Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-20, 14:46 Autor: Wanda Kownacka

Finał projektu „Internowana nadzieja”

Jacek Łuczak [fot. Barbara Więcek]
Jacek Łuczak [fot. Barbara Więcek]
Zakończył się projekt edukacyjny Radia Opole pt. „Internowana nadzieja” przygotowany w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ostatnimi akcentami projektu była konferencja naukowa pt. „35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Nowe spojrzenie na rolę archiwistów w poznawaniu i nauczaniu historii” oraz wyjątkowy koncert Józefa Skrzeka w Studiu „M” Radia Opole, które miały miejsce 16 grudnia.
Wcześniej, od 5 grudnia, w ramach projektu mieszkańcy naszego regionu mogli wziąć udział w licznych, zróżnicowanych pod względem formy wydarzeniach. To koncert Jana Pietrzaka w legendarnej auli Uniwersytetu Opolskiego, wystawa prezentująca pocztę poziemną tworzoną przez osoby internowane, gra miejska przybliżająca atmosferę stanu wojennego i działalności podziemnej, projekcja filmu pt. „80 milionów” oraz spotkanie z piosenką i poezją stanu wojennego i okresu internowania.

Zauważyć należy liczny udział młodzieży w wydarzeniach zaplanowanych w ramach cyklu, zwłaszcza w grze miejskiej, w której wzięły udział m.in. reprezentacje opolskich gimnazjów i szkół średnich: Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu, Publicznego Gimnazjum nr 10 w Opolu, Publicznego Gimnazjum nr 8 w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Opolu oraz Publicznego Katolickiego Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu (zwycięzcami została młodzież opolskiego „katolika”). Grę miejską, a także spotkanie z poezją i piosenką stanu wojennego oraz okresu internowania przygotowała młodzież harcerska opolskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Wspomnianym wydarzeniom towarzyszył cykl audycji edukacyjnych emitowanych na antenie Radia Opole i publikowanych na radiowej stronie internetowej. Audycje ukazywały kulisy działalności opozycji w okresie poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego oraz w czasie jego trwania. Zaprezentowano także sylwetki osób bezpośrednio związanych z działalnością opozycyjną w tym okresie. Audycje uzupełniał konkurs dla słuchaczy, w którym udzielono 200 odpowiedzi.

Celem projektu „Internowana nadzieja” było włączenie się Radia Opole jako nadawcy publicznego w proces edukacji oraz budowania świadomych postaw patriotycznych wśród społeczeństwa naszego regionu.
Projekt "Internowana nadzieja" podsumowaliśmy w programie "Ona i on". Z Jackiem Łuczakiem Rozmawiali Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz
Projekt "Internowana nadzieja" podsumowaliśmy w programie "Ona i on". Z Jackiem Łuczakiem Rozmawiali Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz cz.2.

Zobacz także

2016-12-14, godz. 11:12, Patronaty - polecamy W 35. rocznicę stanu wojennego - konferencja w Archiwum Państwowym w Opolu Na czym polega rola archiwistów w uczeniu historii w oparciu o zebrane materiały na temat stanu wojennego, zastanowią się uczestnicy konferencji, którą organizuje w najbliższy piątek (16.12) Archiwum Państwowe w Opolu we współpracy… » więcej 2016-12-14, godz. 10:15, Patronaty - polecamy Józef Skrzek z wyjątkowym koncertem w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Radio Opole zaprasza na recital Józefa Skrzeka, założyciela SBB, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego. Artysta zaprezentuje w Studiu M swój dorobek muzyczny i najnowszą płytę „Kolędy… » więcej 2016-12-13, godz. 23:05, Kultura i rozrywka "Ocenzurowane lata" okazją do przypomnienia najnowszej historii Pieśni stanu wojennego, wiersze, które wtedy powstały i karty z historii Solidarności przypomnieli harcerze z ZHR w Opolu. Podczas spotkania harcerze jednych uczyli najnowszej historii, innym przypominali to, co działo się w naszym kraju… » więcej 2016-12-13, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Gra miejska przybliżyła młodzieży atmosferę stanu wojennego Zrywanie obwieszczeń informujących o wprowadzeniu stanu wojennego, ucieczka przed milicjantem czy odszukanie punktu kontaktowego w sklepie kolonialnym. » więcej 2016-12-13, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Enklawa wolności 35 lat temu o poranku, gdy w całym kraju tryumfy święciły wojskowe grupy operacyjne zaprowadzające władzę Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w małym miasteczku pod czeską granicą wciąż trwał karnawał Solidarności. Tym miasteczkiem… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »