Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Prof. Krzysztof Kurzydłowski gościł na Politechnice Op.
Ponad 4 miliardy złotych rocznie dla uczelni i przedsiębiorców ma do rozdysponowania Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Mówił o tym dziś podczas prelekcji prof. Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor NCBiR, który gościł na Politechnice Opolskiej.

15 stycznia 2013 14:45

Prof. Krzysztof Kurzydłowski

O pieniądze mogą się starać zarówno grupy naukowców, jak i przedsiębiorcy, którzy z nauką współpracują. Prof. Kurzydłowski mówi o konieczności ścisłej współpracy uczelni z miejscowym biznesem, ale nie ma nic przeciwko badaniom czysto poznawczym.

- Badania poznawcze są też potrzebne, ale we współczesnym świecie większość badań realizowanych jest z pieniędzy publicznych, a dysponenci tych środków publicznych słusznie uważają, że oprócz kształcenia badania te powinny się zwracać poprzez pomysły, wynalazki i wdrożenia w przemyśle - tłumaczy prof. Kurzydłowski:

- Nasi naukowcy również starają się o pieniądze na badania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które odpowiada za rozwój nauk stosowanych, technicznych, uprawianych na Politechnice Opolskiej. Tam kierowane są granty przez naszych pracowników i dzięki nim przyznawane są pieniądze  - mówi rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf:

Przypomnijmy, że Krzysztof Kurzydłowski był wiceministrem w Ministerstwie Edukacji i Nauki w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a także wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

 

Adam Wołek (oprac. MLS)

Tagi: prof. Krzysztof Kurzydłowski, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Tukiendorf, Politechnika OpolskaDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 15 stycznia 2013 14:45

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 15 stycznia 2013 14:45

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Akademia życia

Akademia życia

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu