Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Społeczny protest w Kluczborku. Mieszkańcy zbierają…
2024-01-29, 14:29 Autor: Krzysztof Dobrowolski /oprac. Agnieszka Pietrzyk

Społeczny protest w Kluczborku. Mieszkańcy zbierają podpisy przeciwko zakładowi recyklingu [INTERWENCJA]

Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Mieszkańcy Kluczborka stanęli w obronie swojego środowiska naturalnego, wyrażając jednoznaczny sprzeciw wobec planów budowy zakładu recyklingu tworzyw sztucznych w okolicy ul. Fabrycznej. Planowane przedsięwzięcie, oznaczone symbolem P2 w planie zagospodarowania przestrzennego informuje, że dana lokalizacja nie jest odpowiednia do zakładania takiego typu obiektów, aby mógł powstać tam zakład recyklingu tworzyw sztucznych musiałby widnieć symbol O. Jednak to nie jedyny powód oburzenia mieszkańców. Ten obszar został zakwalifikowany jako obszar o szczególnym znaczeniu dla ochrony przyrody - należy do sieci Natura 2000. Budowa zakładu recyklingu w takim miejscu stwarzałaby poważne zagrożenie dla miejscowej fauny i flory, a także zakłócałaby naturalne ekosystemy. Mieszkańcy postanowili złożyć petycję do burmistrza i udało się im zebrać ponad 2 tysiące podpisów. Czy jednak to wystarczy?
- My mamy dalej pytania: ile wody będzie rocznie zużywać ten zakład, jakie związki chemiczne będą przenikały do wód, bo woda, która będzie schładzać i będzie oczyszczać ten plastik po przetopieniu i czy będzie uchodziła bezpośrednio po kanalizacji... Mieszkańcy Kluczborka niestety jeszcze tego nie wiedzą - komunikuje zaniepokojona mieszkanka Kluczborka.
Mieszkanka Kluczborka, Kamila Kuźmicka 1
Nasza reporterka, Anna Kurc, jeszcze w grudniu wybrała się na protest sprzeciwiający się tej budowie.

- Obawiamy się rozmiarów takiego zakładu w obrębie gdzie jest ponad tysiąc mieszkańców, którzy nie chcą takiego zakładu i nie widzimy żadnych pozytywnych aspektów takiego przedsięwzięcia - oznajmia mieszkanka Kluczborka.

- Nie mamy tutaj najzdrowszego klimatu i jeszcze nam się funduje bez takich konsultacji społecznych takie niespodzianki - mówi zdenerwowany kluczborczanin.

- Ludzie z Kuniowa, z Ligoty, Kraskowa i Nowego Dworu też są oburzeni, przecież to pójdzie w każdym kierunku, nie tylko w nasza stronę - oznajmia zaniepokojona kluczborczanka.

- Jesteśmy zaniepokojeni taką sytuacją, bo nie mamy dostępu do większej ilości informacji na ten temat - alarmuje mieszkanka.
Protestujący mieszkańcy Kluczborka
Zapytaliśmy Kamili Kuźmickiej, jednej z zaangażowanych mieszkanek, która ma oryginał tej petycji jakie informacje zebrali mieszkańcy Kluczborka.


- Teren tej działki jest oznaczany symbolem 2P, czyli pod produkcję i przemysł. Nie mogą być na tym terenie przetwarzane żadne śmieci oraz żadne odpady, tym bardziej że kilkaset metrów dalej są tereny chronione np: Natura 2000 i łąki stobrawskie, a są to tereny szczególnej ochrony. I dlatego nie rozumiemy zaparcia pana burmistrza. Dlaczego ta inwestycja nie została odrzucona w tej lokalizacji od początku? - zastanawia się pani Kamila Kuźmicka.
Kamila Kuźmicka 2
Burmistrz Kluczborka, Jarosław Kielar skomentował wypowiedzi mieszkańców oraz przede wszystkim zapis planu zagospodarowania terenu.

- Ten zapis budzi duże kontrowersje, a decyzja moja jest taka, że komisja urbanistyczna, która działa przy burmistrzu będzie tą sprawą indywidualnie się zajmować plus osoba, która projektowała ten plan zagospodarowania przestrzennego. Ja od razu powiem, że nie ma żadnego zamiaru, aby jakieś zmiany w planie robić, żeby było to zmiany, które miałyby spowodować usankcjonowanie tej inwestycji - podkreśla burmistrz Kluczborka.
Burmistrz Kluczborka, Jarosław Kielar 1
Warto zauważyć determinację mieszkańców Kluczborka w domaganiu się odpowiedzi i działań ze strony władz lokalnych. Ostateczne słowa burmistrza Kluczborka, Jarosława Kielara, sugerują, że sprawa ta będzie poddana gruntownej analizie, a decyzje podejmowane będą w oparciu o rzetelną ocenę sytuacji i uwzględnienie głosu społeczności lokalnej.

Mieszkańcy Kluczborka mają nadzieję, że ich obawy zostaną wysłuchane i że władze podejmą mądre i odpowiedzialne decyzje, które będą służyć nie tylko interesom ekonomicznym, ale przede wszystkim ochronie środowiska naturalnego i zdrowiu społeczności lokalnej.

Jak zakończy się sprawa? Aby dowiedzieć się więcej posłuchaj całej audycji poniżej.

Zobacz także

2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej 2024-04-02, godz. 20:30 Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA] "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka… » więcej 2024-03-29, godz. 14:37 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej 2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:54 Egzamin na prawo jazdy zdać niełatwo [INTERWENCJA] Na nasz interwencyjny telefon 774 541 541 trafiło ostatnio zgłoszenie, w którym jeden z naszych słuchaczy skarży się na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego… » więcej 2024-03-26, godz. 14:00 Kto i gdzie może rozwieszać swoje materiały wyborcze? [INTERWENCJA] Kampania wyborcza trwa, to też taki czas, kiedy z płotów, bilbordów, witryn sklepowych, przystanków, słupów ogłoszeniowych i fasad budynków uśmiecha… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »