Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-15, 15:40 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. Wanda Kownacka)

SB-eckie kuszenie

Roman Kirstein [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kirstein [fot. Justyna Krzyżanowska]
W chwili ogłoszenia stanu wojennego przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Opolu był Roman Kirstein. Oto jak potoczyły się wtedy jego losy.
Późnym wieczorem 12 grudnia 1981 roku przewodniczący Roman Kirstein był na pogawędce u sąsiada i kolegi z Solidarności Edwarda Żurawia, który mieszkał dwa piętra wyżej. Tam znaleźli go funkcjonariusze z grupy operacyjnej, która przybyła po działaczy Solidarności mieszkających w jednym z deskowców na opolskich Chabrach.

Zawieziono go na komendę wojewódzką milicji, gdzie po przesłuchaniu trafił na tzw. dołek. Rano wraz z innymi zatrzymanymi został przewieziony do opolskiego aresztu na ul. Sądowej.

Początkowo trafił do celi, w której siedzieli więźniowie kryminalni, ale po dwóch dniach przeniesiono go do celi, w której siedzieli wyłącznie internowani, ale zupełnie mu nieznani.

W odróżnieniu od pozostałych nie wypuszczano go na spacerniak, ale pozwalano na spacery po specjalnie dla niego odgrodzonym fragmencie korytarza.

Dopiero po około tygodniu udało mu się – przez wypuszczonego współwięźnia – przekazać żonie informację gdzie się znajduje. Do tej pory rodzina nie wiedziała co się z nim dzieje.

Wkrótce przeniesiono go do jednoosobowej celi. Jeszcze w grudniu zaproponowano mu polepszenie warunków, jeśli podpisze oświadczenie, że górnicy z kopalni „Wujek” pierwsi zaatakowali milicjantów. Odpowiedział, że zarząd MKZ-u działa kolegialnie i bez narady z kolegami nie zamierza nic podpisywać.

Około miesiąca później funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa złożył Romanowi Kirstejnowi ofertę: wyjdzie na wolność, jeśli zgodzi się wziąć udział w spotkaniu grupy związkowców z Wojciechem Jaruzelskim i organizacji nowych związków zawodowych. Zmęczony izolacją zgodził się.

Wypuszczono go na weekend do domu pod warunkiem stawienia się w poniedziałek na wyjazd do Warszawy. Jednak zamiast na miejscu zbiórki Roman Kirstein poszedł do opolskiego klasztoru Jezuitów, tam ukrywał się około miesiąca.

Gdy wokół klasztoru zaczęli kręcić się tajniacy, zdecydowano o przenosinach do prywatnego mieszkania. Po drodze postanowił zajrzeć do własnego domu, zaraz za nim zjawili się funkcjonariusze.

Za ucieczkę zesłano go do dawnej filii obozu koncentracyjnego Grossrosen w Kamiennej Górze. Przetrzymywano tam więźniów na gołym betonie w nieogrzewanych karcerach. Po kilku miesiącach trafił do więziennego szpitala we Wrocławiu i dopiero gdy okazało się, że choroba jest poważna, zwolniono go do domu. Nigdy już nie wrócił do pełnego zdrowia.

Felieton jest prezentowany w ramach cyklu Bolesława Bezega „Internowana nadzieja”. Audycja jest częścią projektu o tym samym tytule.
Internowana nadzieja odc. 9.

Zobacz także

2016-12-08, godz. 11:31, Internowana nadzieja audycja Opolanie w Gdańsku 17 września 1980 r. w Gdańsku odbył się zjazd założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W obradach wzięło udział trzech delegatów z Opola. » więcej 2016-12-07, godz. 11:58, Internowana nadzieja audycja Powstaje „Solidarność” 6 września 1980 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński przyjął przedstawicieli „Solidarności” z Lechem Wałęsą na czele. » więcej 2016-12-06, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Policzyliśmy się Jak to się stało, że pod bokiem Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa powstał 10-milionowy związek zawodowy, który miał na tyle mocy, by upominać się o interesy pracownicze i narodowe? Dlaczego właśnie w 1980 roku? » więcej 2016-12-06, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Jan Pietrzak w Opolu. "Mówię, co chcę, występuję tam, gdzie mnie zapraszają" Koncert odbył się wczoraj (05.12) w auli Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu Radia Opole 'Internowana nadzieja'. Dzisiaj Jan Pietrzak był gościem gościem porannych rozmów w radiu. » więcej 2016-12-06, godz. 09:29, Poranna rozmowa Radia Opole Jan Pietrzak o działalności artystycznej i polityce W rozmowie 'W cztery oczy' Jan Pietrzak, satyryk, kabareciarz, pieśniarz, który gościł w Opolu w ramach naszego radiowego projektu 'Internowana nadzieja', opowiedział m.in. dlaczego telewizje wciąż nie chcą go pokazywać. Twierdził… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »