Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Spięcie' - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2021-12-28, 16:11 Autor: Joanna Matlak

"Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław Bartoszewski, prof. Grażyna Ancyparowicz

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W programie komentowano m.in. ostatnie orzeczenie TSUE, które dotyczy spraw toczących się w Rumunii. Chodzi o orzeczenie z 21 grudnia, w myśl którego korupcja oraz nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej nie podlegają jurysdykcji krajowego trybunału konstytucyjnego. Co więcej, w ocenie TSUE, za niestosowanie się do orzeczeń TK w tych sprawach, sędziowie nie mogą być karani dyscyplinarnie. Gościem programu "Spięcie" w tej sprawie był Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

- Dlaczego ta sprawa jest istotna i dlaczego jest w niej wiele punktów wspólnych z polskim sporem z TSUE? - pytał redaktor Michał Rachoń.

- Polska jest na afiszu pokazywania sporów wewnątrz UE, przede wszystkim dyktatu organów unijnych nad rządem konstytucyjnego kraju członkowskiego. Rumunia toczy podobny spór z TSUE. W maju tego roku TSUE orzekł, że traktaty są ponad krajową konstytucją w tym przypadku Rumunii. Według TSUE nie może być tak, że sędziowie są karani dyscyplinarnie za nieprzestrzeganie wyroków TK. Wówczas TK w odpowiedzi na wyrok TSUE uznał, że konstytucja jest najwyższym prawem Rumunii i nie na takie zobowiązania Rumunia się pisała, przystępując do Unii Europejskiej. Brzmi znajomo prawda? - mówił wiceminister Kaleta.

- Kilka miesięcy później podobnie orzekł polski Trybunał Konstytucyjny i znów zrobiła się wrzawa wokół spraw Polski i na tej kanwie zablokowano środki unijne do Polski. To orzeczenie z ubiegłego tygodnia jest niebezpieczne dla Rumunii, Polski i innych państw, które nie chcą się poddać woli Berlina, a wiemy jakie są plany, które rząd niemiecki forsuje - mówił gość programu "Spięcie".

Kolejnym gościem programu był Władysław Bartoszewski, polityk PSL, z którym rozmawiano o polityce energetycznej i klimatycznej, a w ostatniej części audycji gościem była prof. GWSH Grażyna Ancyparowicz, którą pytano o konsekwencje wprowadzenia pakietu "Fit for 55".
"Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michala Rachonia. Goście: Sebastian Kaleta, Władysław Bartoszewski, prof. Grażyna Ancyparowicz

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »