anna Gnot o twórczość Oty Filipa

Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki gościła z wykładem dr Anna Gnot, badaczka twórczości Oty Filipa. Literaturoznawczyni, wspólnie z prof. UO Pawłem Marcinkiewiczem odwiedziła również Radio Opole, aby przybliżyć słuchaczom życie i twórczość pisarza, którego kilka książek już ukazało się z języku polskim, a niebawem ukaże się kolejna w Wydawnictwie Książkowe Klimaty.
1234567

Zobacz także

2023-10-23, godz. 14:46 Na początku była "Kropka" Często wątpimy we własne siły i zdolności. Brakuje nam wsparcia, umiejętnej i subtelnej podpowiedzi, czegoś co popchnie nas do przodu, zwłaszcza w młodym… » więcej 2023-10-18, godz. 16:20 Karolina Kowal o bestsellerowej serii książek Susan Verde z Wydawnictwa Mamania Wszystko zaczęło się od jogi i opowieści o niej dla najmłodszych, co okazało się idealną propozycją, na dzisiejsze, nieco "zwariowane" czasy, w których… » więcej 2023-10-17, godz. 15:00 Klub Dyskusyjny Stephena Kinga zaprasza na kolejne spotkanie już w czwartek Działający od jakiego czasu w w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Klub Dyskusyjny Stephena Kinga zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem poświęcone… » więcej 2023-10-16, godz. 07:40 O nietypowych mieszkańcach pewnego dziecięcego pokoju Dziecięcy pokój najczęściej wypełniają zabawki. Jednak w książce "Tere fere, czyli bajki z dziecięcego pokoju", głos zabierają również mniej oczywiści… » więcej 2023-10-03, godz. 15:50 Jak rozmawiać z każdym i wszędzie, by unikać konfliktów i żyć lepiej? Różnice zdań i konflikty zdają się być wpisane w ludzką naturę. Można to jednak robić konstruktywnie, grzecznie i z empatią, o czym przekonuje mediatorka… » więcej 2023-10-02, godz. 16:10 Eleonora Szafran, córka Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego” o cudem odnalezionych pamiętnikach Ojca Chociaż postać Tadeusza Pietrzykowskiego nigdy nie została zapomniana, a kilka lat temu przybliżył ją szerokiej publiczności również film, odnalezione… » więcej 2023-09-29, godz. 18:45 Na czym polega wciąż rosnąca popularność mangi i anime w Polsce? Animacje japońskie obecne były w Polsce jeszcze w PRL-u, jednak prawdziwy boom nastąpił w latach 90-tych. Jednak to komiks stał się prawdziwym fenomenem… » więcej 2023-09-25, godz. 08:30 Stephen King ma w Opolu swój klub Z inicjatywy Kuby Branickiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu powstał Klub Dyskusyjny Stephena Kinga, a wszystko rozpoczęło się w dniu urodzin pisarza… » więcej 2023-09-22, godz. 10:27 Czy powrót "syna marnotrawnego" zawsze jest możliwy? Jak przekonuje autor książki - tak. Przy czym bierne oczekiwanie na powrót synów i córek "marnotrawnych" (a to właśnie ich, młodzieży i młodych dorosłych… » więcej 2023-09-19, godz. 18:40 Niezwykła ekspedycja Elliki Tomson. Czy niezwykłą podróż można przeżyć, nie ruszając się z domu? Czy można zostać podróżniczką i odkrywczynią we własnym bloku? Okazuje się, że tak, a robi to bohaterka najnowszej książki wydanej przez Wydawnictwo… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »