Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum IPN zaprezentowało publikację poświęconą…
2024-05-09, 09:00 Autor: IAR/#Banach/w dwi/

Archiwum IPN zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków

Publikacja Archiwum IPN „Bez winy i bez przyszłości. Losy członków rodzin »zdrajców ojczyzny« represjonowanych na mocy rozkazu NKWD nr 00486”
Publikacja Archiwum IPN „Bez winy i bez przyszłości. Losy członków rodzin »zdrajców ojczyzny« represjonowanych na mocy rozkazu NKWD nr 00486”
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Wydawnictwo "Bez winy i bez przyszłości. Losy członków rodzin "zdrajców ojczyzny" represjonowanych na mocy rozkazu NKWD nr 00486" przedstawia genezę, przebieg i tragiczne konsekwencje operacji, przeprowadzonej na mocy rozkazu sowieckiego NKWD z 1937 roku, skierowanej przeciwko rodzinom Polaków uznanych za "zdrajców ojczyzny", w głównej mierze kobietom i ich dzieciom.
Jeden z autorów tomu wicedyrektor Archiwum IPN Mariusz Kwaśniak wyjaśnia, że to wydawnictwo dotyka zupełnie niezbadanego dotąd elementu tragedii Polaków, którzy po traktacie Ryskim pozostali na terenach wcielonych do Związku Sowieckiego i byli mordowani w latach 1937-38. "Los ofiar operacji Polski był tragiczny 150 tysięcy osób skazanych, w tym 111 tysięcy rozstrzelanych. Do tej pory jednak nie wiedzieliśmy, że aż tak duży zasięg miały represje na rodzinach osób zabitych w toku operacji polskiej. Jeżeli założymy, że ofiar operacji polskiej było około 150 tysięcy, byli to głównie mężczyźni, którzy założyli rodzinę, rodziny były wówczas wielodzietne i te dzieci także poniosły konsekwencje, to możemy mówić o kilkuset tysiącach ofiar" - zaznacza.

Drugi z autorów publikacji Paweł Zielony wyjaśnia, że w książce dzięki pozyskanym dokumentom z archiwów ukraińskich, ukazany jest tragiczny los żon i dzieci skazanych na śmierć Polaków. "Pokazujemy losy tych kobiet, aresztowanych, prześladowanych, zsyłanych do łagrów najczęściej do Kazachstanu. Odbierano im dzieci, a po odbyciu tak zwanej kary wracały po 5 - 7 latach w rodzinne strony i nie miały niczego ani mieszkania, ani domu, ani rodziny bo w czasie wojny a także w operacjach wielkiego od terroru znaczna część rodziny zmarła" - mówi.

Paweł Zielony dodaje, że oprócz dokumentów ukazujących tragedię żon i dzieci Polaków mordowanych przez funkcjonariuszy NKWD, najcenniejszym elementem książki są odnalezione w dokumentach zdjęcia. "Wśród tej dużej liczby dokumentów archiwalnych, które pozyskaliśmy od naszych przyjaciół z Ukrainy szukaliśmy twarzy, szukaliśmy zdjęć. W promilu tych dokumentów znaleźliśmy zdjęcia, często zdjęcia sygnalityczne kobiet, które zostały skazane w ramach rozkazu 00486. Jest ich niewiele, są to fotografie robione nie w najbardziej sprzyjającym czasie dla tych osób, tylko często podczas aresztowań, przesłuchań i na tych zdjęciach widać te emocje" - dodał.

Nad książką pracowali także: Iwan Kozłowski i Bożena Witowicz.
Przy opracowywaniu książki wykorzystano materiały archiwalne pozyskane ze współpracujących z Archiwum IPN ukraińskich obwodowych archiwów państwowych w Chmielnickim, Odessie i Winnicy.

Zobacz także

2024-06-11, godz. 15:50 Centrum Weterana będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego Weterani współczesnych misji polskiego wojska będą traktowani tak samo, jak uczestnicy walk z czasu drugiej wojny światowej. Stanie się tak m.in. dzięki… » więcej 2024-06-10, godz. 14:33 Paweł Pietrzyk: archiwa to historia w skali mikro [wywiad] Archiwa Państwowe dbają o przeszłość, a jednocześnie są mocno osadzone w teraźniejszości, by zabezpieczyć dokumenty dla przyszłych pokoleń. Archiwa… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 82. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki z Auschwitz-Birkenau Mija 82. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 10 czerwca 1942 roku około 50 więźniów podjęło próbę przedostania… » więcej 2024-06-10, godz. 09:00 Dzisiaj (10.06) uroczysta gala wręczenia nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie poznamy laureatów tegorocznej XXIII edycji nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 10 czerwca » więcej 2024-06-09, godz. 12:11 Strach, entuzjazm, pragnienie wolności. 40. rocznica powstania Federacji Młodzieży Walczącej Byli za młodzi na "Solidarność", więc założyli własną organizację. Mija 40 lat od powstania Federacji Młodzieży Walczącej - jedynego w PRL ogólnopolskiego… » więcej 2024-06-09, godz. 12:06 Wybory do PE 2024 w Polsce Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Polacy głosują po raz piąty i wybierają 53 europosłów spośród około tysiąca kandydatów. W sumie… » więcej 2024-06-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 9 czerwca » więcej 2024-06-08, godz. 11:00 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta 8 czerwca 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta walijskiego pochodzenia, autor monumentalnych prac dotyczących historii Europy, Polski… » więcej 2024-06-08, godz. 09:00 105 lat temu urodził się Władysław Siemaszko, prawnik, żołnierz AK, badacz zbrodni wołyńskiej 105 lat kończy dziś Władysław Siemaszko, pseudonim Wir, żołnierz Armii Krajowej, prawnik, od lat 80. badacz zbrodni na ludności polskiej na Wołyniu w okresie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »