Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Opole, Krapkowice, Strzelce Opolskie – stany wód
Odra rozlała się już na międzywale w Opolu. Straż miejska z powodu podtopienia zamknęła ul. Parkową przy Kanale Ulgi na Wyspie Bolko. Z powodu wyższej wody w Odrze właściciele jednostek pływających przycumowali je do nadbrzeża w zamykanej w czasie większych przepływów Młynówki. Odra w Opolu nie przekroczyła jednak stanu ostrzegawczego, poziom wynosi 5 metrów.

06 czerwca 2013 15:35

Opole, ul. Parkowa
Z niepokojem na wysoki stan Odry i wpadającej do niej Osobłogi patrzą mieszkańcy Krapkowic. Od rana obserwują obie rzeki z brzegu przy zatopionym porcie jachtowym:

Nabrzeże Odry i Osobłogi nadzoruje też krapkowicka straż miejska. – Sprawdzamy stan wody, cały czas jesteśmy do dyspozycji – mówi komendant Mirosław Gorzolnik.

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura uspokaja, że zagrożenia powodzią nie ma. – Woda jest na poziomie stanów ostrzegawczych, nie ma zagrożenia. Sytuacja się stabilizuje. Odradzamy jednak wyjścia na spacery na nadbrzeżach, ziemia jest bardzo nasiąknięta wodą – zaznacza Kasiura.

Z obawą na podnosząca się Odrę patrzy wójt Walc Bernard Kubata. Od Koźla Rogów aż do Krapkowic nie ma praktycznie żadnych wałów. – Fala płynie, ale myślę, że nie będzie aż tak duża, będzie bardziej spłaszczona. Jeśli wystąpią, to lokalne podtopienia, jestem dobrej myśli – mówi Kubata.

Józef Swaczyna, starosta strzelecki, dodaje, że na jego terenie mogą zdarzyć się tylko lokalne podtopienia. – Chodzi o pojedyncze gospodarstwa. Patrząc na Małą Panew, bo ta jest najgroźniejsza dla mojego powiatu, poziom wód jest troszeczkę podwyższony, ale nie mamy sygnałów, żeby zagrażała powodzią – informuje Swaczyna.

Opole, Kanał Ulgi
Odra w Krapkowicach

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:
Mirosław Gorzolnik
Andrzej Kasiura
Bernard Kubata
Józef Swaczyna


Bogusław Kalisz (oprac. WK)

Tagi: Odra, Opole, Krapkowice, Osobłoga, stan ostrzegawczy, Mirosław Gorzolnik, Andrzej Kasiura, Bernard Kubata, Walce, Józef Swaczyna, podtopienia, Strzelce Opolskie, Gorzolnik, Kasiura, Kubata, SwaczynaDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 06 czerwca 2013 15:35

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 06 czerwca 2013 15:40

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu