Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać…
2024-02-28, 13:04 Autor: Beata Granatowska

43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Jak do tego doszło?

Antoni Maziarz [fot. archiwum prywatne]
Antoni Maziarz [fot. archiwum prywatne]
Dziś, kiedy kolejki ustawiają się co najwyżej przed modnymi lokalami, no i oczywiście do lekarza, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś stało się... po wszystko. Ale kwintesencją socjalistycznej gospodarki była reglamentacja, której symbolem były kartki. 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Kolorowe karteczki z wydzieranymi znaczkami były niemal tak samo ważne, jak dowód osobisty. O tym, jak do tego doszło rozmawialiśmy z historykiem dr. hab. Antonim Maziarzem.

Zobacz także

2024-05-10, godz. 09:05 Dariusz Romanowski o nieudanych produkcjach w patriotycznej kinematografii "Czerwone maki" Krzysztofa Łukaszewicza to ostatnia polska superprodukcja historyczno-patriotyczna. Reżyser miał do dyspozycji spory budżet, dobrych aktorów… » więcej 2024-05-09, godz. 11:05 Małgorzata Kornaga o mobilizowaniu do obywatelskiej aktywności Małgorzata Kornaga przez wiele lat była dziennikarką, radiową i telewizyjną. Teraz realizuje się w innych sferach: jest radną, działa w stowarzyszeniach:… » więcej 2024-05-08, godz. 10:13 O insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie Uniwersale połanieckim z historykiem Grzegorzem Bortn… W majowej "kumulacji" świąt i rocznic państwowych najmniej chyba mówi się o insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie czyli Uniwersale… » więcej 2024-05-07, godz. 10:27 "My, skrajnie otyli" - posłuchaj rozmowy z autorką reportażu o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią Dwie trzecie polskich żołnierzy ma nadwagę, a 17 procent jest otyła - wynika z badań Narodowego Programu Zdrowia. Najcięższy wojskowy miał 189 kg! Ale… » więcej 2024-05-02, godz. 14:40 Co mają renifery do raf koralowych, a hipopotamy do nawożenia pól w Afryce? Jak mądrze zorganizowane jest życie na Ziemi i jak wszystko się ze sobą łączy? O tym opowiada pasjonujący mini serial "Nasz pełny życia świat", o którym… » więcej 2024-04-30, godz. 12:51 Czy może być coś piękniejszego niż majowy odpoczynek pod krzewem kwitnącego bzu z ciekawą książką? Przekonanie, że majowy odpoczynek pod krzewem kwitnącego bzu z ciekawą książką nie jest jednak powszechnym przekonaniem, a Polakom daleko do czytelniczej… » więcej 2024-04-29, godz. 11:52 "Ciągle mamy poczucie, że wybory samorządowe są niespecjalnie istotne, że prawdziwa polityka rozgrywa się gdzieś… Niemal połowa Polaków popiera populistów i rządy autorytarne, co sytuuje nas w europejskiej czołówce. Ale należy podkreślić, że jest to światowa tendencja… » więcej 2024-04-26, godz. 14:20 "W sumie najlepsi floryści to panowie, wbrew stereotypowi" - Rafał Kawałko "Kwiat kwitnie dla własnej przyjemności" - stwierdził Oscar Wilde. Piękny cytat, ale zawiera tylko połowę prawdy, bo kwiat dostarcza tej przyjemności także… » więcej 2024-04-25, godz. 15:22 Jak można upiększyć i ożywić przestrzeń publiczną, rozmawiamy z architektem Romanem Jabłońskim Budynki, place, pomniki to nie wszystko, co tworzy wygląd miasta. Czasami o uroku i wyjątkowości jakiegoś miejsca stanowią detale: przystanki, ławki czy… » więcej 2024-04-24, godz. 12:27 "To moja najlepsza książka" - Sławomir Koper o "Niezwykłej Toskanii" Sławomir Koper "Niezwykłą Toskanię", jak na siebie, pisał bardzo długo. W efekcie powstał literacki przewodnik po najciekawszych zakątkach tego regionu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »