Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana…
2024-04-27, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

Mija 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

Spotkanie papieża Jana Pawła II z wiernymi w Gębarzewie pod Gnieznem podczas I pielgrzymki do Polski [fot. NAC]
Spotkanie papieża Jana Pawła II z wiernymi w Gębarzewie pod Gnieznem podczas I pielgrzymki do Polski [fot. NAC]
Dziesięć lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, zostali kanonizowani dwaj papieże: Polak - Jan Paweł II i Jan XXIII - Włoch. Po raz pierwszy w historii, jednocześnie zostali uznani za świętych dwaj biskupi Rzymu. Po raz pierwszy także mszę kanonizacyjną odprawili dwaj papieże: Franciszek i papież senior Benedykt XVI (zmarł w 2022).
Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II. W ceremonii na placu św. Piotra w Watykanie wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym tysiące z Polski. Papież Franciszek nazwał Jana Pawła II - "papieżem rodziny", a Jana XXIII - "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu".

W mszy kanonizacyjnej uczestniczyło 150 kardynałów i 1000 biskupów, wśród nich blisko 70 z Polski, oraz sześć tysięcy księży. Przy ołtarzu honorowe miejsca zajęło ponad 90 oficjalnych delegacji państwowych, w tym koronowane głowy i szefowie państw. Obecni byli między innymi prezydenci: Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano, którzy reprezentowali kraje pochodzenia świętych. Uroczystości relacjonowało ponad dwa tysiące dziennikarzy z ponad 60 krajów. Za pośrednictwem mediów kanonizację śledziły miliony ludzi na całym świecie.

Droga Jana Pawła II do świętości była najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Miesiąc po jego pogrzebie papież Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swojego poprzednika, a 1 maja 2011 roku ogłosił go błogosławionym. 5 lipca 2013 roku papież Franciszek wyraził zgodę na kanonizację. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września, na 27 kwietnia następnego roku. Jan Paweł II, przed wyborem kardynał Karol Wojtyła, zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 1978 do 2005 roku. "Papież pielgrzym" odbył 104 podróże na całym świecie. To on w 2000 roku beatyfikował Jana XXIII.

Papieża Polaka ogłoszono świętym dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji. Kanonizowany wraz z nim, Jan XXIII kierował Kościołem w latach 1958-1963. Pochodzący z północnych Włoch, Angelo Roncalli był nazywany "dobrym papieżem Janem" lub "Janem uśmiechniętym". Jego kanonizacja odbyła się pół wieku po śmierci i 13 lat po beatyfikacji.
Obaj kanonizowani byli uważani za wielkich papieży XX wieku. Podejmowali liczne działania na rzecz pokoju na świecie, ich pontyfikaty zostały uznane za przełomowe, a życie było przepełnione modlitwą. Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, zwany "wiosną Kościoła", i otworzył Kościół na dialog z wyznawcami innych religii chrześcijańskich, Żydami i niewierzącymi oraz na kontakty ekumeniczne.

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Realizował postanowienia Soboru Watykańskiego II, angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Przygotował i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Obaj papieże czerpali inspirację i siłę z głęboko przeżywanej wiary. Zarówno Jan Paweł II, jak i Jan XXIII, zmarli w opinii świętości.

Do przypadającej 27 kwietnia 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II nawiązał papież Franciszek podczas ostatniej (24.04) audiencji ogólnej na placu św. Piotra. Papież przypomniał o rocznicy i zwracając się do Polaków powiedział: "Patrząc na życie Świętego Jana Pawła II widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie dary wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu".

Franciszek wezwał Polaków do promowania życia i odrzucenia kultury śmierci, a także do modlitw o pokój, o który tak zabiegał Jan Paweł II.

(więcej)

Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i święty Kościoła katolickiego, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był poetą, aktorem i pedagogiem, a także filozofem historii, mistykiem i człowiekiem modlitwy. Podczas II wojny światowej pracował jako robotnik w kamieniołomach i współtworzył konspiracyjny teatr. Po wojnie, już jako ksiądz, a później biskup i kardynał, zmagał się z realiami komunistycznego reżimu. Wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku, był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz najmłodszym z papieży od półtora wieku. Miał wówczas 58 lat. Papież pochodzący zza tzw. żelaznej kurtyny, stał się jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych na wszystkich kontynentach. Był też pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. Jan Paweł II przewodniczył blisko 200 uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Wyniósł na ołtarze więcej osób niż jego poprzednicy przez pięć stuleci. Zwracał uwagę na świętość ludzi świeckich, między innymi beatyfikował pierwsze w historii Kościoła małżeństwo - Marię i Luigiego Quattrocchi z Włoch.

Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, wśród nich ośmiu Polaków. Z jego inicjatywy odbyło się kilkanaście światowych spotkań młodzieży, które są kontynuowane do dziś. Opublikował ponad sto różnych dokumentów, był autorem kilkunastu encyklik, w tym pierwszej ekumenicznej, zatytułowanej "Ut unum sint". W 2000 roku ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Jan Paweł II pielgrzymował dziewięć razy do ojczyzny. W 1979 roku przybył do Polski jako pierwszy papież w historii i jednocześnie - jako pierwszy biskup Rzymu do kraju rządzonego przez komunistów. Podczas ostatniej pielgrzymki w 2002 roku zawierzył ojczyznę i świat Bożemu Miłosierdziu. Powiedział wtedy: "Bóg jest miłosierny i my winniśmy być świadkami miłosierdzia, będąc jedni dla drugich miłosierni".

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu. Z kolei 16 października - w rocznicę wyboru kardynała Wojtyły na papieża - jest obchodzony, ustanowiony przez Sejm, Dzień Papieża Jana Pawła II. W uchwale z 2005 roku posłowie napisali, że stanowi on hołd "największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory".

W 2020 roku w rodzinnych Wadowicach rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziców Świętego Jana Pawła II - Emilii i Karola Wojtyłów. Emilii Wojtyle z domu Kaczorowskiej przysługuje tytuł Służebnicy Bożej, a Karolowi Wojtyle seniorowi - tytuł Sługi Bożego.

Zobacz także

2024-05-09, godz. 13:00 79. rocznica wyzwolenia KL Stutthof 79 lat temu, 9 maja 1945 roku, wojska radzieckie wkroczyły do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Założony w 1939 roku w Sztutowie… » więcej 2024-05-09, godz. 11:30 Dziś Dzień Europy Dziś świętujemy Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił swoją wizję nowoczesnej… » więcej 2024-05-09, godz. 11:00 W Muzeum Niepodległości zaprezentowało „Portret zesłańca” Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentowało unikatowy obraz - „Portret zesłańca” Aleksandra Sochaczewskiego z 1885 roku. To portret starszego mężczyzny… » więcej 2024-05-09, godz. 09:00 Archiwum IPN zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Wydawnictwo… » więcej 2024-05-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 9 maja » więcej 2024-05-08, godz. 19:41 Prof. G. Berendt o zakończeniu II wojny światowej Profesor historyk Grzegorz Berendt przypomina, że zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polsce wolności i suwerenności. 79 lat temu, 8 maja 1945… » więcej 2024-05-08, godz. 18:38 69 lat temu zmarł Kazimierz Wajda, słynny Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali" 69 lat temu, 8 maja 1955 roku, zmarł Kazimierz Wajda, aktor radiowy i filmowy, niezwykle popularny przed II wojną światową. W słynnej audycji Polskiego Radia… » więcej 2024-05-08, godz. 18:34 Mija 5. rocznica śmierci Zofii Pociłowskiej-Kann, rzeźbiarki, poetki, więźniarki Ravensbrück 5 lat temu, 8 maja 2019 roku, zmarła Zofia Pociłowska-Kann, rzeźbiarka, poetka, była więźniarka Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 IPN zaprezentuje publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w operacji antypolskiej NKWD Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje dziś publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Spotkanie… » więcej 2024-05-08, godz. 09:00 Dzień Zwycięstwa 8 maja jest obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »