Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2024-06-10, 11:11

15 urodziny OPAK-u

Na zdjęciu część ekipy OPAK-u [fot. materiały OPAK, źródło: https://www.facebook.com/stowarzyszenieOPAK]
Na zdjęciu część ekipy OPAK-u [fot. materiały OPAK, źródło: https://www.facebook.com/stowarzyszenieOPAK]
Już 15 lat działa Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, oferujący mieszkańcom najróżniejsze działania w ramach szeroko pojętej sztuki, warsztatów, i koncertów. Z okazji urodzin członkowie stowarzyszenia przygotowali szereg wydarzeń, które odbędą się w Miejscu X, o czym szerzej opowiedzieli zaproszeni goście: Ola Markiw, Teresa Łakomy i Patryk Kajdas.
2024-06-06, 14:18

Małgorzata Szumska o książce "Uważnik". Premiera 19. czerwca

Małgorzata Szumska [fot. Daria Pakuła]
Małgorzata Szumska [fot. Daria Pakuła]
Małgorzata Szumska [fot. Daria Pakuła]
Małgorzata Szumska [fot. Daria Pakuła]
O książce pt. "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania" opowiedziała nam jej autorka Małgorzata Szumska, podróżniczka i autorka m.in. "Zielonej Sukienki. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii". W najnowszej publikacji stara się wyjaśnić, na czym polega mądra i uważna turystyka. Podpowiada też, jak głębiej doświadczać odwiedzanych miejsc, a przy tym nie ulegać presji "zaliczania" kolejnych atrakcji. Premiera nowej książki zaplanowana jest na 19. czerwca.
2024-06-08, 00:16

Filip Košťálek zaprasza na tegoroczny festiwal Colors of Ostrava

Colors Of Ostrava [materiały promocyjne organizatora]
Colors Of Ostrava [materiały promocyjne organizatora]
17 lipca rozpocznie się kolejny festiwal Colors of Ostrava. Tym razem Czechy odwiedzą tak uznani artyści jak: Queens of the Stone Age, Lenny Kravitz, Sam Smith, James Blake, Gary Clark Jr., Khruangbin czy Bat For Lashes. Współodpowiedizalny za booking artystów Filip Košťálek zdradziły kulisy organizacji muzycznego święta i zaprosił na nie polskich uczestników.
2024-06-07, 23:58

Kamp! o pożegnalnej trasie i studyjnym dorobku

Kariera zespołu Kamp! nieubłaganie dobiega końca. W ramach pożegnalnej trasy grupa odwiedziła Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Radosław Krzyżanowski, Michał Słodowy i Tomasz Szpaderski znaleźli przed swoim występem czas dla słuchaczy Radia Opole. Rozmowę zaczęliśmy od różnorodnej dyskografii tria. Choć artyści przyznali, że wolty stylistyczne bywały powodem frustracji, aktualnie doceniają eklektyzm swojego repertuaru.
2024-06-05, 13:55

Zespół Lemoniada wspiera czytelnictwo piosenką

Magiczne Światy - piosenka Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej w wykonaniu zespołu LEMONIADA
Jakiś czas temu mogliśmy poznać piosenkę "Magiczne światy", wykonaną przez zespół Lemoniada do tekstu Basi Beuth i muzyki Kuby Mitoraja, Dalibora Drcelica i również Basi Beuth. Piosenka, która została hymnem XX Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, zyskała również oprawę wizualną, czyli teledysk zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu wspólnie z Fundacją BluesOpole.

O tym, jak wyglądały pracę na utworem i teledyskiem opowiedzieli w audycji: Marcin Duda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Basia Beuth wraz z dwiema wokalistkami zespołu Lemoniada Zosią Kowczyk i Hanią Bajgert.
2024-06-04, 11:40

Kinga Wylęgły ponownie nagrodzona na Piosenkobraniu

Witold Sułek, Kinga Wylęgły, Dariusz Wylęgły, Małgorzata Wylęgały [fot. Daria Pakuła]
Witold Sułek, Kinga Wylęgły, Dariusz Wylęgły, Małgorzata Wylęgały [fot. Daria Pakuła]
Kinga Wylęgły [fot. Daria Pakuła]
Kinga Wylęgły [fot. Daria Pakuła]
Wprawdzie wizyta Kingi Wylęgły wraz z Dariuszem Wylęgłym w Radiu Opole związana była z kolejną edycją Piosenkobrania, w którym zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii, ale poruszyliśmy o wiele więcej tematów i wątków związanych z artystyczną drogą wokalistki. Dowiedzieliśmy się, co ją inspiruje, jaka muzyka jest jej najbliższa i jak ważne są teksty śpiewanych piosenek. Poznaliśmy również plany na najbliższą przyszłość i posłuchaliśmy, poza znanym słuchaczom z Opolskiej Listy Polskiej Piosenki utworem "Nieważny cel", również najnowszej piosenki, którą jest "Jaskółka uwięziona" z repertuaru Stana Borysa.
2024-05-29, 16:35

"Polska Akademia Nauk w Wiedniu jest najlepszym miejscem, żeby poznać stolicę polskości w Austrii" - mówi Konrad Maraszek

Polska Akademia Nauk w Wiedniu to miejsce, w którym pracuje Konrad Maraszek, gość wtorkowej "Debaty o kulturze" Mariusza Majerana [fot. Mariusz Majeran]
Polska Akademia Nauk w Wiedniu to miejsce, w którym pracuje Konrad Maraszek, gość wtorkowej "Debaty o kulturze" Mariusza Majerana [fot. Mariusz Majeran]
Polska Akademia Nauk w Wiedniu to miejsce, w którym pracuje Konrad Maraszek, gość wtorkowej "Debaty o kulturze" Mariusza Majerana. Pełni w PAN - Stacja Naukowa w Wiedniu funkcję bibliotekarza. Pochodzi z Brzegu. Z wykształcenia jest historykiem wojskowości. Poza tym, że jest doświadczonym bibliotekarzem uwielbiającym swoją pracę, jest także autorem wielu wystaw i wykładów poświęconych fotokorespondentom wojennym i propagandzie II wojny światowej.

Jak nasz gość znalazł się w Wiedniu, co go szczególnie interesuje, na czym polega rola wiedeńskiego PAN, jak się żyje w Austrii, o to m.in. pytał Mariusz Majeran, który osobiście pojawił się na miejscu. Jednym z zainteresowań naszego gościa jest także kuchnia historyczna i o tym też sporo opowiedział w audycji.
2024-05-25, 00:27

Ninjah i Mej o płycie "Wyjdzie w praniu" Okolicznego Elementu i koncercie w Wyjściu Awaryjnym

Choć Ninjah i Mej nagrali wspólnie kilka wydawnictw od premiery "Powrotu na dzielnię", na pełnoprawną płytę Okolicznego Elementu fani grupy musieli czekać osiem lat. Album "Wyjdzie w praniu" ukazał się 22 maja. Duet zdradził kulisy powstawania nowego dzieła. Artyści zaprosili też na koncert premierowy, który odbędzie się w najbliższą sobotę (25.05) w Wyjściu Awaryjnym.
2024-05-24, 23:44

Skubas o promowaniu płyty "W ogień"

Skubas, próby do koncertu „Scena alternatywna – Romantyczność”, 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Skubas, próby do koncertu „Scena alternatywna – Romantyczność”, 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Skubas będzie jedną z gwiazd nadchodzącego wielkimi krokami 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Artysta wykona w duecie z Józefiną utwór "Gdy jest brzydko" w konkursie "Premier". Songwriter wystąpił na początku kwietnia w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i znalazł czas, żeby opowiedzieć słuchaczom Radia Opole o powstawaniu płyty "W ogień". Muzyk nie kryje, że woli słuchać spostrzeżeń fanów na temat nowego repertuaru, niż o nim opowiadać. Czy interpretacje słuchaczy zdążyły go zaskoczyć?
2024-05-22, 14:15

Agnieszka Kania o swojej książce „Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach”

Agnieszka Kania [fot. Marcin Skomudek]
Agnieszka Kania [fot. Marcin Skomudek]
„Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach” - to tytuł książki, która odkrywa niezwykłe miejsca w Opolu, a te znane - ukazuje z zupełnie innej perspektywy. Wydanie książki zaplanowane jest na jesień tego roku, ale już w najbliższy czwartek (23.05) odbędzie się spotkanie z jej autorką Agnieszką Kanią oraz autorką zdjęć - Patrycją Kucik. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w sali VIP Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Agnieszka Kania opowiedziała w audycji Mariusza Majerana, co ją zainspirowało do napisania książki.
1234567

Zobacz także

2024-02-28, godz. 11:00 GSW w Opolu ma swoją grupę przyjaciół w postaci Towarzystwa Czujemy obawy przed wejściem, jest to zawstydzające? To zrozumiałe, że nie każdy jest gotowy. Ale czy warto rezygnować? Oczywiście, że nie! Zachęca do… » więcej 2024-02-26, godz. 16:50 Zbigniewem M. Bielak otworzył wystawę swoich prac w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Autor okładek płytowych dla światowej sławy wykonawców muzyki metalowej i rockowej odwiedził Opole i spotkał się z miłośnikami tego rodzaju muzyki i… » więcej 2024-02-21, godz. 17:12 Jak zmieniły się nasze miasta przez ostanie 20 lat? Rozmowa z Filipem Springerem Reportażysta, fotoreporter i pisarz Filip Springer był gościem Radia Opole. Rozmawiałyśmy o zmianach, jakie dokonały się w polskiej architekturze przez… » więcej 2024-02-21, godz. 13:30 Czy w czasach, w których coraz trudniej zdobyć czytelnika, publikowanie pozycji niemieckojęzycznych ma sens? 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce zaprasza na spotkanie o… » więcej 2024-02-16, godz. 19:17 Z Hajworony przez Uzbekistan Indie i Afrykę do Polski Magdalena Górniak-Bardzik z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Rodem z Kresów. Historie osobiste", którego bohaterką… » więcej 2024-02-16, godz. 15:18 O książce "Gotówka to wolność" opowiedział Rafał Ganowski Prawnik i autor bloga "Podróże ku wolności" - Rafał Ganowski był naszym gościem. Opowiedział o książce pt. "Gotówka to wolność", w której przedstawił… » więcej 2024-02-14, godz. 16:27 Jakie są prawa człowieka w szkole? Rozmowa z Aliną Czyżewską Jakie są prawa człowieka w szkole? I jak się o nie upomnieć? Tym tematem zajęła się w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej organizując warsztaty i prelekcję… » więcej 2024-02-13, godz. 14:13 Spotkanie w 10. rocznicę śmierci wyjątkowego artysty Bolesława Polnara - relacja 10 lutego minęło 10 lat od śmierci wyjątkowego artysty - Bolesława Polnara. Z tej okazji Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała spotkanie wspomnieniowe… » więcej 2024-02-10, godz. 09:48 Dlaczego warto stosować feminatywy? Rozmowa z profesorką UO, Anną Tabisz O popularyznacji żeńskich form językowych rozmawialiśmy z profesorką Uniwersytetu Opolskiego, kierowniczką Katedry Języka Polskiego w Instytucie Językoznawstwa… » więcej 2024-02-06, godz. 14:10 Tego nie dowiesz się w szkole! MBP w Opolu zaprasza młodzież na warsztaty "Tego nie dowiesz się w szkole" - to cykl spotkań dla młodzieży szkół średnich, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Ich tematyka dotyczy… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »