W Gogolinie trwa XVII Opolskie Święto Pieśni Ludowej. Na estradzie, umieszczonej na stadionie miejskim, wystąpią zespoły śpiewacze z całego województwa i miast partnerskich Gogolina.
W ten weekend (30 – 31.07) wszystkie drogi prowadzą do Gogolina, gdzie po raz kolejny odbędą się dni miasta. Radio Opole objęło imprezę patronatem medialnym. W sobotę (30.07) będzie bardziej rockowo, a w niedzielę (31.07) bardziej rodzinnie ze śląskimi pieśniami ludowymi. Nie zabraknie także licznych zabaw i turniejów.
Nowy zarząd Towarzystwa Przyjaciół Mosznej został wybrany w piątek (29.07) na walnym zebraniu, które odbyło się w pałacu. Tym samym, poprzednia władza zakończyła czteroletnią kadencję. Dodatkowo wprowadzono zmiany w statucie stowarzyszenia.
Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na wystawę „Śląskie malarstwo ludowe na szkle”. Na ekspozycji można zobaczyć obrazy pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. – Prace twórców ludowych wywodzą się z ośrodków malarskich, znajdujących się na terenie dawnego Hrabstwa Kłodzkiego oraz rejonu czeskiej Ostravy – mówi Bogdan Jasiński, kurator wystawy.
Pół tysiąca żołnierzy, konnica, kolorowe, historyczne mundury, wystrzały armat, parady miejskie i pokazy życia obozowego - taki program na ten weekend proponuje Nysa. Najważniejszym punktem będzie oczywiście wielka bitwa na przedpolach Fortu II nawiązująca do wydarzeń z 1807 roku.
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zaprasza na koncert "Giganci Rocka". W opolskim amfiteatrze wystąpią dziś (29.07) zespoły: Wilki i Lady Pank. Bilety, które można nabyć z kasie amfiteatru, są dostępne także w dniu koncertu – mówi Anna Stompor z NCPP.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wernisaż prac Elżbiety Chojnackiej, który odbył się w środę (27.07) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. "Malująca księgarka" – jak sama o sobie mówi – zaprezentowała swoją najnowszą wystawę zatytułowaną "Moje kolory".
Już w piątek (29.07) w zamku w Mosznej zagra dla wszystkich miłośników jazzu i muzyki poważnej Stanisław Deja. Koncert organizuje Towarzystwo Przyjaciół Mosznej.
Na kolejne spotkanie z cyklu Letni Ogród Sztuki już dziś (28.07) zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego. – Tym razem tytuł spotkania brzmi: "Tenisówki czy szpilki... O sztuce kobiet" – zapowiada organizator Joanna Filipczyk.
W Paczkowie ruszyły 11. Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne, których efektem będą prace rzeźbiarskie, ceramiczne i malarskie nawiązujące do klimatu "polskiego Carcassonne". – Przyjechała do nas grupa twórców z Meksyku, Czech, Węgier oraz uznani polscy twórcy – mówi Ryszard Ziółkowski, komisarz pleneru.